A umí odpalovat řízené střely. Írán by se měl mít na pozoru...
Bezpilotní lodě Protector vyvinula izraelská společnost Rafael Advanced Defense Systems, a tato plavidla se používají k ochraně pobřeží Izraele, společně s hlídkovými čluny a většími válečnými loděmi s lidskou posádkou. Během testů v prosinci 2016 odpálilo poprvé bezpilotní plavidlo úspěšně raketu Spike, která zasáhla simulované nepřátelské cíle.
Řízená střela Spike je také výrobkem firmy Rafael a slouží především jako protitanková zbraň pozemních vojsk a vrtulníků. Dosah střely je okolo 8 kilometrů. Robotická loď byla během testů provozována na vlnách o výšce až 1,5 metru a výrobce věří, že loď bude schopná fungovat i na vlnách o výšce až 5 metrů. Fotografie testu ukázaly, že Protector byl vybaven raketometem Typhoon MLS-ER, který obsahuje až čtyři rakety Spike ER se zvýšeným doletem, elektro-optickým naváděním a systémem řízení palby.
Proč je tento test tak významný? Za prvé ukazuje, že raketové bezpilotní lodě se blíží.
V tuto chvíli jediné drony, které vystřelily raketu v boji, byla bezpilotní letadla jako Predator nebo Reaper, které tvoří páteř amerického dronové války proti terorismu. Je pravda, že americké námořnictvo vyvíjí agenturou DARPA navržené bezpilotní plavidlo Sea Hunter, ale to je zatím vyzbrojeno pouze senzory pro sledování ponorek.
Psali jsme: Video: Bezpilotní lovec ponorek Sea Hunter připlouvá do San Diega
Ale není zde žádný důvod, proč by bezpilotní povrchová plavidla nemohla být zbraňovými platformami, a to navíc platformami, které budou v mnoha ohledech účinnější než letadla. MQ-9 Reaper váží pouhých 2,5 tuny, zatímco Protector USV čtyři tuny a Sea Hunter neuvěřitelných sto tun, což znamená, že námořní drony mohou nést mnohem větší užitečné zatížení. A stejně jako letadlová loď a ponorka, robotická loď může hlídkovat u nepřátelského pobřeží několik měsíců, než se bude muset vrátit natankovat.
Nicméně skutečný důvod, proč raketový test Izraele mění hru, je prostě proto, že ho Izraelci udělali. Pokud je známo, a US Navy to potvrzuje, bezpilotní lodě ještě nevystřelily v boji. Ale v případě, že lodě jsou izraelské, je tu dobrá šance, že v boji budou použity, pokud tak již neučinily. Hamás v Gaze nebo Hizballáh v Libanonu a Sýrii, nebo dokonce Írán (naštěstí pro Írán, nesdílí spolu námořní hranici) se mají na co těšit...
Což znamená, že již brzy tyto stroje uvidíme bojovat.
Zdroj: Michael Peck pro The National Interest
Tagy