Izrael si zvolil CH-53K King Stallion jako svůj nový těžký vrtulník

Izrael si zvolil CH-53K King Stallion jako svůj nový těžký vrtulník
Autor: Cpl. Hailey Clay, public domain|Popisek: CH-53K King Stallion
27 / 02 / 2021, 13:00

Izraelské ministerstvo obrany oznámilo ve čtvrtek, že CH-53K King Stallion bude novým těžkým vrtulníkem židovského státu.

Vrtulníky CH-53K King Stallion, které jsou primárně určené pro americkou námořní pěchotu, mají nahradit flotilu strojů CH-53 Sea Stallion. Izrael dal přednost King Stallionům, za nímž stojí společnost Sikorsky, před stroji CH-47F Chinook od firmy Boeing a konvertoplány Bell Boeing V-22 Osprey. Zatím není jasné, kolik bude King Stallionů Izraeli dodáno, server The Drive zmiňuje počet někde mezi 20-25 vrtulníky.

Nákup King Stallionů zapadá do dlouhodobé strategie modernizace izraelských leteckých sil, která mimo jiné zahrnuje rovněž vojenské letouny pro doplňování paliva KC-46A Pegasus a další stíhače F-35I Adir. ,,CH-53K King Stallion je klíčový pro schopnosti izraelského letectva k provádění široké škály operačních aktivit. Nový vrtulník je uzpůsobený našim operačním požadavkům a výzvám na měnícím se bojišti," prohlásil k pořízení vrtulníků izraelský ministr obrany Binjamin Ganc.

CH-53 King Stallion, který je výkonnější variantou staršího CH-53E bude schopen unést až 16 tun nákladu. První let stroje se uskutečnil v roce 2015. Americké námořní pěchotě (USMC) byl dodán první vrtulník v roce 2018. Výrobce vrtulníku Sikorsky zatím námořní pěchotě dodal 4 kusy, na dalších plánovaných 24 si pak musí počkat. Vrtulník může letět rychlostí 261 km/h a jeho dolet je 852 km. Pohon CH-53 King Stallion obstarávají 3 turbohřídelové motory General Electric T408.

CH-53K King Stallion

           Prototyp vrtulníku CH-53K King Stallion (Foto: Sgt. Mallory S. VanderSchans, public domain)

 

Vývojové práce na vrtulníků CH-53K stále pokračují, plné operační schopnosti mají tyto stroje dosáhnout v roce 2030.

V současnosti izraelskou armádou (IDF) používané CH-53 Yasur mají sloužit až do roku 2025. Pokud je vzat v úvahu plán dodávek pro IDF a USMC, jedná se o velmi ambiciózní plán, avšak je v něm odražena prioritizace vztahů USA a Izraele. CH-53 K výrazně zvýší schopnosti IDF, kdy jeho nosnost je proti CH-53 E výrazně vyšší a jsou zlepšeny i jeho výkonnové schopnosti v horku nebo ve výškách. Vrtulník má též schopnost doplňování paliva za letu a je určen pro obojživelné operace, což přesně odpovídá směru rozvoje schopností IDF v pobřežním pásmu a ve Středomoří (SM informoval o modernizaci hladinového loďstva).

Zavedení do IDF vrtulníků konstrukčně upravených pro námořní pěchotu má svoji logiku, kterou naopak mnozí odborníci i laikové marně hledají u zavedení vrtulníků určených pro USMC do středoevropské AČR v rámci náhrady Mi-24.

Každopádně modernizace schopností IDF je velmi intenzivní, odpovídá situaci v regionu i predikcím o možných regionálních závodech ve zbrojení zapříčiněných plány a chováním Turecka.

 

Zdroj: The Drive

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace