Izraelská tradice české protivzdušné obrany

Izraelská tradice české protivzdušné obrany
Autor fotografie: Tatra|Popisek: Protivzdušný komplex Spyder
03 / 08 / 2021, 09:00

Ministerstvo obrany ČR v současnosti vyjednává o pořízení systému PVO Spyder vyráběného izraelskou společností Rafael. Izraelská zbraň by tak ve službě měla nahradit letitý sovětský systém 2K12 Kub. Pořízením izraelského protiletadlového systému Armáda ČR zajímavým způsobem navazuje na tradici svého protiletadlového vojska. Jeho první jednotka totiž vznikla právě na území dnešního Izraele.

Československá armáda za 1. republiky neměla protiletadlovou obranu jako samostatný druh vojska a vyšší jednotky specializované na pozemní obranu proti vzdušným cílům neexistovaly. Několik protiletadlových baterií, třeba ta sloužící ochraně Pražského hradu a centra Prahy, bylo součástí dělostřelectva. K protiletecké ochraně pěchoty sloužily kulomety, které byly organickou součástí její výzbroje. Bez ohledu na organizační strukturu byla protivzdušná obrana vojsk i týlu naprosto nedostatečná. Jednalo se o jednu z citelných slabin československé branné moci, kterou by měli brát v potaz i příznivci alternativní historie při hodnocení scénáře, ve kterém by se československý stát v září 1938 nepodřídil mnichovskému diktátu a pustil se do nerovného boje s hitlerovským Německem.

baterie

                                                40 mm rychlopalný kanón Bofors (Foto: army.cz)

 

Za první vyšší českou jednotku protivzdušné obrany je možné považovat až 200. lehký protiletadlový prapor vyzbrojený 40mm rychlopalnými kanóny Bofors, který fungoval jako součást 17. britské protiletadlové brigády ve Středomoří. První česká jednotka protivzdušné obrany byla zformována a vycvičena v roce 1942 právě na území dnešního Izraele. Její příslušníci tábořili u přístavu Haifa a výcvik absolvovali v Judské poušti.

Nejednalo se tou dobou už o žádné nováčky: protiletadlový prapor vznikl reorganizací Československého pěšího praporu 11 – Východního, který v průběhu roku 1941 prodělal tvrdé boje proti vichystickým jednotkám v Sýrii a proti italské armádě při obraně přístavu Tobrúk. Působení československých vojáků jako protiletadlovců představovalo poslední kapitolu jejich působení na středomořském válčišti. Československý 200. lehký protiletadlový pluk – Východní ukončil operační činnost v polovině června 1943, v červenci byl přepraven do Velké Británie a většina jeho příslušníků se stala součástí Československé samostatné obrněné brigády, která vznikla k 1. září.

Výcvik na území dnešního Izraele není to jediné, co má české protiletadlové vojsko společné s židovským státem. Skutečností bylo, že nadpoloviční část mužstva tvořili, a to k nelibosti britských nadřízených, českoslovenští Židé. První obětí z řad československého pěšího praporu při obraně Tobrúku byl jednadvacetiletý vojín Leo Guttfreund.

S trochou literární licence se lze domnívat, že kdyby českoslovenští vojáci sloužící v 200. protiletadlovém praporu věděli, že stát, jehož existenci pomohli uhájit, bude vyzbrojen po více než šedesáti letech systémem Spyder, který vyvinul a vyrobil obranný průmysl samostatného izraelského státu, pocítili by obrovské zadostiučinění.

 

Tagy článku