VIDEO: Čínskou ,,F-15" trápí technické problémy

VIDEO: Čínskou ,,F-15&quote; trápí technické problémy
Autor fotografie: screenshot Youtube|Popisek: J-16
19 / 08 / 2018, 11:30

Dvoumístný čínský letoun Shenyang J-16 je blízko bojové připravenosti, má však zatím své problémy.

Není však zatím jasné, jak si J-16 povede ,,v praxi" ve srovnání se západními i ruskými protějšky. Peking totiž neuspěl ve výrobě spolehlivého motoru a otazníky se rovněž vznáší nad efektivitou čínské avioniky a senzorů.
Server nationalinterest.org uvedl, že letoun J-16 je každopádně blízko bojové připravenosti.

psali jsme: National Interest: Proč jsou letouny F-22 v Evropě? Na odstrašení Rusů

Podle čínských zdrojů, respektive zástupců Čínské lidové osvobozenecké armády, které cituje South Morning Post, letoun J-16 ,,značně zdokonalil schopnosti pro elektronický boj". Ten má pak obstarat J-16D, varianta letounu pro elektronický boj.

psali jsme: Čínský stíhač J-20 jde do služby

Otázka ale zní, jak ,,moc" bude J-16, kterou vojenští experti přirovnávají k letounu F-15E Strike Eagle či ruskému Su-30SM Flanker-H , nebezpečná i vzhledem ke skutečnosti, že dva dvouproudové motory Liming WS-10 Taihang, nejsou na rozdíl třeba od radaru J-16 považovány zcela za spolehlivé. Co se týče výzbroje, J-16 je vybaven jedním 30 mm kanónem se zásobníkem na 150 nábojů, může nést 12 raket vzduch-vzduch, satelitem naváděné bomby, protilodní a antiradiační střely, kontejnerové pumy. Zdá se, že na tomto poli je tedy vše ,,v pořádku".

psali jsme: Tchaj-wan možná nedostane americké F-35 a další technologie, protože ,,toleruje" na ostrově čínskou špionáž

Aby byl ovšem J-16 opravdu hrozbou pro nepřítele, musí Čína zapracovat především na motoru stroje a avionice. Pokud se podaří Číňanům zdokonalit motor, může být J-16 do budoucna velmi dobrým letounem na dlouhou vzdálenost.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku