Izraelské korvety třídy Sa´ar 6 a semi Iron Dome, UAV v Rudém moři nebudou mít šanci

Izraelské korvety třídy Sa´ar 6 a semi Iron Dome, UAV v Rudém moři nebudou mít šanci
Autor fotografie: IDF Spokesperson's Unit photographer / Wikimedia commons / CC-BY|Popisek: Korveta třídy Sa'ar 6
10 / 04 / 2024, 12:15

V oblasti Rudého moře neútočí drony pouze na spojenecká plavidla v rámci operace Prosperity Guardian, ale jejich cílem jsou také civilní oblasti na jihu Izraele. Pro zničení vzdušné hrozby namířené na město Eilat byl při prvním bojovém nasazení použita námořní verze PVO Iron Dome, systém C-Dome.

Izraelské obranné složky v pondělí 8. dubna poprvé v aktivním boji použily pokročilý model protivzdušné obrany Iron Dome s označením C-Dome proti neznámému bezpilotnímu letounu. Systém C-Dome nasazený na jedné z hlídkových korvet třídy Sa'ar 6 (Bouře) současně operující v oblasti Rudého moře poblíž města Eilat na jihu země ve večerních hodinách dvěma střelami sestřelil nespecifikované UAV, které vstoupilo do izraelského vzdušného prostoru.  

I přesto, že IDF neposkytly bližší informace k neznámému UAV v úterý 9. dubna organizace sdružující polovojenské skupiny podporované Íránem s označením Islámský odboj v Iráku oznámila, že v minulých dnech provedla útok na nespecifikovaný cíl v Izraeli. Pondělní dron proto mohl patřit této organizaci, která společně s Hutii, Hizballáhem a teroristickými jednotkami v Sýrii pomocí raket dlouhého doletu a dronů útočí na jediné izraelské město nacházející se přímo na pobřeží Rudého moře, Eilat, již od začátku konfliktu mezi Izraelem a teroristickými skupinami v pásmu Gazy.

C-Dome Naval Point Defense System je protivzdušným raketovým obranným kompletem vyráběným izraelskou společností Rafael Advanced Defense Systems a je námořní variantou velmi známého a efektivního systému Iron Dome. Jeden systém C-Dome složený z radaru, vertikálního odpalovacího zařízení a deseti přesných střel je určený k ničení až několika vzdušných hrozeb v podobě střel i dronů současně. Systém C-Dome má sice vlastní přehledový radar schopný zachytit nepřátelské objekty v 360° azimutu, ale je současně plně integrovaný do velících systémů lodi. Informace o neznámém objektu jsou proto přímo předávány velicím systémům lodi a díky tomu je C-Dome možné ovládat přímo z řídící kabiny plavidla podobně jako jiné zbraňové systémy a radary. 

 

Budoucnost ničení UAV: C-Dome a laserové dělo

Všechny čtyři lodě třídy Sa'ar 6, vyráběné od května roku 2015 německými společnostmi German Naval Yards Holdings a ThyssenKrupp Marine Systems, byly postupně zařazeny do aktivního použití od listopadu 2020 do prosince 2023. Původně plánovanou hlavní úlohou korvet bylo především střežit izraelské vrty zemního plynu a také námořní trasy v oblasti Středozemního moře, které zaručují 90 % importu do země, ale po začátku války s teroristickými skupinami v Gaze jsou nasazeny pro ochranu pobřeží Izraele. 

Iron Dome

Lodě jsou kromě čtyř souborů systému C-Dome, tedy 40 odpalovacích zařízení, vybaveny také 76mm automaticky nabíjeným italským námořním kanónem OTO Melara,  zbraňovou stanicí Typhoon s možným ovládáním na dálku a 32 odpalovacími zařízeními pro rakety země-vzduch Barak-8 a protilodními střelami Gabriel V. Součástí lodě je také helikoptéra MH-60 Seahawk vyvinutá z vrtulníku UH-60 Black Hawk a zařízení C-GEM od společnosti Rafael, jehož rakety slouží pro odvedení pozornosti protilodních střel. 

Právě drony představují v současné době jednu z největších výzev spojeneckých plavidel v rámci operace Prosperity Guardian v oblasti Rudého moře a Adenského zálivu. Britové i Američané se proto snaží problémy spojené s vysokými náklady na munici potřebnou k ničení UAV vyřešit testováním nových systémů založených na laserech a mikrovlnách. Také Izrael v současné době dokončuje vývoj laserového děla Iron Beam, který by měl být uveden do provozu již do konce roku 2025.

 

Tagy článku