Izraelci představili novou střelu vzduch-země Rampage

Izraelci představili novou střelu vzduch-země Rampage
Autor fotografie: Screenshot YouTube
07 / 07 / 2018, 11:30

Izraelské společnosti IMI Systems a IAI v polovině června představily novou střelu vzduch-země Rampage určenou k ničení klíčových cílů chráněných protivzdušnou obranou. Její zajímavostí je, že vychází z dělostřelecké rakety EXTRA.

Vývoj střely Rampage má být téměř u konce s tím, že k zahájení sériové výroby a zároveň zařazení do izraelského letectva dojde v příštím roce. Do své výzbroje jí dostanou letouny F-16I. Samotný výrobce ovšem nabízí střelu i zahraničním zákazníkům a jejich integrace by měla být možná také u letounů F-15, F/A-18, Eurofighter Typhoon, Mirage 2000, MiG-29, Su-27 a Su-30. Zda jimi budou vyzbrojeny i izraelské F-15 není známo.

Na základě rakety EXTRA

Jak již bylo zmíněno v úvodu, střela Rampage přímo vychází z rakety EXTRA (EXTended Range Artillery) ráže 306 mm, za kterou stojí právě společnost IMI (Israel Military Industries). Tato dělostřelecká raketa měří na délku 4,7 m a váží zhruba 570 kg, z čehož 120 kg představuje bojová hlavice. Její maximální dostřel bývá uváděn na hranici 150 km.

Podobné technické parametry proto předpokládáme také u střely Rampage, byť má možná vzhledem k uzpůsobení pro vypouštění z podvěsu letounů menší délku a hmotnost. Způsob navedení na cíl je každopádně stejný – tedy kombinace inerciální a družicové navigace GPS zajišťující přesnost do 10 m. Samotné souřadnice má přitom každá jednotlivá střela dostávat z letounů i těsně před odpálením. Zajímavé je vybavení střely anti-rušícím systémem ADA GPS/GNSS. Zároveň má být střela schopná zasáhnout svůj cíl i v případě rušení, či výpadku GPS signálu.

psali jsme: Ruský systém protivzdušné obrany S-500 Prometheus: Dokáže ,,ultimátní" zbraň ohrozit F-22 či F-35?

Přesně známý není ani její dolet, jenž se má vzhledem k dostřelu EXTRA pohybovat kolem 150 km. Sice u střely můžeme počítat s vynesením a udělením rychlosti od letounu, ale jednak není zřejmé, zda není trochu zkrácená. A druhak nemá ve snaze se vyhnout systémům protivzdušné obrany letět po jednoduché balistické dráze. Ostatně ke střele MARS (Multi-purpose, Air-launched Rocket Systemm), jak se Rampage měla původně označovat, se uváděla délka 4,4 m a hmotnost 500 kg.

Čtyři střely pod jeden letoun

Jedním z požadavků byla i kompatibilita se současnými závěsníky pod křídly. I taková F-16 proto nakonec může nést až čtyři střely Rampage plus čtveřici střel vzduch-vzduch pro vlastní ochranu a jednu centrálně umístěnou přídavnou palivovou nádrž.

psali jsme: RS-28 Sarmat: Putinova oblíbená raketa

Střely Rampage fungují režimem „vystřel a zapomeň“, tudíž se letouny po jejich odpálení mohou okamžitě věnovat jiným ať už pozemním, či vzdušným cílům. Zda je možné střelám změnit souřadnice cílů po jejich odpálení pomocí datalinku, není pochopitelně známo. Tak jako tak by však cíl vzhledem k zásahu několika minut a nadzvukové rychlosti neměl mít moc času na únik. Vzhledem k tomu nemusí být vyloučeno ani použití střely proti tzv. časově pomíjivým cílům jako jsou například mobilní protivzdušné systémy nebo odpalovací vozidla menších i větších raket.

Proti klíčovým cílům

Hlavní zaměření střel jinak zůstává podobné jako u dělostřelecké rakety EXTRA, tedy ničení komunikačních a velitelských center, letišť, klíčových logistických a dopravních uzlů. K tomu mají být střely vybaveny tříštivo-trhavou bojovou hlavicí. V případě potřeby je však bude možné vybavit průbojnou hlavicí k ničení zodolněných cílů.

psali jsme: Estonsko podepsalo kontrakt se společností MBDA na nákup systému protivzdušné obrany s raketami Mistral

Pro izraelské letectvo bude zařazení střel významné vzhledem k tomu, jakou intenzitou v posledních měsících útočí na íránské pozice v Sýrii i Libanonu. Zároveň se jedná o další zbraň, kterou Izraelci mohou použít proti odpalovacím zařízením raket v případě další eskalace napětí.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Autor: Michal Polák

Tagy článku