Izraelský F-35 zlikvidoval při náletu na Sýrii čínský radar

Izraelský F-35 zlikvidoval při náletu na Sýrii čínský radar
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: Izraelský F-35
21 / 02 / 2019, 12:00

Minulý měsíc izraelská společnost pro analýzu satelitních snímků ImageSat potvrdila, že čínský radar JY-27 syrské letecké obrany na letišti v Damašku zničily izraelské letecké zásahy z 20. ledna.

Žádné bližší podrobnosti o leteckém útoku nebyly uvedeny a citovaný ImageSat také neuvedl žádné další informace, ale některé zdroje uvedly, že radar čínské výroby JY-27 syrské letecké obrany byl zničen izraelskými stíhačkami F-35i Adir 20. ledna 2019 nedaleko mezinárodního letiště v Damašku.

Radar JY-27 čínského výrobce CETC, je plně koherentní systém včasného varování dlouhého dosahu. Je navržen a vyvinut tak, aby poskytoval informace včasného varování a detekoval i stroje Stealth, včetně amerických stíhacích letounů F-35 a F-22. 

Zástupci izraelského letectva se odmítli k této otázce vyjádřit.

Nedávné nálety na Sýrii odhalily pokračující schopnost Izraele likvidovat syrské jednotky protivzdušné obrany, ale někteří vojenští odborníci uvedli, že radar byl zničen tzv. kamikaze-dronem.

F-35I Adir ("Mighty One" v hebrejštině) je modifikovaný stealth F-35 od společnosti Lockheed Martin. Do výroby letounu se významně zapojily izraelské firmy včetně Israel Aerospace Industries, která bude vyrábět křídla pro variantu F-35A, Elbit Systems-Cyclone, jež bude poskytovat kompozitní komponenty pro trup, nebo Elbit Systems Ltd., které budou poskytovat displeje pro helmu III. generace pro všechny piloty F-35.

 

Zdroj: Defence Blog

 

Tagy článku