Autor fotografie: Mil.ru / Publlic domain|Popisek: K-561 Kazaň
V Rusku oslavované cvičení námořní flotily dostává povážlivé trhliny a paradoxní je, že je kritizováno samotnými ruskými médii. Vyvážit hard power s prozrazením důležitých údajů nepříteli není vždy snadné.
V červnu 2024 na Kubu dorazila malá flotila za účelem demonstrace a vojenského cvičení námořnictva Ruské federace. Pochopitelně hlavním cílem byla ukázka vojenské síly v situaci, kdy se Černomořská flotila doslova rozkládá pod tlakem ukrajinských úderů. Nešlo o první demonstraci ruských sil ve spolupráci s Havanou. Ale s aktuální souvislostí katastrofického konfliktu Ruska se svým sousedem se prakticky jedná o navoněnou bídu. Snaha ukázat světu a domácímu publiku, že Rusko je globální velmoc, vyznívá trochu směšně v kombinaci s neschopností si poradit se slabší Ukrajinou.
K-561 Kazaň jako výkvět ruské flotily
Aby toho nebylo málo, ruští analytici z webu Vojenský přehled nenechali na celé operaci nit suchou. S Kazaní dorazily do Havany fegata Admirál Gorškov, projekt 22350, remorkér Nikolaj Čiker a tanker Akademik Pašin. Na rozdíl od předchozích cvičení se jedná o poměrně moderní plavidla, která se v celé kráse vystavila americké pobřežní obraně. Rusové sami zmiňují, že vyslání jedné z nejmodenějších ponorek do zóny dominance protiponorkové obrany Američanů je střela do vlastní nohy a to z více důvodů. Jde o taktické údaje systému a praktické odkrytí stealth plavidla.
Kazaň vstoupila do služby teprve v roce 2021 jako druhá loď projektu 885M Jaseň-M. Jako u všech větších ruských plavidel byla stavba výrazně opožděná. Celkem jich má být postaveno deset a ve službě jsou jen čtyři. Poslední byla přijata v prosinci 2023 a jedná se o K-571 Krasnojarsk. Konstrukce ponorek je částečně jedno a částečně dvouplášťová, trup je vyroben z nízkomagnetické oceli, což lze považovat za prvek stealth technologie. Třída Jaseň-M je první, která má sférický sonar umístěný na přídi a tím pádem torpédomety posunuté dozadu pod velitelský můstek.
Torpédomety jsou dva 533mm, šest 650mm a mohou vypouštět i námořní miny. Menší ráže může vypouštět raketová torpéda Va-111 Škval s úsťovou rychlostí až 100 metrů za sekundu! Výzbroj K-561 Kazaň je vskutku impozantní. Osm čtyřnásobných vertikálních vypouštěcích sil pro střely s plochou dráhou letu P-900 Alfa (v kódu NATO SS-N-27) s dosahem až 800 km, protilodní střely P-800 Oniks s dosahem až 300 km, nebo protizemní střely S-10 Granat (v kódu NATO: SS-N-21 Sampson). Střely mohou nést jadernou hlavici. Alternativou jsou řízené střely 3K14 Kalibr.
Především Oniksy jsou skutečně smrtící zbraně. Mají satelitní navádění GLONASS, ale v dosahu cíle se již navedou samy. Hlavice mají vlastní software s uloženými siluetami všech významných válečných lodí. Zvládnou určit vlastní cíle a do poslední chvíle neví, která ze střel zasáhne cíl. Ostatní pak působí jako odvedení pozornosti proti PVO nebo rušičkám. Když přežijí, samy si vybírají svůj cíl. Raketa je schopná ve finální fázi letět jen pět metrů nad mořem kvůli ztížení radarové detekce. Rychlost K-561 Kazaň je 35 uzlů pod hladinou a 20 uzlů na hladině, což jsou vynikající parametry.
K-561 Kazaň, výkladní skříň pro USA na Kubě
Rusové ve Vojenském přehledu zmiňují, jak důležité je utajení těchto zařízení především kvůli detekci. Američané mají celou řadu prostředků, jak monitorovat přístup ruských ponorek do Atlantského oceánu. Ty vytrvale sbírají znalosti o ruských podmořkých plavidlech kvůli detekci a způsobu jejich případného zničení. Nová K-561 Kazaň se jim na Kubě sama nabídla v celé své kráse. USA a NATO monitorují dna Barentsova a Norského moře a se stejnými systémy hlídají faersko-islandskou hranici a Nerisův průliv mezi Kanadou a Grónskem. Všude se nachází západní ponorky a protiponorkové vzdušné síly.
Takže NATO a USA mají pod silnou kontrolou všechny přístupy Rusů do Atlantského oceánu. Detekce probíhá pomocí sonarů, ale především akusticky. Každá ponorka vydává své specifické zvuky a Američané teď naprosto bezpečně vědí, jak zní ruská Kazaň. Každá ruská ponorka má pochopitelně své rušení detekce protivníka, ale pokud ten bezpečně zná „projevy” daného plavidla, je pro něj identifikace mnohem snazší. Kreml prakticky poskytl Američanům velký dar. Třída Jaseň-M je asi tím nejlepším, čím Moskva aktuálně disponuje.
Jedná se o víceúčelové ponorky s velkými možnostmi útoku. Na plavidle se nachází všechny žádoucí zbraně. Protilodní řízené střely, rakety země-země, torpéda, střely s plochou dráhou letu a miny. Univerzálnost K-561 je veliká. Obsahuje nejmodernější ruské technologie a jestli někde zůstala ruská konstrukční škola na úrovni, pak je to ponorkové námořnictvo. Takže Washington se nepochybně tetelí blahem nad možností si pořádně prozkoumat nejnovější ruskou ponorku se všemi svými technologickými vymoženostmi.