Izraelské firmy se mohou nově ucházet o tendry Severoatlantické aliance

Izraelské firmy se mohou nově ucházet o tendry Severoatlantické aliance
Autor fotografie: Israel Defense Forces|Popisek: izraelský systém
16 / 02 / 2018, 09:00

Před pár dny velvyslanec Izraele v Evropské unii a Severoatlantické alianci Aharon Leshno-Yaar podepsal dohodu o logistice s alianční agenturou pro podporu a veřejné zakázky Severoatlantické aliance (NSPA). Tato dohoda umožňuje izraelským firmám nabízet své výrobky a služby v rámci tendrů NATO i jednotlivých členských států Aliance.

Nová dohoda mezi Izraelem a alianční agenturou NSPA je průlomem pro izraelské společnosti v odvětví kybernetiky, optiky, obrany a softwaru, umožňuje izraelským společnostem zapojovat se do tendrů vyhlášených Aliancí a být součástí databáze vývozců NATO. Do této databáze tak přibude kolem 700 izraelských společností. Podle velvyslance Leshno-Yaara je podpis dohody vyvrcholením několikaletého úsilí a příprav. Podle jeho slov je spolupráce s agenturou NSPA, která koordinuje dodávky a výběrová řízení pro členské státy NATO, ideální cestou, jak uplatnit v prostoru Severoatlantické aliance produkci izraelského průmyslu.


Generální manažet NSPA Peter Dohmen při podpisu dohody poukázal na to, že nepřináší výhody pouze pro Izrael a izraelské firmy. Zpřístupní totiž NATO špičkové technologie izraelských firem a také může přinést finanční úspory v rámci armádních tendrů, neboť se rozšíří celková nabídka. Dohoda o zadávání veřejných zakázek je ve vztazích mezi Izraelem a NATO něco zcela nového. Izraelská strana odhaduje, že díky této dohodě se izraelským firmám otevře prostor v aliančních výběrových řízeních ve výši až 4,5 miliardy dolarů. Většina z nich se bude týkat především středních a malých členských států NATO.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - nímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Tagy článku