foto: Rafael Advanced Defense Systems / Public domain/Izraelský systém SPYDER
Izraelská společnost Rafael Advanced Defense Systems Ltd. zveřejnila testy nového typu systému protivzdušné obrany SPYDER, který je schopen efektivně zneškodnit dron. Technologie bude v roce 2026 dodána AČR.
Případy války na Ukrajině či v Izraeli ukazují, jakým způsobem mění UAV povahu a vedení válečných konfliktů. Systémy protivzdušné obrany se velmi dobře dokáží vypořádat s hrozbami, které představují rakety, avšak již nejsou schopné zachytit malé, rychlé a na radaru špatně rozpoznatelné drony. Izraelská společnost Rafael Advanced Defense Systems na tuto potřebu dlouhodobě reaguje vývojem zbraňových systémů určených přímo proti UAV.
Jedním z takových strojů je právě také modernizovaná verze protiletadlového raketového systému SPYDER. Výrobce stroje, izraelská společnost Rafael Advanced Defense Systems Ltd., publikoval ve středu 10. ledna na sociální síti X záběry testu této nové verze SPYDERu. Systém byl schopen včas rozpoznat rychle letící dron a úspěšně jej zasáhnout. Podobné schopnosti detekce a útoku na UAV představují také další izraelské systémy Trophy a Davidův prak (David's Sling).
Modernizace SPYDERu by měla představovat tzv. “All in One” systém, který zahrnuje radar, elektrooptický odpalovací systém, rakety a soustavu řízení, které jsou integrovány na jedné platformě. Zásadním způsobem tak ulehčí operátorovi manipulaci se systémem. Nový typ mobilního protiletadlového raketového systému je výsledkem spolupráce mezi výrobcem, tj. společností Rafael Advanced Defense Systems, a Ředitelstvím obranného výzkumu a vývoje (Israeli Ministry of Defense's Directorate of Defense Research & Development, tzv. IMOD DDR&D). To je společným správním orgánem izraelského ministerstva obrany a IDF.
SPYDER obsluhuje rakety země vzduch a slouží tak k obraně proti raketám, UAV, letadlům, vrtulníkům a taktickým balistickým střelám. Radar systému SPYDER typu EL/M-2106 ATAR je schopen zachytit více cílů současně ve výšce 9 km a na vzdálenost několika desítek kilometrů. Zatímco drony je možné radarem zaznamenat ve vzdálenosti 40-60 km, stíhací letoun již v 70-110 km od systému SPYDER.
V okamžiku detekce SPYDER proti cíli vystřelí střelu Python-5 nebo Derby. Python-5 byly poprvé použity v druhé libanonské válce s Hizballáhem v roce 2006 a jsou schopny dosáhnout rychlosti až 4900 km/h. Jejich dosah je přibližně 20 km. Aktivní radarem naváděná střela Derby je modernizovanou verzí rakety Python-4, která má dosah 50 km. Její rychlost je přibližně stejná jako u Python-5. Systém může být nainstalován na různých druzích podvozku nákladních automobilů značek Tatra, Mercedes-Benz, MAN, TGS, SCANIA nebo Dongfeng.

V roce 2021 uzavřela Armáda ČR smlouvu se společností Rafael na dodání 4 baterií technologie SPYDER. Systém by měl být doručen do roku 2026 a Českou republiku vyšel na 13,7 miliardy korun. Izraelský SPYDER nahradí sovětský protiletadlový systém 2K12 KUB, který byl do vybavení Armády ČR zařazen již v roce 1967. Podle tvrzení armády je sovětský systém zastaralý a vyžaduje velké množství zásahů a oprav. Proto bude v budoucnu nahrazen izraelským SPYDERem.
Oproti SPYDERu se 2K12 KUB pohybuje na pásech a jeho radiolokátor je schopen zaznamenat cíl až ve vzdálenosti 25 km. Systém je vybaven střelami 3M9M3, které dokáží letět rychlostí 3240 km/h. Izraelský SPYDER je proto díky podvozku nákladního automobilu s pohonem 8x8 mobilnější. Také detekce cílů je lepší a rychlost střel vyšší. Společně s možností čelit moderním vzdušným hrozbám v podobě dronů tak systém SPYDER představuje pro českou armádu zásadní zlepšení arzenálu protivzdušné obrany.
Tagy