Autor fotografie: IDF, CC BY 2.0|Popisek: Merkava Mk IV
Uprostřed opět vyostřené bezpečnostní situace, která souvisí s odloženými parlamentními volbami tzv. Palestinské samosprávy, zahájily Izraelské obranné síly (IDF) měsíční intenzívní vojenské cvičení, které má simulovat operace na několika frontách. Tak, jak je Izrael v minulosti již nejednou zažil. Aktuálně opět zní Izraelem výstražné sirény a teroristé se snaží ohrožovat civilní obyvatelstvo svými neřízenými raketami vystřelovanými z pásma Gazy. IDF mj. v reakci na situaci posiluje svou divizi v Judeji a Samaří, jimž si svět zvykl říkat Západní břeh Jordánu.
Probíhající cvičení nese název "Ohňové vozy" a jeho účelem je prověřit připravenost ozbrojených sil v rámci bojových scénářů probíhajících v severním a jižním Izraeli i v Judeji a Samaře souběžně. Cvičení bylo zahájeno po sobotních konzultacích na téma zvýšeného napětí v Jeruzalémě, v Gaze a zmíněném Západním břehu, rozhodnutím náčelníka generálního štábu IDF, generálporučíka Aviva Kochaviho.
Cvičení, největšího v historii země, se účastní všechny pravidelné i záložní jednotky, a podílí se na něm kromě Ministerstva obrany také Ministerstvo zahraničních věcí a bezpečnostní služby. Hnutí Hizballáh reagovalo podle libanonského deníku El-Nešra "stupněm pohotovosti, který tu nebyl od druhé libanonské války" (tj. červenec-srpen 2006).
Šéf Hizballáhu Hassan Nasralláh v pátek v libanonské televizi prohlásil, že "jakákoli hloupost nebo nějaký pokus změnit pravidla se neobejdou bez odpovědi. Jsme připraveni bránit svou zemi (...) Kdyby izraelská armáda byla dostatečně silná, tyto manévry by nepotřebovala."
Těžko říci, koho tímto nesmyslem tento pravděpodobně proíránský terorista konejší. Sebesilnější ozbrojené síly musejí neustále rozvíjet své schopnosti a ověřovat efektivitu různých scénářů, a provádějí to všude na světě, nejen v Izraeli. Manévry mají nicméně nepochybně kromě výše uvedeného další účel: chladit horké hlavy jestřábů v řadách teroristických hnutí. Vzkaz je zřejmý: Izrael je ve střehu (mimochodem: 2. května IDF ohlásily, že toho dne nebyl pozitivně na COVID-19 testován jediný izraelský voják).
video: youtube
Tenze jsou na arabských územích značné a i tomu, kdo nesleduje dění v Izraeli nijak intenzívně, naznačují, kudy se může a případně bude ubírat tzv. stát Palestina, pokud bude kdy přijato řešení arabsko-izraelského konfliktu tzv. dvoustátním řešením. Parlamentní volby palestinská administrativa "nepotřebovala" patnáct let. A ve chvíli, kdy hrozí, že Abbásova strana Fatah neuspěje, s vágním odkazem na nejistotu, zda Izrael umožní hlasovat Arabům ve východním Jeruzalémě, jsou i ty již ohlášené odložené. Představa, že po nabytí samostatnosti vznikne v oblasti další arabský stát, který bude civilizovaným partnerem ostatním, je naivní. A protiizraelské požadavky se budou nepochybně stupňovat i nadále.
Ostatně palestinský parlament se již více než deset let nesešel, a Mahmúd Abbás vládne na tzv. Západním břehu formou vydávání prezidentských dekretů. Rozpor mezi sekulárními nacionalisty z Fatahu a islamisty z Hamásu, a mocenská konkurence v rámci těchto hnutí, rozhodně klidnou budoucnost neslibují. Demokracie na arabských územích neexistuje ani formálně. A bude-li nakonec formálně aplikována, hrozí, že se oblast dostane takříkajíc z deště pod okap. Mahmúd Abbás v čele Fatahu není žádnou výhrou, ale Hamás je určitě horším partnerem, jak vidíme na příkladu pásma Gazy. Světlo na konci tunelu nevidět.
Z výše uvedeného plyne, že se nejedná o konflikt etnický či sociální, ale ryze náboženský, a tam lze těžko najít řešení, pokud kněží nebo imámové nebudou hovořit ke svým věřícím jménem svého Boha k respektu a toleranci.
Kromě cvičení probíhají samozřejmě i ostré akce izraelských ozbrojených sil. V pondělí ráno izraelské tanky zničily několik pozic Hamasu v Gaze poté, kdy z nich byly odpáleny rakety a "výbušné balóny" směrem na jižní Izrael. Ze tří odpálených raket jednu zničil systém Iron Dome a dvě dopadly v pásmu Gazy.
Zdroj: World Defence Review, i24news.tv