Izraelský robotický zabiják ponorek získal mezinárodní cenu za nejprogresivnější lodní design

Izraelský robotický zabiják ponorek získal mezinárodní cenu za nejprogresivnější lodní design
Autor fotografie: Elbit|Popisek: Seagull
17 / 11 / 2017, 09:30

Izraelská zbrojovka Elbit Systems získala mezinárodní ocenění "Ship of The Year 2017" za svoji autonomní loď Seagull od holandské Royal Dutch Association of Shipping Technicians (KNVTS).

Toto autonomní povrchové bezosádkové plavidlo (unmanned surface vehicle, USV) nazvané Seagull (Racek) může vést protiponorkový boj odpalováním malých torpéd, vysíláním robotů a protiraket detekovat a odpalovat podvodní miny hluboko pod hladinou. K detekci a neutralizaci ponorek, které jsou skryté pod hladinou a radar při jejich hledání je neúčinný, byly dosud využívány nákladné prostředky – letadla a vrtulníky se sonary nebo fregaty, jejichž pořízení a provoz stojí stovky milionů dolarů.

Oproti tomu systém Seagull – sestávající ze dvou lodí a pozemní řídící stanice – stojí jen desítky milionů dolarů a podle představitele Elbitu, Bena Davida „mění rovnováhu sil mezi obráncem a ponorkou… vždy využívanou ofenzivě, ať už ke shromažďování zpravodajských informací nebo k útoku.“

Psali jsme: Izraelské robotické lodě přicházejí

Jedna z lodí je vybavena dvěma sonarovými senzory na přídi a zádi a pokud detekuje podezřelé miny, druhá loď vyšle do vody robota, který je blíže prozkoumá. „Robotická loď vysílá další roboty do vody,“ uvedl Ben David. Jakmile je pozivně potvrzeno, že se jedná o minu, je vysláno malé torpédo, které je kabelem spojené s lodí a řízené daty ze sonaru. Jakmile se torpédo přiblíží k mině, přepne na kamerový systém a v těsné blízkosti miny se odpálí.

Psali jsme: Autonomní lovec ponorek podstoupí certifikaci COLREGS pro zabránění srážkám na moři

Protože se systém Seagull skládá ze dvou lodí, může nést protiponorkovou výzbroj, miny a další vybavení včetně zařízení pro elektronický boj.

USV je vybavené dvěma hlavními motory a dvěma raketami, které umožňují dosažení rychlosti až 32 uzlů a otočení na místě. Podle Elbitu je loď vysoce autonomní a dokáže se i při přerušení spojení vyhnout překážkám v souladu s pravidly mezinárodní mořeplavby. Jakmile se plavidla dostanou mimo dohled, udržuje s nimi základna spojení přes satelit. Proti napadení se plavidlo dokáže bránit 12,7 milimetrovým kulometem na přídi. Na moři může bez přerušení operovat až 4 dny, tedy 96 hodin.

Psali jsme: Vojenská robotická loď prošla kritickým testem

Seagull se zúčastnil zkoušek MCM, které organizovaly nizozemské a belgické námořnictvo v Severním moři, a prokázal zde vynikající výkon při stupni moře 6, za větru přesahujícím 35 uzlů a při 1,5 metru vysokých vlnách. Společnost Elbit Systems představila silné schopnosti Seagullu již v několika předváděcích akcích během roku 2017, kdy předváděla dálkově řízené mise ASW a MCM v zálivu Haifa pomocí řídících konzol umístěných tisíce kilometrů daleko na stáncích společnosti v expozicích námořních výstav PACIFIC, DSEI a IMDEX.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: Elbit Systems

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace