Autor fotografie: Ruské Ministerstvo obrany|Popisek: Ponorka Kňaz Oleg
Pět měsíců poté, co byla přijata do stavu ruského námořnictva, se ponorka Kňaz Oleg věnuje střelbě torpéd a bitevnímu výcviku v Barentsově moři. Zcela nová strategická ponorka třídy Borej se zúčastnila řady cvičení zaměřených na přípravu plavidla a posádky na operace v Arktidě.
Podle Severní flotily ponorka Kňaz Oleg minulý týden odpalovala torpéda na uzavřené střelnici v Barentsově moři. Školení mělo připravit posádku na otevření děr v arktickém mořském ledu pro vynoření plavidla.
Část cvičení střelby torpéd byla provedena během týmové hry s ponorkou Severní flotily. Kňaz Oleg také cvičil protiakce proti nepřátelským ponorkám pod mořským ledem.
Severní flotila má dlouholeté zkušenosti z operací pod ledem. V březnu 2021 se zpod ledu v oblasti o poloměru 300 metrů poblíž Země Františka Josefa vynořily tři ponorky s jaderným pohonem. Operace byla součástí cvičení Umka-21, jednoho z nejsložitějších ruských vojenských cvičení v Arktidě.
Video: YouTube
Kňaz Oleg je nejnovější ruská strategická ponorka, která byla 21. prosince 2021 oficiálně předána loděnicí Sevmaš ruskému námořnictvu. Jak prezident Putin, tak ministr obrany Sergej Šojgu se ceremoniálu v Severodvinsku zúčastnili prostřednictvím video callu z Kolegia ministerstva obrany v Moskvě.
Podle Putina má ponorka třídy Borej impozantní údernou sílu, což zdůraznil ve svém blahopřání loděnicím a námořnictvu.
Kňaz Oleg je pátá ponorka třídy Borej, která je nyní v provozu. Dalších pět je stále v různých fázích výstavby v loděnici Sevmaš. Až budou všechny dodány, bude třída Borej páteří jaderného odstrašování ruského námořnictva. Každé z plavidel může nést 16 střel Bulava s operačním dosahem více než 8 000 kilometrů. Každá střela může nést šest jaderných hlavic.
Během zkušebních plaveb loni na podzim Kňaz Oleg testoval raketu Bulava, kdy tato raketa udeřila z Bílého moře na cíl na ruském poloostrově Kamčatka na Dálném východě.
Po výcviku v Barentsově moři se očekává, že ponorka popluje pod arktickým mořským ledem na ruský Dálný východ, kde se stane součástí ruské Tichomořské flotily.
Zdroj: The Barents Observer