Izrael představil novou verzi tanku Merkava: umělá inteligence, virtuální realita

Izrael představil novou verzi tanku Merkava: umělá inteligence, virtuální realita
27 / 07 / 2018, 12:00

Izrael vyvinul další verzi svého mimořádného tanku Merkava: Merkava Mk. 4 Barak. Jde o technologicky inovativní variantu ikonické zbraně opřenou o prvky umělé inteligence (AI), zdokonalených senzorů a virtuální realitu (VR). Cílem je především zefektivnit nasazení tanku v prostředí guerillové války, v zastavěných oblastech, a posílit ochranu posádky.

Merkava Mk. 4 Barak bude prvním tankem vybaveným chytrým palubním počítačem pro řízení úkolů. Pokročilá umělá inteligence sníží zátěž členů posádky a pomůže jim s přesností vyhledávat a napadat cíle. Pomůže vojákům soustředit se na základní úkoly tím, že jim přehledně a v libovolný okamžik poskytuje informace o úkolu, místě, prostředí, ostatních členech týmu, o nepříteli. Informace nejen z vlastních senzorů tanku, ale i ostatních vozidel jednotky, letadel, dronů, průzkumu, atd. Díky množství senzorů a informačních prvků obecně je možství dat, které musí voják vyhodnocovat, enormní. Ne všechna data jsou přitom v daný okamžik relevantní. Umělá inteligence dokáže data analyzovat a třídit tak, že efektivita posádky výrazně vzroste.

Psali jsme: Merkava IV, tank schopný za jízdy sestřelit bitevní vrtulník

„Naším nepřítelem nebudou nutně státy a jejich armády, ale spíše nepřítel užívající k boji lidi,“ řekl brigádní generál Guy Hasson, velitel Tankového sboru.

„Tyto pokročilé obranné schopností a využití elektronických prostředků připraví bojové vojáky k provádění úkolů podle úrovně naléhavosti,“ řekl vyšší důstojník Tankového sboru. „Spolu s tím přijdou také další logistická vylepšení, která tanku umožní provádět úkoly, které mohou trvat až o 30 % déle než ty současné.“

Tím patrně nejvýraznějším vylepšením je, že vojáci budou moci při výcviku ovládání a nasazení tanku využívat simulace ve virtuální realitě, která umožní provádět cvičení v libovolném čase, a znamená, že posádky tanků Merkava Mk. 4 Barak budou k nasazení připravenější než kdykoli dříve.

„Přilba se jmenuje Iron Vision a umožní vojákům v boji sledovat vnější prostředí z vnitřních prostor vozidla,“ řekl vyšší důstojník Tankového sboru. „Tyto senzory vojákům umožní ovládat tank jednoduchým a pokročilým způsobem, což přispěje k jeho obranyschopnosti po fyzické i technologické stránce.“

Systém Iron Vision vyvinula společnost Elbit Systems. Snímá v reálném čase prostor okolo tanku a obraz přenáší do průhledového displeje, díky čemuž tak posádka „prohlédne“ skrz vozidlo, a je zcela eliminována potřeba otevírat poklopy. Merkava Mk. 4 Barak tím ještě dále posiluje základní vlastnost těchto tanků: vše podřídit ochraně posádek podle prověřené doktríny izraelských obrněných sil, že tanky lze vyrobit a nahradit relativně snadno, ztrácet vycvičené a zkušené posádky si ale relativně malá země nemůže dovolit.

Psali jsme: Carmel: Izraelský tank budoucnosti

Jen v roce 2018 zničil Tankový sbor přibližně třicet různých prvků teroristické infrastruktury v Pásmu Gazy. Tankový sbor také hrál výraznou a rozhodující roli v každé válce, kterou musel Izrael vybojovat. Vojáci sboru slouží na mnoha různých pozicích nejen uvrnitř vozidla, ale i vně při doprovázení tanku během bitvy. Mnozí z nich slouží na tancích Merkava vyvíjených v Izraeli od 70. let. Od té doby prošlo vozidlo mnoha změnami, včetně současného přidání systému Barak, který vylepšuje pozemní bojové schopnosti Izraele pro budoucí nasazení.

„Tankový sbor má za sebou významné období operačních úspěchů v různých oblastech, což prokazuje význam sboru při zajišťování bezpečnosti státu Izrael a jeho občanů,“ pokračoval vyšší důstojník Tankového sboru. „Nové tanky jsou pro Tankový sbor krokem vpřed a představují inovativní zbraň, která změní výraz pozemního boje.“

Zdroj: IDF, armadninoviny.cz

Tagy článku