Jak si Indové (skoro) ,,potopili" svou jadernou ponorku

Jak si Indové (skoro) ,,potopili&quote; svou jadernou ponorku
Autor: screenshot Youtube
23 / 05 / 2019, 14:00

Na konci roku 2017 se stal incident, který nemusel dopadnout vůbec dobře. Indická jaderná ponorka INS Arihant, která byla zařazena do služby dva roky předtím, málem přišla o svůj pohonný systém, když jeden z námořníků zapomněl zavřít poklop vedoucí do pohonného prostoru.

INS Arihant je z hlediska indické jaderné triády nejdůležitější platformou. Plavidlo, které bylo s pýchou spuštěno na vodu v roce 2009 a stálo skoro 3 miliardy dolarů, v roce 2017 potkala nehoda, jež mohla mít vážné následky.

Někdo z námořníků totiž zapomněl zavřít poklop do prostoru, když byla INS Arihant v doku. Velmi rychle pohonný prostor ponorky zaplavila voda a způsobila poměrně velké škody. Jak tehdy informovala indická média, škody vznikly jednoduše - díky triviální lidské chybě a ,,omylem". Protože Arihant utrpěla vážné škody v pohonném systému, nemohla dalších 10 měsíců vyplout. Škody byly patrné zejména na potrubí ponorky, prostor musel být opraven a vyčištěn.

Pro indické námořnictvo byl incident, který mohl dopadnout daleko hůř, druhým podobným za krátkou dobu. Na jiné ponorce, INS Chakra, došlo totiž v roce 2017 k poškození sonarových přístrojů při vstupu do přístavu.

INS Arihant byla zařazena do služby v roce 2016. Plavidlo o délce 111 m má výtlak 6 000 t, může dosáhnout rychlosti 24 uzlů pod hladinou, 15 uzlů na hladině. Má čtyři odpalovací komory, v nichž mohou být uloženy rakety K-4 či K-15. Ve třídě Arihant se počítá celkem se 4 plavidly. Další ponorkou je INS Arighat, spuštěná na vodu v roce 2017.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace