Izraelská armáda rozšiřuje arzenál taktických raket

Izraelská armáda rozšiřuje arzenál taktických raket
Autor fotografie: redakce|Popisek: rakety v akci
17 / 02 / 2018, 15:45

Izraelská armáda pokračuje v zavádění taktických raket EXTRA s doletem 150 km a chystá pořízení dalšího typu s doletem až 300 km. Ministr obrany Avigdor Lieberman však už v další fázi podporuje zavedení raket s doletem kolem 500 km.

Ničení pozemních cílů v izraelské armádě patří dlouhá desetiletí do kompetence letectva, které má ve své výzbroji celou řadu letounů určených k přesným úderům. Z nich můžeme zmínit zejména stíhací F-15, F-16 a nově také F-35. V současnosti ovšem dochází zavádění taktických raket, které by právě letectvo měly v určitém pásmu dolet v útocích na některé pozemní cíle zastoupit.

Největšími současně provozovanými raketami jsou dělostřelecké (nikoliv ještě taktické) rakety M270 "Menatetz" a právě zaváděné rakety EXTRA. Rakety řady Jericho patří do kategorie raket středního a dlouhého doletu a nejsou tedy pochopitelně používány k útokům na malé a často ne příliš vzdálené cíle.

Není divu, že taktické rakety jsou údajně v nelibosti letectva. To po dlouhá desetiletí zajišťovalo údery na cíle mimo vlastní území. Nyní by jej v určitém pásmu doletu měly nahradit taktické rakety zařazené pod strukturu dělostřelectva.  Na druhou stranu se najdou i tací jako například bývalý velitel izraelského letectva Eitan Ben Eliyahu, kteří spatřují v nasazení taktických raket i řadu výhod.

Psali jsme: Izrael zvažuje pořízení nových F-15 na místo dalších F-35 

 

Taktické rakety na mobilních odpalovacích zařízeních je totiž možné prakticky libovolně rozmístit po izraelském území i na námořní plavidla, což zvyšuje jejich dosah. V případě potřeby mohou být odpáleny prakticky okamžitě a zasáhnout tak cíl rychleji a bez rizika poškození, či ztráty letounu a jeho posádky.

EXTRA s doletem až 150 km

Vyzbrojení dělostřelectva taktickými raketami má probíhat ve více etapách. V první řadě plánuje izraelská armáda pořídit více domácích raket EXTRA (EXTended Range Artillery) ráže 306 mm, vyvinuté společností IMI (Israel Military Industries). Ty by již měla mít pro účely bojových zkoušek v omezeném množství ve své výzbroji někdy od roku 2016. Podle některých zdrojů již dokonce byly využity k útoku na syrské vojenské letiště Mezza.

Rakety EXTRA umožňují dopravit až 120 kg těžkou vysoce explozivní anebo tříštivo-trhavou hlavici na vzdálenost 30 až 150 km. Jsou určeny především pro ničení stacionárních cílů, jako jsou velitelská a komunikační centra, logistická překladiště, či důležité uzly v dopravní infrastruktuře. Na cíl jsou naváděny pomocí inerciálního a navigačního GPS navádění, díky čemuž mají své cíle zasahovat s přesností do 10 m.

Rakety EXTRA jsou standardně vypouštěny z vozidel LYNX na kolovém podvozku. Jejich vypouštění zařízení mají být částečně kompatibilní s řadou dalších dělostřeleckých raket různých ráží.

Zajímavé je, že výrobce nabízí i variantu TRIGON určenou pro odpalování z námořních plavidel a vyvíjí i variantu MARS určenou pro vypouštění z podvěsu bojových letounů.

LORA nebo ATACMS pro dosažení až 300 km 

Až v druhé fázi má přijít řada na pořízení raket s doletem až 300 km. Přesný typ doposud nebyl vybrán, ale spekuluje se o raketě LORA (LOng Range Attack), jejímž výrobcem je domácí podnik IAI (Israel Aerospace Industries).

Dolet rakety LORA se pochopitelně odvíjí od hmotnosti bojové hlavice. Podle samotného výrobce dokáže zasáhnout cíl ve vzdálenosti od 90 do 300 km (někdy je uváděno až 400 km). Hmotnost bojové hlavice se, jako je obvyklé u této kategorie raket pohybuje v řádu jednotek stovek kg, přičemž standardně má být využívána buď 440 kg vysoce explozivní hlavice 600 kg penetrační hlavice. Opět je využito kombinace inerciálního a navigačního navádění, které může být navíc kombinováno s termálním snímáním cíle. K jeho zásahu má docházet s maximální odchylkou 10 m, bližší přesnost opět z pochopitelných důvodů není známa.

Odpalovací platforma je umístěná na kolovém podvozku, který standardně disponuje čtveřicí raket. Rakety je nicméně možné opět vypouštět i z námořních plavidel bez větší nutnosti jejich úprav. Zajímavostí je, že k odpálení rakety má dojít podle některých zdrojů údajně jen do deseti sekund od obdržení souřadnic cíle. 

Využití americké pomoci 

Ve hře ovšem mohou být také americké rakety ATACMS (Army Tactical Missile System), které s 230 kg hlavicí mají dolet kolem 300 km. Jejich nevýhodou sice má být vyšší cena kolem 3 milionů dolarů, nicméně Izrael by pro jejich nákup mohl využít v minulém roce schválenou americkou finanční pomoc.

Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman se již nechal slyšet i o podpoře vývoje taktických raket s doletem kolem 500 km. V tomto směru nejsou známy žádné větší podrobnosti, byť opět můžeme spekulovat o využití finanční pomoci na pořízení amerických raket LRPF (Long-Range Precision Fires).

Podle Liebermana má modernizace v nejbližší době vyjít na 500 milionů dolarů. V horizontu deseti let však mají investice v důsledku zavádění více typů taktických raket dosáhnout řádově až dvou miliard dolarů. Bude proto velice zajímavé sledovat, které z nich izraelská armáda zařadí do své výzbroje. A ještě zajímavější bude sledovat jejich bojové nasazení, protože taktické rakety řada vlastníků běžně nepoužívá.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

autor: Michal Polák


//www.youtube.com/watch?v=i52JUuT4dY0  Odpálení rakety LORA z plavidla

Tagy článku

-->