Izraelský generálmajor Jair Golan - na sílu musíme odpovědět silou

Izraelský generálmajor Jair Golan - na sílu musíme odpovědět silou
Autor fotografie: Wikipedia|Popisek: Jair Golan
02 / 11 / 2018, 08:30

Na půdě vysoké školy CEVRO se uskutečnila ve čtvrtek přednáška bývalého zástupce náčelníka generálního štábu izraelské armády Jaira Golana s názvem ,,Armáda pro 21. století: Izraelská perspektiva“. V ní Golan hovořil především o hrozbách, které hrozí zvenčí Izraeli.

Zkušený voják na začátku prohlásil, že ČR má v Izraeli velmi dobrý zvuk a obě země toho mají mnoho společného. Pak přešel k aktuálním bezpečnostním hrozbám, s nimiž se potýká v současné době Izrael. Ten je podle Golana trvale ,,pod palbou" a má tak plné právo se bránit. Golan řekl, že Izrael se nachází stále ve válce, ale mění se pouze její intenzita.

psali jsme: Izrael bude bránit své hranice za bojů v Sýrii, řekl Netanjahu

Golan zde vypíchl především terorismus, ať se už jedná o ,,práci" tzv. osamělých vlků, či hromadné teroristické útoky, které se snaží, a to Golan zdůraznil, postihnout civilisty, respektive civilní infrastrukturu. Dále je nezanedbatelnou realitou také aktivita teroristických organizací, hlavně Hizballáhu a dalších skupin, které se snaží způsobit co nejvíce civilních a materiálních škod. Tyto skupiny usilují o to oslabit izraelskou vůli bojovat a také snížit těmito útoky morálku izraelské společnosti.

Podle Golana je nutné na tyto teroristické akce zejména ze stran různých organizací odpovědět stejnou mincí, to znamená silou, protože s těmito skupinami se nedá jednat, i když to Izrael podle jeho slov několikrát zkoušel. Je tak nutné podpořit ozbrojené síly, modernizovat je, personálně zabezpečit armádu, dát velitelům svobodu rozhodování, podpořit i zpravodajské služby s důrazem na kvalitu a přijmout další nezbytné kroky k ochraně Izraele před útoky. Jinak se nepřítel porazit nedá.

psali jsme: Izrael versus Írán: Íránský raketový arzenál

Golan zmínil i to, že na Blízkém východě představuje jedině Izrael ,,výspu" západních hodnot, kterou ostatní státy nejsou, alespoň ne v tom pravém smyslu. Golan se také opřel do Turecka, které není podle jeho názoru spolehlivým spojencem NATO a nedá se mu proto důvěřovat.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace