Jaderné monstrum číhá pod arktickým ledem - nejnovější ruská strategická ponorka v akci

Jaderné monstrum číhá pod arktickým ledem - nejnovější ruská strategická ponorka v akci
Autor: Ruské Ministerstvo obrany|Popisek: Ponorka Kňaz Oleg
25 / 05 / 2022, 11:00

Pět měsíců poté, co byla přijata do stavu ruského námořnictva, se ponorka Kňaz Oleg věnuje střelbě torpéd a bitevnímu výcviku v Barentsově moři. Zcela nová strategická ponorka třídy Borej se zúčastnila řady cvičení zaměřených na přípravu plavidla a posádky na operace v Arktidě.

Podle Severní flotily ponorka Kňaz Oleg minulý týden odpalovala torpéda na uzavřené střelnici v Barentsově moři. Školení mělo připravit posádku na otevření děr v arktickém mořském ledu pro vynoření plavidla.

Část cvičení střelby torpéd byla provedena během týmové hry s ponorkou Severní flotily. Kňaz Oleg také cvičil protiakce proti nepřátelským ponorkám pod mořským ledem.

Severní flotila má dlouholeté zkušenosti z operací pod ledem. V březnu 2021 se zpod ledu v oblasti o poloměru 300 metrů poblíž Země Františka Josefa vynořily tři ponorky s jaderným pohonem. Operace byla součástí cvičení Umka-21, jednoho z nejsložitějších ruských vojenských cvičení v Arktidě.

Video: YouTube

Kňaz Oleg je nejnovější ruská strategická ponorka, která byla 21. prosince 2021 oficiálně předána loděnicí Sevmaš ruskému námořnictvu. Jak prezident Putin, tak ministr obrany Sergej Šojgu se ceremoniálu v Severodvinsku zúčastnili prostřednictvím video callu z Kolegia ministerstva obrany v Moskvě.

Podle Putina má ponorka třídy Borej impozantní údernou sílu, což zdůraznil ve svém blahopřání loděnicím a námořnictvu.

Kňaz Oleg je pátá ponorka třídy Borej, která je nyní v provozu. Dalších pět je stále v různých fázích výstavby v loděnici Sevmaš. Až budou všechny dodány, bude třída Borej páteří jaderného odstrašování ruského námořnictva. Každé z plavidel může nést 16 střel Bulava s operačním dosahem více než 8 000 kilometrů. Každá střela může nést šest jaderných hlavic.

Během zkušebních plaveb loni na podzim Kňaz Oleg testoval raketu Bulava, kdy tato raketa udeřila z Bílého moře na cíl na ruském poloostrově Kamčatka na Dálném východě.

Po výcviku v Barentsově moři se očekává, že ponorka popluje pod arktickým mořským ledem na ruský Dálný východ, kde se stane součástí ruské Tichomořské flotily.

Zdroj: The Barents Observer

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace