Autor fotografie: Rafael / Public domain|Popisek: Dron Spike Firefly
Podle informací zpravodajských válečných webů Izraelské obranné síly poprvé použily svůj špičkový dron Spike Firefly na palestinské cíle na začátku tohoto týdne. Tento systém však IDF prokazatelně používá jíž několik měsíců, pravděpodobně také při operacích v Gaze.
Na videu je vidět izraelský dron Spike Firefly (lze do českého jazyka přeložit jako „světluška”), který létá nad uprchlickým táborem ve městě Tubas v severní oblasti Západního břehu Jordánu. Video dronu bylo podle informací The Warzone zveřejněno v pondělí 18. prosince palestinským účtem TubasTimes na sociální síti Telegram. TubasTimes pravidelně zveřejňuje informace o izraelských operacích v tomto palestinském městě.
Podle The Warzone se mělo jednat o první prokázané použití tohoto dronu od vypuknutí konfliktu mezi Hamásem a Izraelem v říjnu letošního roku. Web defence blog se dokonce domnívá, že se jednalo o vůbec první použití dronů Spike Firefly ze strany IDF od jejich zakoupení v roce 2022. Izraelské Ministerstvo bezpečnosti zadalo objednávku na tento typ dronů již v roce 2020, ale kvůli zpoždění je obdrželo až minulý rok.
Tubas nepředstavuje při srovnání s většími epicentry konfliktu mezi IDF a palestinskými radikály na Západním Břehu, kterými jsou Jenin nebo Nablus, tak velkou bezpečnostní hrozbu. V posledních několika letech však IDF v tomto palestinském městě odhalila několik teroristických buněk, z nichž některé byly přímo napojeny na organizaci Islámský džihád operující v Gaze a Libanonu.
Podle informací izraelského zpravodajského portálu YNET se nejednalo o zdaleka první použití tohoto UAV izraelskými ozbrojenými složkami při boji s bezpečnostními hrozbami na Západním Břehu Jordánu. Schopnosti tohoto dronu byly totiž pravděpodobně poprvé vyzkoušeny IDF již v červenci. Izraelské síly tehdy se šesti Spike Firefly drony s malým množstvím munice zaútočily na teroristické cíle v palestinském Jeninu.
Tato operace byla izraelskými bezpečnostními složkami vyhodnocena jako velmi úspěšná. UAV Spike Firefly byly podle mluvčího IDF také použity v zářijové operaci izraelských bezpečnostních složek proti členům Brigády mučedníků Al-Aksá opět v Jeninu. Informace o prvním použití dronů Spike Firefly až v prosinci je proto na základě těchto informací možné prokazatelně vyvrátit. Firefly drony by pravděpodobně měly být ze strany IDF použity také při současných operacích v Gaze. Tyto informace však není možné jednoznačně potvrdit.
Spike Firefly, přezdívaný též jako jako Maoz (מעוז - lze do českého jazyka přeložit jako „pevnost”), je elektro-optickým odolným dronem od izraelské společnosti Rafael Advanced Systems Ltd. Byl specificky sestrojen pro denní i noční boj v městských těžce dostupných oblastech a umí proto pracovat v situacích, kdy je nepřítel skrytý, povědomí o situaci je omezené a přesnost je velice důležitá pro úspěšnost celé operace.
Sám dron bez munice váží 3 kg a umožňuje ovládání operátorem nacházejícím se v maximální vzdálenosti 1 km. V městském prostředí se kvůli síle signálu musí řízení dronu vyskytovat v okolí 500 m. Spike Firefly je schopen se pohybovat do rychlosti 60 km/h a většinou je používán pro operace zaměřující se na průzkum bojiště nebo vyprovokování nepřátele k následnému útoku. Na dron je schopné nainstalovat všesměrovou tříštivou hlavici do hmotnosti 350 g. Podobnou munici používají izraelské tanky Merkava.