Izraelský tygr Namer se hlásí do boje. Proti Hamásu bude nasazen jeden z nejlépe chráněných transportérů

Izraelský tygr Namer se hlásí do boje. Proti Hamásu bude nasazen jeden z nejlépe chráněných transportérů
Autor fotografie: Flickr |Popisek: Obrněný transportér Namer
19 / 10 / 2023, 08:00

Je to jeden z nejlépe chráněných obrněných transportérů na světě. Izraelské vozidlo Namer (,,Tygr") může brzy rozvířit bojové vlny v Pásmu Gazy, kde se chystá pozemní operace v odplatě za 7. říjen, kdy židovský stát napadla útočná komanda z militantního hnutí Hamás.

Mimořádná odolnost, nejlépe chráněný obrněný transportér na světě. Na vozidlo, které bylo zkonstruováno s pečlivostí Izraelcům vlastní, se snášejí obvykle superlativy. Název transportéru je možno přeložit jako Tygr nebo Leopard. Izrael při konstrukci Namerů přihlížel ke skutečnosti, že jejich letité obrněné transportéry M113 trpí výraznou slabinou, kterou byla nedostatečná ochrana posádky.

Zmíněnou slabinu Izrael chtěl plnohodnotně kompenzovat a na odolnost a ochranu vozidla se při vývoji zbraňového prostředku zvlášť zaměřil. Samotná konstrukce transportéru vychází z tanku Merkava 4, a stejně jako u tohoto tanku najdeme motorový prostor v přední části trupu. Aby vozidlo ještě důsledněji chránilo svou posádku, má dnes již samozřejmou ochranu proti IED a kumulativním minám. Namer je vybaven také aktivním ochranným systémem Trophy, kterým disponují i již zmíněné Merkavy. V roce 2005 spatřil světlo světa první prototyp, který ještě vycházel konstrukčně z tanku Merkava 1. Do služby nový transportér vstoupil v roce 2008.

Obrněný transportér Namer

Posádku vozidla tvoří 3 lidé - řidič, operátor dálkově ovládané zbraňové stanice a velitel. Pohon zajišťuje vzduchem chlazený dieselový motor o výkonu 895 kW, maximální rychlost vozidla činí 85 km/h, dojezd 500 km. Pokud hovoříme o výzbroji Nameru, hlavní zbraní je dálkově ovládaná zbraňová stanice Samson vybavená kulometem M2 Browning ráže 12,7 mm nebo granátometem Mk 19, sekundárními zbraněmi potom jsou jeden kulomet kulomet ráže 7,62 mm nebo jeden minomet FN MAG. To vše je doplněno 12 kouřovými granáty.

Bojový křest si odbyly Namery v roce 2008, kdy vstoupily do služby. Nasazení se týkalo operace Lité olovo, o 6 let později se transportéry účastnily operace Ochranné ostří. V průběhu této operace se Namer osvědčil při ochraně vojáků. Operace trvající 50 dní směřovala proti Hamásu do Pásma Gazy a je považována za nejkrvavější izraelsko-palestinské střetnutí od druhé intifády (2000-2005) a současně dosud nejdelší izraelskou vojenskou akci v Pásmu Gazy.

Namery spolu s Merkavami čeká další nasazení při rozsáhlé pozemní operaci do Pásma Gazy, kterou Izrael plánuje spustit, aby eliminoval do budoucna nebezpečí, které přichází ze strany nevyzpytatelného hnutí Hamás. Zatím je operace odložena a Izrael čeká na vhodný okamžik k úderu.

Obrněný transportér Namer

V této souvislosti je však nutno dodat, že Namery i Merkavy to budou mít s pohybem a manévrováním složité vzhledem k hustě zastavěnému městskému terénu, takže se do značné míry setřou rozdíly mezi útočníky a obránci. Koneckonců o jeden Namer už Izraelci podle časopisu Forbes měli přijít 7. října 2023, kdy došlo k proniknutí útočných komand Hamásu na území Izraele. I tak bude mít Izrael samozřejmě konvenční vojenskou převahu nad Hamásem, musí však zároveň s přihlédnutím k specificky vedeným bojům ve městě počítat s výraznějšími ztrátami.

 Zdroj: Forbes

Tagy článku