Jak bude vypadat moderní bojiště. Zkušenosti z Ukrajiny hovoří jasně

Jak bude vypadat moderní bojiště. Zkušenosti z Ukrajiny hovoří jasně
Autor fotografie: Unsplash|Popisek: Ilustrační foto
07 / 06 / 2024, 15:00

Ruská agrese není synonymem moderního konfliktu, ale válka celou řadu futuristických prvků již zahrnuje. Na protivzdušnou obranu budou kladeny zcela jiné nároky a dojde k zásadnímu posunu do virtuální reality.

Drtivá většina ztrát na Ukrajině jde na vrub dělostřelecké palbě, raketám a dronům. K přímým střetům příliš nedochází a artilerie zažívá renesanci. Salvové raketomety se znovu připomněly s veškerou svojí drtivou silou a válka naprosto jasně určuje budoucnost samohybných houfnic. MBT jsou nadále důležitou složkou armády, ale jejich zranitelnost se rapidně zvýšila. Raketovým tempem roste význam aktivní ochrany a obecně vševojskový charakter armády, která čelí zcela novým výzvám. 

Ukrajina a UAV

 

Zcela zásadní změnou jsou UAV. Rusové již začínají nasazovat hejna dronů složená především z íránských Šáhidů 136. V sobotu 25. listopadu 2023 došlo k největšímu masivnímu útoku na Kyjev za celý průběh války. Ukrajinská armáda tvrdí, že se jí podařilo zneškodnit 71 těchto zařízení. Rusové už navíc začali v rámci licence vyrábět svojí verzi íránských UAV Geran-2, aby nemuseli díly dovážet z Íránu. Dá se proto předpokládat, že počet masivních útoků bezpilotních prostředků bude narůstat a Kyjev se jim bude horko těžko bránit. 

Global Hawk UAV

Problém spočívá v prostředcích PVO. Ukrajinci disponují velmi omezeným počtem systémů, které jsou schopné malé drony včas detekovat, zaměřit a účinně zlikvidovat. Patří mezi ně třeba německý Gepard, jehož radar se ukázal jako velmi schopný. Problém Kyjeva spočívá v tom, že běžně používá proti bezpilotním prostředkům klasické naváděné rakety, jež jsou velmi drahé v porovnání s tím, kolik stojí dron. Skutečně účinnou obranou budou buď kulomety napojené na řídící systém nebo rychlopalné kanony s programovatelnou municí. 

Důležitost protivzdušných radarů nabývá zcela zásadních rozměrů. Pokud nebude armáda schopná hlídat nebe, v zásadě bude odsouzená k zániku pod útoky rojů levných dronů řízených operátory hezky z tepla. V zásadě jsme okamžitě u nutnosti vševojskového charakteru armády a propojení všech systémů on-line. Aktivní ochrana obrněnců sama o sobě nic nezachrání, jejich kapacity obranných raket jsou omezené nehledě na to, že aktuálně skutečně kvalitními prostředky obrany téměř nikdo na světě až na IDF s APS Trophy nedisponuje.

Ukrajina jako zkušenost

 

Je zcela jasné, že i obrněná četa bude muset disponovat alespoň jedním vozidlem PVO. Zcela zásadně se změní průzkum. Ten budou převážně zajišťovat drony, protože osamělé průzkumné vozidlo je velmi lákavým a takřka bezbranným cílem proti toulavé munici, kterou se bojové prostory zřejmě budou hemžit. Z bojiště tak bude stále více mizet lidský faktor, protože klíčová bude rychlost. Radar objeví nepřítele, bleskem předá informaci do řídícího centra, to vyhodnotí vhodný prostředek a munici k úderu, předá souřadnice a určený systém okamžitě vypálí. Vše tak bude otázkou přibližně dvou minut. 

Ka-52 Aligator

Ukrajina však jasně ukazuje, jak je se současnými MANPADS omezené i letectvo. Podle zastarávajících doktrín by Kreml již dávno měl konflkit ovládnout. Jeho vzdušné síly mají nad těmi ukrajinskými drtivou převahu. Moderní přenosné protivzdušné systémy na Ukrajině proto výrazně dominují. Rusové prakticky výhradně operují zpoza svých pozic a nad území Kyjeva se příliš neodvažují. Příčina je zcela jednoduchá. Kreml aktuálně není schopen operovat v rámci vševojskových útoků, které již jsou zcela nezbytné. 

Su-57

Jejich Ka-52 jsou vynikající vrtulníky, stejně jako bitevní Suchoje. Aktuálně však ani tyto prostředky bez dostatečné podpory nemají šanci. Nad nimi musí operovat vyspělé leotuny jako je Su-57 a ještě lépe systémy AWACS, které budou schopny rychle vyhodnocovat procesy na bojišti. Přirozeně se bitevní letadlo ani vrtulník neobejdou bez součinnosti s pěchotou, která by měla být schopná lokalizovat včas MANPADS. Zcela nezbytné jsou protibateriové radary, jež určí polohu protivníka, který právě vystřelil. Když se nepodaří dělostřelectvo zlikvidovat, jakákoli operace musí selhat. Proto je dnes klíčovým faktorem houfnic schopnost se bleskem přesunout. 

Ukrajina ukazuje klíčovost řídících systémů

 

Bojiště na Ukrajině zcela jasně ukazuje známou pravdu: rozhodující je infomace, rychlost jejího získání a schopnost ji okamžitě využít. Armády Velké Británie, Franice a USA již delší dobu směřují k plně digitalizaci svých vojenských jednotek. Jedná se o tak nákladný proces, že třeba Američané jej provádějí po jednotkách o velikosti pluku. Zcela klíčovou se stala prostupnost dat. Rychlost přenosu informací je proto rozhodující. 

Challenger 3

Detekčních prostředků je v současnosti velké množství. Přehledové radary mají jak MBT, tak i malé FPV drony. Ty disponují kamerou, díky které mohou operátoři snadno identifikovat pozici dislokované jednotky nepřítele. To vše musí pojmout řídící systémy s velmi vysokým výkonem. Moderní radary dokáží identifikovat konkrétní zbraň, řídící systém následně vyhodnotí, jaká odveta bude nejlepší, určí nejlbižší prostředek palby, munici, souřadnice a může automaticky vyslat pokyn ke střelbě, bez lidského faktoru. Pokud se vám na bojišti pohybuje velké množství techniky, požadavky na vysoký výkon počítačů jsou obrovské. 

Z výše popsaných skutečností jasně vyplývá, že v blízké budoucnosti bude vývoj na bojišti probíhat on-line a ve vysoké rychlosti. Armáda, která nebude schopná včas reagovat, bude poražena, i kdyby měla být početně výrazně silnější. V současnosti probíhá tato revoluce hezky potichu v USA, VB a Francii. V Rusku se o ni pokoušejí v reálných podmínkách za pochodu a velice nahlas. Velkým otazníkem navíc je, jak hodně si je těchto procesů vědomo české Ministerstvo obrany při přezbrojování AČR

Zdroj: WSJ, autorský komentář Jaroslava Červenky

 

Tagy článku

-->