Izraelské letectvo smí nakoupit nové F-15 IA, pokud bude i nadále odebírat F-35

Izraelské letectvo smí nakoupit nové F-15 IA, pokud bude i nadále odebírat F-35
Popisek: Ilustrační obrázek
21 / 11 / 2018, 14:30

Mimo neustále doobjednávaných strojů 5. generace F-35 se izraelské letectvo rozhodlo zvětšit svou flotilu strojů F-15 a objednat nové letouny se schopností nést bojový náklad 13 tun.

Nové F-15 IA pro izraelské letectvo budou dodávány na počátku příštího desetiletí, jak bylo uvedeno v tiskovém prohlášení v sobotu. Objednávka byla schválena vládou a první stroje budou dle očekávání dodány v roce 2023. Mezitím budou probíhat průběžné dodávky F-35 Adir.

psali jsme: F-22 nelze použit k podpoře pozemních operací. A Su-57 předčí i F-35, prohlásil ředitel společnosti Suchoj

F-15 IA jako nová generace legendárního stroje od americké firmy Boeing bude mít oproti stávajícím izraelským F-15 větší dolet, novou avioniku, vyšší schopnost přežití na bojišti a mnohem větší nosnost, kdy bude schopná nést až 13 tun nákladu raket a bomb.

Reálně se tento stroj bude schopen vznést vyzbrojen 11 raketami a až 28 chytrými bombami proti pozemním cílům. Letoun F-15 IA je využitelný pro všechny typy výzbroje používané Izraelem včetně unikátních systémů využívaných pouze izraelským letectvem.

F-15 IA bude vycházet z posledních verzí, které Boeing vyrobil pro Saúdskou Arábiin, Katar a původně i pro USAF, přes kterou si IAF letouny objednává. USA měly velký zájem na vývoji F-35, a proto byl Izrael pod tlakem -15 neobjednávat. Nyní, když se výrazně vylepšená F-15 dostává opět i do hledáčku USAF, dostal Izrael zelenou k dalším objednávkám, pokud nepřestane i nadále objednávat stroje F-35.

Psali jsme: Boeing T-X se představuje

Nové F-15 IA tedy podle vyjádření IAF nenahradí F-35, ale zvýší možnosti izraelského letectva pro mise od Gazy po Írán. Objednávky letounu páté generace ale zpomalí, budou dodávány cca 3 letouny ročně a celkově bude dodáno minimálně 75 kusů F-35 během příštích 10 let.

Pro společnost Boeing je to již druhá dobrá zpráva během posledních týdnů, kdy tou první bylo vítězství stroje Boeing T-X v tendru na cvičný stroj pro USAF.

 

Zdroj: Ynet News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace