Izrael s USA vyslaly vzkaz Íránu. Začaly pracovat na protiraketovém systému Arrow 4

Izrael s USA vyslaly vzkaz Íránu. Začaly pracovat na protiraketovém systému Arrow 4
Autor: US Navy, public domain|Popisek: Arrow 2
22 / 02 / 2021, 12:00

Izrael a USA společně pracují na nové verzi protiraketového systému Arrow 4, který má být účinnou zbraní zejména proti novým íránským balistickým raketám na dlouhou vzdálenost.

Izrael a USA se pustily společnými silami do vývoje nové verze protiraketového systému Arrow 4, který má představovat výkonnou nástroj na likvidaci íránských balistických střel dlouhého dosahu. Je tak na druhé straně zachována kontinuita při vývoji rodiny protiraketových systémů Arrow, na kterých pracovaly USA a Izrael již od roku 1986. Izrael chce zároveň znovu světu dokázat, že ve vývoji protiraketových systémů patří ke světové špičce, a s americkým partnerem bude výsledek ještě lepší a úspěšnější.

Izraelský ministr obrany Binjamin Ganc učinil 18. února prohlášení, v němž podtrhl, že nová zbraň reaguje především na vývoj hrozeb na Středním východě a samozřejmě v dalších citlivých regionech. Proto obě země činí patřičné kroky k tomu, aby na ně byly připravené. Gancovo oznámení přichází v době, kdysi si Izrael připomíná 30 let od Íránem vypálených raket Scud.

Na americké straně bude klíčovým partnerem Agentura protiraketové obrany MDA (Missile Defense Agency), na izraelské organizace pro raketovou obranu (IMDO) a samozřejmě návazně další firmy, například Elbit či Boeing.

Nově vyvíjená varianta je součástí rodiny protiraketových kompletů Arrow 2 a Arrow 3. Arrow 2 je ve službě od roku 2000, Arrow 3, který má větší dosah i rychlost, pak od roku 2017. Za systémy stojí přední dodavatel zbrojního či vojenského materiálu Israel Aerospace Industries (IAI).

Ambice nemá nová verze rozhodně malé, podle generálního manažera divize ve společnosti IAI, která se zabývá vývojem raketových systémů Jacoba Galifata, bude Arrow 4 nejpokročilejší zbraní ve své kategorii na světě a poskytne novou vrstvu obrany. Šéf IMDO Moše Patel pak prohlásil, že Arrow 4 bude systémem, který bude mít takové schopnosti, které zde předtím ještě nikdy nebyly.

Koncepční práce na nové variantě protiraketového systému se datují již do roku 2017, kdy Izrael hledal nejvhodnější řešení, které by nahradilo jednak Arrow 2, a jednak vydrželo ve službě další dekády. Arrow 4 pak má představovat efektivnější zbraň, jež dokáže zachytit a likvidovat nepřátelské střely ještě na větší vzdálenost, a podle stanoveného plánu nahradí systém Arrow 2 a taktický mobilní raketový systém Patriot. 

Podle Gance půjde každopádně o technologický skok dopředu, který bude reagovat na vyvíjející se hrozby na Středním východě. Půjde také o další výraznou posilu pečlivě a dlouhodobě budovaného izraelského protiraketového deštníku.


Zdroj: Defense News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace