Jak Putin zlikvidoval ruskou armádu na Ukrajině a stovky Abramsů, co mohou změnit situaci

Jak Putin zlikvidoval ruskou armádu na Ukrajině a stovky Abramsů, co mohou změnit situaci
Autor fotografie: United States government work, U.S. Marine Corps Photo by Staff Sgt. Brian A. Lautenslager|Popisek: Americký tank Abrams M1A1
07 / 04 / 2023, 09:00

Ukrajinské ministerstvo obrany tvrdí, že ukrajinské síly zabily přibližně 177 000 ruských vojáků (a zranily přibližně dvakrát až třikrát tolik). Kolik dalších ztrát si ale může Putin na Ukrajině dovolit?

Ruské síly po téměř 14 měsících války stále nezvládly operační průlom na Ukrajině. Města Bachmut a Avdijivka jsou pod silnou palbou, ale ukrajinští obránci se stále drží. Ruské armádě se nepodařilo dosáhnout žádného ze svých primárních cílů ve válce.

K 6. 4. 2023 činí ruské ztráty 176 630 vojáků, 3631 tanků, 7013 obrněných vozidel. 306 letadel a 292 helikoptér. Na moři přišlo Rusko o 18 lodí, včetně vlajkové lodi černomořské flotily, křižníku Moskva.

Ukrajina mezitím získá své první tanky M1 Abrams z USA dříve, než se očekávalo, a to by mohlo ovlivnit budoucnost zbraňového systému v ukrajinské službě.

Pentagon na konci března oznámil, že Ukrajina obdrží slíbených 31 hlavních bojových tanků M1 Abrams v urychleném termínu, přičemž první dodávky proběhnou na podzim. Urychlený harmonogram dodávek však znamená, že ukrajinská armáda bude dostávat spíše starší, renovované tanky než zcela nové. Místo M1A2 Abrams dostanou ukrajinské síly verzi tanku M1A1 SA.

Podle americké armády je M1A1 SA „stejně odolný a ovladatelný jako modernější varianty s vylepšeními, jako jsou vylepšení pohonné jednotky a Blue Force Tracker – digitální systém velení a řízení, který velitelům poskytuje informace o jejich poloze vzhledem k přátelským silám.”

Nakonec bude ukrajinská armáda muset modernizovat svůj tankový arzenál o západní zbraňové systémy, aby byla zajištěna interoperabilita a efektivnější logistické linky. Rozhodnutí poslat Kyjevu repasované M1A1 SA Abrams místo novější verze by také mohlo mít dlouhodobé důsledky pro ukrajinskou armádu, protože existují země, které by mohly Kyjevu dodat další tanky tohoto typu.

Například australská armáda brzy vyřadí přibližně 60 tanků M1A1 Abrams s neklasifikovaným pancéřováním, které bylo schváleno pro export (americké tanky mají pancéřování s ochuzeným uranem, které musí být nejprve odstraněno, protože je považováno za tajné).

Přestože je Austrálie vzdálená tisíce mil, poskytla Ukrajině důležitou bezpečnostní pomoc a opět ukázala svůj závazek vůči západním ideálům.

Americká námořní pěchota také nedávno vyřadila více než 400 M1A1 Abrams, které by mohly být po přestavbě odeslány na Ukrajinu (31 tanků přidělených Ukrajině pravděpodobně pochází z této zásoby).

Zdroj: 19fortyfive.com, Ministerstvo obrany Ukrajiny

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.