Hvězdné nebe plné UAV, trn z paty mohou vytáhnout izraelské APS

Hvězdné nebe plné UAV, trn z paty mohou vytáhnout izraelské APS
Autor fotografie: Elbit systems / Public domain |Popisek: Systém Iron Fist od společnosti Elbit
03 / 07 / 2024, 16:00

Počty útoků různých druhů UAV na obrněná vozidla a tanky na ukrajinské frontě každým dnem jen narůstají. Rusko i Ukrajina se proto snaží vyřešit, jak tuto hrozbu odvrátit. Jako možné řešení se nabízí systémy APS.

Povaha dnešních konfliktů, především válka v Náhorním Karabachu, na Ukrajině nebo střety mezi IDF a teroristickými skupinami v Gaze a na Západním břehu Jordánu, jasně ukazují na budoucí podobu vedení války. Ta bude čím dál více směřovat k většímu zapojení různých druhů UAV do válečných strategií. V období posledních dvou let války na Ukrajině byly zdokumentovány desítky zneškodněných ruských obrněných vozidel nebo tanků ukrajinskými drony. Také ruské UAV útočící na ukrajinské pozice nebo západní vojenskou techniku se ukázaly jako velice efektivní.

Obě strany se proto snaží nyní vymyslet co nejlepší způsob, jak tuto hrozbu co nejúčinněji odstranit. Jak Ukrajina, tak i Rusko se proto vypořádávají se situací poněkud odlišně. Zatímco Rusové masově nasazují nepříliš efektivní klecovou ochranu nebo různé druhy rušiček, z nichž můžeme jmenovat kupříkladu zařízení Lesoček, Ukrajinci spíše ve většině sázejí na likvidaci dronů za pomocí protiletadlových kulometů. Jako vysoce efektivní se proto ukazuje dnes již poněkud starší samohybný protiletadlový kanón Flakpanzer Gepard, který likviduje UAV za pomocí svých dvou 35mm kulometů Oerlikon. 

Holandský Gepard

 

Otázka ochrany proti UAV přímo na bojišti

 

Kulomety jsou sice efektivní proti masovým útokým ruských UAV Geran-2, které se uskutečňují především v noci, ale ty nejsou schopny ochránit těžkou vojenskou západní nebo ukrajinskou techniku vyskytující se přímo na bitevním poli. Situaci může vylepšit reaktivní pancíř nebo rovněž klecová ochrana, které jsou taktéž nasazovány i na evropskými zeměmi a Amerikou dodané vojenské technice. Vzhledem k neustále narůstajícímu počtu dronů na frontě, který má z ruské strany v následujících měsících dosahovat až 100 000 sebevražedných UAV měsíčně, je jasné, že tyto formy ochrany nedokáží drahé stroje zabezpečit na příliš dlouho. 

Íránský dron Šáhid-136 z něhož vychází ruské UAV Geran-2

Možné vyřešení problému ochrany vojenské techniky by podle serveru The Drive mohly přinášet hard-kill APS (active protection system, systémy aktivní ochrany). Tyto systémy fungují na principu poškození či zničení munice vystřelené proti vozidlu. Nejprve senzory zařízení zaměří střelu a následně proti ní vyšlou vlastní specifický typ projektilu. Ten nepřátelskou munici vychýlí, způsobí její předčasnou iniciaci nebo ji kompletně zničí na základě toho, jakou z možností počítač systému zvolil jako pro situaci a vozidlo nejvhodnější. 

Systémy se proto používají především pro zneškodnění protitankových řízených střel, raketových granátů a také HEAT raket. Systémy aktivní ochrany proto nejsou primárně určeny proti dronům nebo jejich munici, kterou vrhají. Některé APS jsou proto v boji s drony vhodnější než jiné. Kupříkladu izraelský systém Trophy od společnosti Rafael Advanced Defense Systems, umístěný především na tancích Merkava 3. a 4. generace a těžkých obrněných transportérech Namer, se kvůli svému tvaru se slabým místem uprostřed konstrukce ukazuje jako nepříliš efektivní.

 Izraelský APS Trophy

Pomalu letící sebevražedné drony nebo granáty spuštěné přímo nad systémem Trophy způsobují, že jeho senzory nejsou schopny výbušninu zaznamenat a ta následně zasáhne vozidlo. Proti FPV dronům, které granáty odhazují, se proto tento druh izraelského APS nezdá být příliš účinným. Žádný z ruských APS, tedy typ Drozd, Arena nebo Afganit, který by měl být součástí ochrany nového tanku Armata, však podle dostupných zdrojů není připraven na zaměření a zneškodnění dronů. Podobně je tomu i s ukrajinským Zaslinem, který se sice může používat současně s reaktivním pancířem, ale jeho nasazení proti dronům zatím nebylo doloženo. 

 

 

APS Iron Fist může vykompenzovat nedostatky Trophy 

 

Oproti tomu APS Iron Fist (železná pěst) vytvořený izraelskou společností Israel Military Industries (IMI) by měl právě nedostatky svého kolegy, systému Trophy, kompenzovat. Iron Fist by měl být schopen si s UAV a jejich náložemi spouštěnými na slabá místa težké vojenské techniky poradit. Pracuje totiž na principu elektronického skenu pole za pomoci radaru a podle informací výrobce je systém schopen vyhodnotit nejen blížící se střelu, ale právě také dron až do vzdálenosti 1,5 km. Systém je umístěn na izraelských těžkých obrněných transportérech Eitan a Namer a v budoucnu by také měl být nasazen na amerických bojových vozidlech pěchoty M2 Bradley

Do budoucna by systémem Iron Fist měly být vybaveny také nizozemské BVP CV90. Nizozemská vláda modernizací svých CV90 schválila již v roce 2016. V září 2023 pak izraelská společnost Elbit, která nyní systémy Iron Fist vyrábí, uzavřela se švédským BAE Systems kontrakt v hodnotě 109 milionů dolarů na dodání tohoto APS pro nizozemské stroje. Iron Fist je v současné době také testován pro budoucí použití španělskou armádou. Podle informací společnosti Escribano je tento systém APS schopen zneškodnit právě také drony. APS se dlouhodobě ukazují jako efektivní v boji s protitankovými střelami a je proto otázkou, zda by jejich technologie mohla být použita také proti UAV.

Tagy článku