Jak bude vypadat moderní bojiště. Zkušenosti z Ukrajiny hovoří jasně, akceptuje to MO s Janou Černochovou?

Jak bude vypadat moderní bojiště. Zkušenosti z Ukrajiny hovoří jasně, akceptuje to MO s Janou Černochovou?
Autor fotografie: Unsplash
04 / 12 / 2023, 09:45

Ruská agrese není synonymem moderního konfliktu, ale válka celou řadu moderních prvků zahrnuje. Na protivzdušnou obranu budou kladeny zcela jiné nároky a dojde k zásadnímu posunu do virtuální reality.

Drtivá většina ztrát na Ukrajině jde na vrub dělostřelecké palbě, raketám a dronům. K přímým střetům příliš nedochází a artilerie zažívá renesanci. Salvové raketomety se znovu připomněly s veškerou svojí drtivou silou a válka naprosto jasně určuje budoucnost samohybných houfnic. MBT jsou nadále důležitou složkou armády, ale jejich zranitelnost se rapidně zvýšila. Raketovým tempem roste význam aktivní ochrany a obecně vševojskový charakter armády, která čelí zcela novým výzvám. 

Zcela zásadní změnou jsou UAV. Rusové již začínají nasazovat hejna dronů složená především z íránských Šáhid 136. V sobotu 25. listopadu došlo k největšímu masivnímu útoku na Kyjev za celý průběh války. Ukrajinská armáda tvrdí, že se jí podařilo zneškodnit 71 těchto zařízení. Rusové začali zřejmě v rámci licence vyrábět svojí verzi íránských UAV Geran-2. Dá se předpokládat, že počet masivních útoků bezpilotních prostředků bude narůstat a Kyjev se jim bude horko těžko bránit. 

Global Hawk UAV

Problém spočívá v prostředcích PVO. Ukrajinci disponují velmi omezeným počtem systémů, které jsou schopné malé drony včas detekovat, zaměřit a účinně zlikvidovat. Patří mezi ně třeba německý Gepard, jehož radar se ukázal jako velmi schopný. Problém Kyjeva spočívá v tom, že běžně používá proti bezpilotním prostředkům klasické naváděné rakety, jež jsou velmi drahé v porovnání s tím, kolik stojí dron. Skutečně účinnou obranou budou buď kulomety napojené na řídící systém nebo rychlopalné kanony s programovatelnou municí. 

Důležitost protivzdušných radarů nabývá zcela zásadních rozměrů. Pokud nebude armáda schopná hlídat nebe, v zásadě bude odsouzená k zániku pod útoky rojů levných dronů řízených operátory hezky z tepla. V zásadě jsme okamžitě u nutnosti vševojskového charakteru armády a propojení všech systémů on-line. Aktivní ochrana obrněnců sama o sobě nic nezachrání, jejich kapacity obranných raket jsou omezené nehledě na to, že aktuálně skutečně kvalitními prostředky obrany téměř nikdo nedisponuje, snad s výjimkou IDF. 

Je zcela jasné, že i obrněná četa bude muset disponovat alespoň jedním vozidlem PVO. Zcela zásadně se změní průzkum. Ten budou převážně zajišťovat drony, protože osamělé průzkumné vozidlo je velmi lákavým a takřka bezbranným cílem proti toulavé munici, kterou se bojové prostory zřejmě budou hemžit. Bude stále více mizet lidský faktor, protože klíčová bude rychlost. Radar objeví nepřítele, bleskem předá informaci do řídícího centra, to vyhodnotí vhodný prostředek a munici k úderu, předá souřadnice a určený systém okamžitě vypálí. Vše otázka tak dvou minut. 

Ka-52 Aligator

Ukrajina jasně ukazuje, jak je se současnými MANPADS omezené i letectvo. Podle zastarávajících doktrín by Kreml již dávno měl konflkit ovládnout. Jeho vzdušné síly mají nad těmi ukrajinskými drtivou převahu. Jenže moderní přenosné protivzdušné systémy na Ukrajině výrazně dominují. Rusové prakticky výhradně operují zpoza svých pozic a nad území Kyjeva se příliš neodvažují. Příčina je zcela jednoduchá. Kreml aktuálně není schopen operovat v rámci vševojskových útoků, které již jsou zcela nezbytné. 

Jejich Ka-52 jsou vynikající vrtulníky, stejně jako jejich bitevní Suchoje. Jenže aktuálně ani tyto prostředky bez dostatečné podpory nemají šanci. Nad nimi musí operovat vyspělé leotuny jako je Su-57 a ještě lépe systémy AWACS, které budou schopny rychle vyhodnocovat procesy na bojišti. Přirozeně se bitevní letadlo ani vrtulník neobejdou bez součinnosti s pěchotou, která by měla být schopná lokalizovat včas MANPADS. Zcela nezbytné jsou protibateriové radary, jež určí polohu protivníka, jenž právě vystřelil. Když se nepodaří dělostřelectvo zlikvidovat, jakákoli operace musí selhat. Proto je dnes klíčovým faktorem houfnic schopnost se bleskem přesunout. 

Z výše napsaného jasně vyplývá, že vše bude muset probíhat on-line a ve vysoké rychlosti. Armáda, která nebude schopná včas reagovat bude ta, která konflikt prohraje, i kdyby měla být početně výrazně silnější. V současnosti probíhá tato revoluce hezky potichu v USA, VB a Francii. V Rusku probíhá za pochodu a nahlas. Jenže probíhá v reálných podmínkách. A velkým otazníkem je, jak hodně si je těchto procesů vědomo české Ministerstvo obrany při přezbrojování AČR

Zdroj: WSJ, autorský komentář Jaroslava Červenky

 

Tagy článku