Jak mohou Rusové eskalovat agresi na Ukrajině

Jak mohou Rusové eskalovat agresi na Ukrajině
Autor: Vitaly V. Kuzmin (CC BY-SA 4.0)|Popisek: T-80U
06 / 03 / 2022, 13:30

Rusko zatím nenasadilo nejmodernější a nejúčinnější zbraně. Vezměme v úvahu, že mají námořnictvo, námořní pěchotu, výsadková vojska, pozemní síly všeho druhu, letectvo všeho typu, balistické rakety a kosmické síly.

Lze říci, že nasazení balistických střel s jadernými hlavicemi je až tím posledním krokem a jednoznačným signálem, že ofenzíva selhala a Rusko prohrává. Ale je to i „výstřel do vlastní nohy“, neboť radioaktivitou zamoří území, které chce získat a zároveň bude druhou zemí na světě, jež by použila jadernou zbraň, avšak ne vůči agresorovi, ale jako agresor.

Rusko se může snažit rozmělnit ukrajinské ozbrojené síly. To by znamenalo obojživelnou operaci v prostoru Oděsy, velkou výsadkovou operaci na západní Ukrajině s veškerou technikou jako BMD 3 a pozemní útoky z Běloruska, z Krymu a pokračovat v pozemní operaci na linii Luhansk-Doněck-Charkov-Kyjev-Žitomir, kdy ze západu od Lvova by postupovali výsadkáři a údery z jihu a severu by poutaly další ukrajinské síly, a navíc by jim mnohdy hrozilo obklíčení.

V dané situaci má Ukrajina výhodu krátkých LOC, tedy zásobovacích tras a připravených skladů zbraní, paliva i munice, kdežto Rusům se s případným postupem bude logistika natahovat a prodražovat. Samozřejmě má převahu v počtech jednotek, má modernější vybavení, ale na druhou stranu chybí dostatečná motivace, není to Velká Vlastenecká Válka, je to boj v mnoha případech v rozdělených rodinách a nemá logické zadání PROČ.

Ruská armáda může postupně přisunovat obrněné jednotky z jiných vojenských okruhů, posilovat letectvo všeho druhu, tedy vrtulníky, stíhače, bitevníky i bombardéry, využít kosmické síly např. k odpojení navigačních systémů, posilovat dělostřelectvo na vyšší ráže, masivně nasadit drony a plně aplikovat elektronický boj (EW).

V posledním případě mohou použít balistické střely, ať ji s konvenční nebo jadernou hlavicí, stejně jako střely s plochou dráhou letu. Ale toto lze porovnat s bumerangem, všechno se jim vrátí nějakým způsobem zpět, ekonomicky, politicky, možná i vojensky.

Dalším faktorem je, že Ukrajina je rozdělená teritoriálně i nábožensky. Pravý a levý břeh Dněpru, pravoslaví a katolíci. Kromě klasické války tedy lze v rámci psychologických operací (PSYOPS) vyvolat i občanskou válku, tím zdůvodnit další vojenský zásah jako „udržení míru“ a Ukrajinu definitivně rozvrátit – politicky, ekonomicky, vojensky i nábožensky.

Možných scénářů je mnoho, uvidíme, který nebo jak modifikovaný bude uplatněn.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace