Izraelská „čepel” stíná hlavy teroristů Hamásu a rychle mizí z místa střelby

Izraelská „čepel” stíná hlavy teroristů Hamásu a rychle mizí z místa střelby
Autor fotografie: IDF / Public domain|Popisek: Raketový systém Lahav poblíž Gazy
02 / 03 / 2024, 08:00

IDF proti pozicím Hamásu v Gaze již v říjnu 2023 nasadila velmi přesný raketový systém Lahav, jehož rakety zasáhnou cíle až do vzdálenosti 300 km. Ten nahradil zastaralejší „housenku” Američanů, MLRS M270.

V únoru 6. února 2024 izraelská armáda oznámila, že již od počátku konfliktu s Hamásem v říjnu 2023 pro ostřelování teroristických buněk používá vylepšenou variantu odpalovacího zařízení Lynx s názvem Lahav. Tento systém byl přijat do aktivní služby teprve v červnu 2023 a jednotky 334. praporu s ním od léta prováděly potřebná cvičení, aby se naučily s novou technologií pracovat. Podle velitelky skupiny, majora Adi, byly jejich salvové raketomety Lahav použity hned ve čtvrtek 12. října 2023, tedy v prvních dnech bojů izraelské armády s Hamásem. 

Adi pro izraelský webový portál N12 uvedla, že její pluk byl u hranic s Gazou připravený již od v úterý 10. října, ale dva dny trvalo, než dostali souhlas s ostřelováním. Major Adi si na novém systému Lahav pozitivně zhodnotila jeho obratnost, přesnost raket, ale především také dostřel. Lahav totiž nahradil dosavadní americký systém MLRS M270 od společnosti Lockheed Martin, který má pásový podvozek a dosahoval maximální rychlosti 64 km/h. 

 

Lahav je téměř dvakrát rychlejší, na silnici při plném nákladu dosahuje až 100 km/h, a proto je schopen po ukončení střelby rychle zmizet z palebné pozice. Dokáže se tak mnohem lépe vyhnout odvetné palbě, než toho byl schopen pomalejší M270. Pohon podvozku 8x8  dokáže velmi dobře pracovat v nezpevněných písčitých plochách. Pro odpalování používá Lahav čtyři stabilizační nohy a na korbě má umístěn jeřáb, který slouží pro rychlejší nakládání munice. Pancéřovaná kabina řidiče současně slouží pro odpalování raket, a proto může být posádka neustále v bezpečí. 

Raketový systém PULS (Precise & Universal Launching System), který je v IDF veden pod označením Lahav (v češtině „čepel”), byl v roce 2020 představen výrobcem, izraelskou společností Elbit. Zařízení je určeno pro odpalování 26 nebo 32 kusů čtyř typů velmi přesných raket GRAD, LAR 160 a Accular 122 a 160 s dosahem 35-45 km. Kromě těchto střel nese také izraelské rakety EXTRA s maximálním dosahem 150 km a balistické Predator Hawk, které jsou schopné zasáhnout cíl až do vzdálenosti 300 km. 

Systém Lahav

Trochu starší americký salvový raketomet Himars, který nyní používá ukrajinská armáda v bojích proti ruským jednotkám, dosahuje maximální rychlosti 85 km/h. I přesto, že je pomalejší, než PULS, co se týká raket, je mnohem více multifunkční. Himars odpaluje 277mm střely MLRS s maximálním dosahem 45 km. Jejich vylepšená verze s gps navigací, střely GMLRS, dostřelí až na vzdálenost 92 km. Himars je však určen také pro odpalování vysoce přesných ATACMS a jejich náhrady PrSM. Ty jsou schopny zasáhnout i pohybující se cíle na vzdálenost až 500 km.

 

Tagy článku

-->