Jak pořídit 105 letounů F-35? Japonsko zvažuje prodej poloviny starších strojů F-15

Jak pořídit 105 letounů F-35? Japonsko zvažuje prodej poloviny starších strojů F-15
Autor: flickr.com (public domain)|Popisek: F-15
22 / 05 / 2019, 14:30

Japonsko před časem schválilo nákup 105 letounů F-35 a chce tak výrazně posílit své letectvo. Více než stovka amerických stíhačů 5. generace však bude stát nemalé finanční prostředky, které chce Japonsko získat možným prodejem zhruba poloviny strojů F-15 se starším designem. Japonsko nebývale posiluje své letectvo, což je vedeno snahou bránit čínské rozpínavosti v regionu.

Japonsko chce v nadcházejících letech razantně posilovat své letecké síly, a to pořízením nejmodernějších letounů, v tomto případě amerických F-35. Příklon japonských politických i vojenských představitelů k americkému stíhači 5. generace je tak patrný. Na druhé straně je nabíledni, že plánovaný nákup celkem 105 letounů F-35 ke stávajícím 42 ukrojí značnou část finančních prostředků, proto Japonsko zvažuje prodej svých starších strojů F-15, které tvoří osu jeho letectva.

Letounů F-15 mají v současné Japonské vzdušné síly sebeobrany 200, přibližně polovina prošla modernizačním procesem včetně vylepšení elektronického vybavení, nicméně druhá polovina strojů, která z důvodu nedostala tuto modernizaci, má starší design, a proto Japonsko zvažuje jejich prodej. Výtěžek z prodeje 100 letounů F-15 by pak padl právě na nákup zmíněných stíhačů F-35.

USA samy doporučily Japonsku, ať jim tyto letouny za zlevněnou cenu prodá a Washington pak zváží prodej - rovněž za sníženou cenu - státům v jihovýchodní Asii, které nemají tak silné letectvo. To by posléze mohlo vést k výraznější protiváze expanzionisticky uvažující Číně v regionu Jihočínského moře, kde má Říše středu své klíčové geostrategické zájmy.


Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace