Autor fotografie: ThOfficial CTBTO Photostream / Flickr|Popisek: Jaderná exploze
Ruský agresor je bohužel i jaderná velmoc a jeho předchůdce, Sovětský svaz, již v minulosti prokázal, že je schopen vyrobit obří jadernou pumu. Odpovědnost má jen jeden člověk. Vladimir Putin.
Největší jaderná puma v historii byla takzvaná Car Bomba. Termonukleární letecká puma byla nejsilnější zbraní, jaká kdy byla vytvořena a testována. Současnost již několik let vyvolává spekulace o nukleárním konfliktu, protože největší jaderná velmoc světa, Rusko, zcela nezodpovědně napadlo svého souseda bez ohledu na své vlastní možnosti a mezinárodní dopad, o lidskosti raději nemluvě. Níže vložené video ze sítě X ukazuje simulaci jaderného útoku na hlavní město Ukrajiny za použití jaderné pumy o výtěžnosti sto megatun. Aktuálně sice na světě žádné takové zařízení není, ale jako varování je video velmi působivé s 2,5 miliony mrtvými a jedinou odpovědnou osobou, Vladimirem Putinem, jehož psychický stav je minimálně sporný.
Sacharov a Car Bomba
Je zcela jedno, že Rusko má v posledních měsících poměrně zanedbatelné územní zisky a strategickou iniciativu. Reálně je Putin pod stále větším tlakem a jadernými zbraněmi chrastí od samého počátku. Je stále zjevnější, že osmdesátá léta tehdejšího Sovětského svazu z Ruska doposud neodešla. Již tehdy předběhl západ technologicky s Toshibami a JVC zaostalého medvěda. Rozvoj výpočetní techniky Rusům utekl a stav dosud trvá. Je stále zjevnější, že elektronika používaná v ruských systémech jako Iskander-M nebo S-70 Ochotnik je jako z přelomu devadesátých a osmdesátých let.
Ruské centrální sklady s technikou se prázdní a na frontu se dostává stále více vozidel v naprosto nevyhovujícím technickém stavu po čtyřtýdenním repasu v totálně rozkradeném Uralvagonzavodu. Putin se bojí všeobecné mobilizace ve velkých městech a na frontě jsou do útoku posíláni zranění vojáci. Rusko polovojenská ekonomika na tom není dobře a podle průzkumů i klesá podpora války. Ruský prezident celkem jasně spojil svojí budoucnost s agresí na Ukrajině a ta rozhodně neprobíhá podle jeho představ. Aktuálně přišla další rána, podle Defence Express západ povolil používání raket dlouhého doletu SCALP-EG, Storm Shadow a ATACMS na ruském území, byť Le Figaro to dementoval. A jaderné zbraně se klidně v očích Putina mohou stát jediným řešením.
Video na síti X ukazuje u pumy o sto megatunách epicentrum výbuchu o průměru sedm kilometrů, v oblasti by nikdo nepřežil. Lidé by se doslova vypařili. Smrtící účinky by byly v kruhu o průměru 54,6 kilometru a v oblasti o průměru 64 kilometrů by zahynulo téměř dva a půl milionu lidí. Car Bomba měla podle anglické Wikipedie výtěžnost až 58 tun. The National Interest píše o stotunové pumě jako o vojenském snu Sovětského svazu i Ruska. Na vývoji Car Bomby měl velký podíl tehdejší hlavní fyzik a pozdější disident Andrej Sacharov. Ten po zkoušce začal ihned vyvíjet zařízení dvakrát výkonnější a navíc pro balistickou střelu. Sovětští vědci vyrobili další dvě zařízení AN602, které mohly potencionálně stvořit stotunovou bombu.
Jaderný Armageddon by byl konečný
Marca.com uvádí, že tato zařízení byla použita v hlavicích 8F117 a ty byly umístěny na horní část mezikontinentální balistické rakety UR-500 Herkules. ICBM UR-500 byla úspěšně otestována, ale nikdy nebyla nasazena, přičemž byla dále vyvinuta do slavné rakety Proton. Sacharov chtěl spojit osm nebo více vodíkových pum bez jakýchkoliv inovací. Problém takto výkonné hlavice by byl ten, že Rusové by se nevyhnuli zásahu jaderného spadu na svém území a to včetně Moskvy a Petrohradu. Moskva od plánů nakonec upustila, ale nikdy se jich nevzdala.
Rusko nedisponuje tak silnou zbraní jako je ukázáno v simulaci, ale místo jedné bomby by mohlo použít tři. Nikdo netuší, jak daleko může Putinovo šílenství zajít, ale ustupovat šílenci? Faktem je, že Moskva ukázala, že z konvenčního hlediska její armáda rozhodně světová není. Ale jaderná mocnost prostě Rusko je a současný tlak na Ukrajině bez ohledu na vlastní ztráty jen naznačuje, že Putin je pod stále větším tlakem. Zatím má zjevně dost rozumu, aby nepoužil ani taktické jaderné střely, ony by mu byly z vojenského hlediska stejně k ničemu. Je třeba věřit, že konflikt skončí bez použití nukleárních prostředků. Video se simulací bohatě stačí.