foto: Latvijas armija / Flickr/Cvičení s raketami Spike v Lotyšsku
Ke konci ledna teroristická organizace Hizballáh zveřejnila dvě videa, na kterých mělo dojít k útoku ATGM raketami Almas, íránskými kopiemi izraelských protitankových střel Spike, na izraelské vojenské pozice. IDF tyto informace vyvrátily a jako důkaz doložily aktuální fotografie obou zasažených objektů.
Na záběrech zveřejněných Hizballáhem v pátek 25. ledna 2024 je vidět raketu přibližující se k objektu, který se jeví jako radarová stanice. Střela přelétává zeď hranice mezi Izraelem a Libanonem a následně naráží do jednoho z přístrojů. Podle kopule stavby je patrné, že se nejspíš jedná o Dopplerův radar, který slouží pro měření rychlosti pohybujících se objektů. Jelikož je tento typ radaru kromě oblasti vojenství využíván také v lékařství nebo meteorologii, přesný účel konkrétního izraelského objektu není možné určit.
Na druhém videu publikovaném o dva dny později 27. ledna 2024 je možné sledovat letící střelu, která upravuje svou dráhu letu tak, aby směřovala na Dopplerův radar uvnitř nespecifikovaného objektu. Raketa následně naráží do radaru a na dalším záběru je vidět stejný zásah avšak z větší vzdálenosti. Podle zeleného zaměřovacího kříže patrného na obou záběrech je jasné, že pro útoky byla použita stejná technologie, tedy s největší pravděpodobností naváděná raketa.
Organizace Hizballáh k celé záležitosti uvedla, že byl k útoku na dvě pozice IDF ležící poblíž kibucu Kfar Roš ha Nikra v severozápadním cípu Izarele použity íránské protitankové rakety Almas. Tento typ střely je íránskou kopií izraelské rakety Spike. Technologie střely se dostala do rukou Íránu prostřednictvím Hizballáhu, který několik raket Spike zajal v roce 2006 během Druhé libanonské války. Íránský režim oficiálně představil raketu v roce 2021 a již podle vzhledu jsou si obě střely, íránská a izraelská, velmi podobné.
Podle informací výrobce, společnosti Rafael, je izraelská střela Spike velmi přesnou ATGM určenou pro použití na vodě, souši i ve vzduchu. Existuje proto několik typů této rakety, které se od sebe vzájemně odlišují užitím, parametry, ale také maximálním možným dostřelem. Zatímco objemově menší typ rakety Spike-SR je určen pro dosažení pozemních cílů ve vzdálenosti 1,5 km, nová střela z června roku 2022 s názvem Spike NLOS 6 generace je schopna uletět 50 km.
Všechny typy rakety Spike mají tandemovou HEAT hlavici a jsou naváděny pomocí infračerveného světla, který vyzařuje nepřátelský objekt. Obrovskou výhodou rakety je její další způsob navádění, tzv. fire-and-forget (vystřelit a zapomenout), realizovaný skrze optická vlákna umístěná mezi raketou a odpalovacím zařízením. Operativec tak může raketu vystřelit i mimo směr zamýšleného cíle, jelikož let střely následně může korigovat pomocí živého záznamu přenášeného přes optické kabely.

Protitanková střela Almas má stejně jako Spike HEAT tandemovou hlavici a měla by být naváděna na základě stejné technologie. Pro její odpal je používána trojnožka s trubicí pro umístění rakety. Také Almas by měla disponovat optickými vlákny připojenými k raketě i odpalovacímu zařízení, díky kterým je při letu možná vizuální komunikace mezi operátorem a raketou. Tato informace by potvrzovala záběry zveřejněné Hizballáhem, na kterých dochází k manipulaci se střelou při letu.
Izraelské obranné síly v reakci na videa publikovaná teroristickou organizací Hizballáh podle informačního portálu Globes zveřejnila současný stav obou objektů nacházejících se poblíž kibucu Roš Ha Nikra na aktuálních fotografiích. Ty komentovala s vysvětlením, že videa publikovaná Hizballáhem nejsou současná a k poškození objektů v minulém týdnu nedošlo. Mluvčí IDF Avichai Adrai však již nespecifikoval o jaký typ útoku mělo jít, kdy přesně k němu došlo nebo zda má Hizballáh opravdu k dispozici íránské rakety Almas.
Tagy