foto: foto: Major Ofer, Israeli Air Force; CC BY 4.0 /F-35-I Adir
V uplynulých dvou měsících pokročilé stíhačky páté generace F-35 izraelského letectva opakovaně pronikly do íránského vzdušného prostoru, přičemž se úspěšně vyhnuly ruským a íránským radarům. Informoval o tom saúdskoarabský nezávislý online deník Elaph.
Zpráva uvádí, že Izrael a USA podnikly rozsáhlá cvičení nad Rudým mořem, aby simulovaly vzdušný a námořní útok na Írán a zajištění íránských válečných lodí v Perském zálivu. Cvičení jsou součástí série simulací, které obě země pořádají v tajnosti, ale i veřejně, a jejichž cílem je udržovat připravenost udeřit na íránská jaderná zařízení. Bylo rovněž oznámeno, že se "masivních" cvičení účastní také tankery pro doplňování paliva ve vzduchu a bezpilotní letouny.
Psali jsme
Izraelské stíhače F-35 jsou nyní schopné letět do Íránu, aniž by musely ve vzduchu mezitím doplňovat palivo. Navíc byla do arzenálů F-35 přidána i jednotunová...
Izraelské ponorky údajně tajně sledovaly íránskou špionážní loď Behshad, její doprovod Jamaran a vrtulníkovou výsadkovou loď Hingham. Tyto lodě se nacházely v Rudém moři. Loď Behshad je uváděna jako běžná nákladní loď, ale existuje podezření, že se jedná o špionážní loď, která na strategické vodní cestě shromažďuje zpravodajské informace pro íránské Revoluční gardy.
Zpráva Elaphu dále uvádí, že spolupráce amerických a izraelských jednotek téměř jistě potvrzuje ochotu Ameriky připojit se buď k útočnému, nebo obrannému úderu, pokud rozhovory mezi Washingtonem a Teheránem o obnovení jaderné dohody z roku 2015 selžou. Izrael připravuje svou leteckou flotilu, zejména letouny F-35, k úderu na íránské jaderné zařízení, včetně modernizace stíhaček, jejímž účelem je především eliminace potřeby doplňování paliva ve vzduchu.
Psali jsme
Americké ministerstvo obrany schválilo zakázku v rámci 15. výrobní série. Většina letounů bude dodána americkému letectvu, ale dojde také k dodávkám...
Izraelské letectvo také nedávno doplnilo arzenál výzbroje letounů F-35 o novou jednotunovou bombu, kterou lze umístit do vnitřní zbraňové šachty letounu, aniž by byla narušena radarová signatura letounu stealth. Stíhací letoun Lockheed Martin F-35 prošel v Izraeli významnými úpravami a stal se z něj letoun F-35-I, lidově nazývaný "Adir" (Mocný).
Letectvo integrovalo izraelský systém elektronického boje, včetně senzorů a protiopatření, do amerických systémů, přestože USA zpočátku odmítaly takové úpravy povolit. V posledních šesti měsících prováděli Izraelci samostatná i společná cvičení F-35 s jinými zeměmi. Izraelské námořnictvo rovněž zvýšilo svou přítomnost u pobřeží Libanonu a v Rudém moři.
V květnu 2022 provedlo izraelské letectvo letecké cvičení nad Středozemním mořem simulující útok na íránská jaderná zařízení v rámci rozsáhlého vojenského cvičení s názvem Chariots of Fire (Ohnivé vozy). Izrael se zavázal, že zabrání Íránu získat jadernou zbraň, a v případě potřeby připravil vojenskou akci proti Teheránu.
Počátkem roku 2021 oznámil náčelník generálního štábu IDF (Israel Defense Forces) Aviv Kohavi, že nařídil armádě, aby začala připravovat nové plány útoku proti Íránu. V září 2021 Kohavi prohlásil, že přípravy armády na úder proti jadernému programu Teheránu se "výrazně zrychlily".
Psali jsme
V budoucím vzdušném boji by se „neviditelný“ F-35A mohl přiblížit k nepřátelům, identifikovat a zaměřit cíle a poté předat údaje letounům...
Írán tvrdí, že dokáže letoun Lockheed Martin F-35 Lightning II sledovat. Teherán v roce 2020 tvrdil, že radar ruské výroby Rezonans-NE, který si pořídil k detekci a sledování letounů stealth a hypersonických cílů, úspěšně identifikoval a sledoval americké stíhačky F-35 v blízkosti hranic země. Jiné zprávy však v roce 2021 uváděly, že ruské systémy protivzdušné obrany S-300 a S-400 izraelské letouny F-35 letící nad Sýrií sledovat nedokázaly.
V uplynulém týdnu Bidenova administrativa a Evropská unie přezkoumaly návrhy Íránu na návrat k jaderné dohodě z roku 2015. Podle Bidenovy administrativy je diplomacie nejlepším opatřením k ukončení krize. V roce 2018 tehdejší americký prezident Donald Trump od dohody odstoupil a slíbil, že vyjedná dohodu lepší. Jednání o obnovení dohody, koordinovaná EU, byla zahájena v dubnu 2021, letos v březnu byla zastavena a v srpnu obnovena. Izrael se dlouhodobě staví proti dohodě a tvrdí, že Írán chce vyvinout jadernou zbraň. Zveřejnil také údaje, které podrobně popisují íránský zbrojní program.
Izrael mezitím podniká "last minute" diplomatickou ofenzívu, aby své spojence přiměl k ukončení jednání o obnovení íránské jaderné dohody: "Všem jsme dali jasně najevo: pokud bude dohoda podepsána, nezavazuje Izrael. Budeme jednat tak, abychom zabránili Íránu stát se jaderným státem," řekl 24. srpna premiér Jair Lapid, když ministr obrany Benny Gantz odjel na jednání do Spojených států, aby vyjádřil izraelské obavy ohledně dohody. Saúdská Arábie a další arabské státy Perského zálivu, vnímají íránský jaderný program s velkou nervozitou. Společný nepřítel pak je jedním z hlavních důvodů probíhajícího sbližování a normalizace vztahů mezi nimi a Izraelem.
Zdroj: Elaph; Next Generation Weapons Technology
Tagy