Jaderná ponorka USS Columbia - stavba neviditelného zabijáka začala

Jaderná ponorka USS Columbia - stavba neviditelného zabijáka začala
Popisek: Vizualizace třídy Columbia
08 / 06 / 2019, 10:00

Spojené státy zahájily stavbu nové třídy jaderných ponorek s balistickými raketami. Stavba USS Columbia probíhá v Huntington Ingalls Industries, a očekává se, že do služby vstoupí v roce 2031.

USS Columbia, spolu s jejími sesterskými plavidly, bude tvořit část nukleární triády USA, kdy skupina těchto ponorek se bude plavit nedetekována měsíce pod vodou. První ocelová deska, která bude použita na stavbu USS Columbia, byla vyříznuta 23. května, tedy tři týdny před plánem.

Námořnictvo Spojených států v současné době provozuje a udržuje 14 ponorek starší třídy Ohio. Ponorky byly postaveny v 80. a 90. letech a mají výtlak 18 750 tun a jsou dlouhé více než 170 metrů, což z nich činí jedny z největších ponorek na světě. Každá ponorka je schopna vypustit až 20 raket Trident D-5. kdy každá raketa je schopna nést několik hlavic. Americké námořnictvo má v jakémkoliv čase několik balistických raketových ponorek rozmístěných pod hladinou oceánů. Ponorky jsou vždy aktivní, se dvěma skupinami posádek, které se mění. Tato připravenost 24/7 umožňuje USA vždy reagovat na jakoukoliv hrozbu, i když by americká pevnina byla bombardována atomovými zbraněmi.

Nová třída ponorek je pojmenována po okrese Columbia a 12 nových ponorek má nahradit starší třídu Ohio. Ponorky třídy Columbia budou mít stejnou délku jako Ohio, ale budou mít výtlak o 2 000 tun větší než předchozí třída.

Ponorky s jaderným pohonem budou mít očekávanou životnost 42 let bez nutnosti výměny paliva v půlce své životnosti. Tím chce námořnistvo ušetřit asi 40 miliard dolarů. Každá ponorka Columbia bude mít 16 odpalovacích sil pro rakety Trident D-5.

Popularmechanics.com uvádí, že 12 ponorek, které budou postaveny, budou stát americké daňové poplatníky 109 miliard dolarů.

 

Zdroj: i-hls.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace