Izrael vyzkoušel na Aljašce svůj protiraketový systém Arrow 3

Izrael vyzkoušel na Aljašce svůj protiraketový systém Arrow 3
Popisek: Arrow 3 během vypuštění (MDA)
17 / 08 / 2019, 09:00

Koncem minulého měsíce provedl Izrael ve spolupráci se Spojenými státy americkými na Aljašce tři zkoušky antiraket Arrow 3. Ty jsou určeny k obraně před raketami středního až mezikontinentálního doletu.

Zkoušky konkrétně řídila americká agentura MDA (Missile Defence Agency), izraelský direktorát DDR&D (Directorate for Defense Research and Development) a organizace IMDO (Israel Missile Defense Organization). Dojít mělo ke třem exoatmosférickým zkouškám s různými scénáři. O navádění se postaral americký radar AN-TPY2 od společnosti Raytheon, který běžně není součástí izraelského protivzdušné obrany.

Předpokládá, že antirakety Arrow 3 nebo alespoň některé technologie budou využity v rámci americké protiraketové obrany a snad i alianční protiraketové obrany. Spojené státy americké už do programu Arrow 3 nainvestovali od roku 2008 více než 500 milionů dolarů a tendence v posledních letech je jasně stoupající. V roce 2017 to bylo necelých 205 a v roce 2018 už 253 milionů dolarů. Na výrobě se navíc společně s Israel Aerospace Industries podílí i americký Boeing a to údajně 40 – 50% podílem.

Samotné zkoušky na území Spojených států nejsou žádným překvapením. O plánu věděla veřejnost už začátkem minulého roku. Hlavní výhodou lokace na Aljašce krom bližší spolupráce jsou i širší možnosti samotných vypouštění antiraket. Izrael totiž v době míru může odpalovat zkušebně jen směrem nad Středozemní moře.

                                     

Arrow 3 ve zkratce

Do výzbroje Izraele byl Arrow 3 zařazen v roce 2017. Ve vícevrstvém protivzdušném systému na něj připadá obrana před raketami středního až mezikontinentálního doletu – v případě nutnosti by tedy zasahovaly proti často zmiňovaným íránským raketám Šaháb.

Každá dvoustupňová antiraketa Arrow 3 nese jednu hlavici EKV (Exo-atmospheric Kill Vehicle) – k ničení raket, respektive jejich hlavic dochází nárazem. K němu přitom může docházet i ve výškách nad 100 km, tedy v podstatě už mimo nejhustší vrstvy atmosféry v kosmickém prostoru. Oproti svému předchůdci Arrow 2 dokáže zasáhnout svůj cíl i na větší vzdálenost a to, i když má být podle některých zdrojů o něco menší. Podle vyjádření ředitele Israeli Space Agency může být hypoteticky použita i jako protidružicová zbraň.

Pod neustálou palbou

Právě starší Arrow 2 představuje o něco nižší vrstvu protivzdušné obrany. Někde uprostřed má své místo systém David’s Sling (Davidův prak) určený široce proti raketám krátkého doletu, řízeným střelám a aerodynamickým cílům jako jsou letouny, vrtulníky a drony. Úplně nejnižší vrstvu zastupuje Iron Dome (Železná kopule) určený proti menším raketám odpalovaných ze vzdálenosti řádově 4 až 70 km. K dispozici má Izrael také systém Patriot.

Stále ve vývoji zůstává laserový systém Iron Beam (Železný paprsek) určený ještě proti menším a z bližší vzdálenosti odpalovaným cílům, typicky dělostřeleckým raketám a granátům.

 

Autor: Michal Polák

 

 

 

Tagy článku