Autor fotografie: Mil.ru, CC BY 4.0|Popisek: 2S19 Msta-S
KOMENTÁŘ: Je to vlastně k pláči. Jsme přímým svědkem dějinné události, v níž jasný ruský agresor ztělesňující vojenskou mašinérii poráží Ukrajinu, která sice má podporu „civilizovaného“ světa, ale ten svázal sám sebe zkostnatělou, náladovou a byrokratickou mašinérií politiků a úředníků. Rozhodne válku zase jednou zásobování?
Z posledních březnových zpráv frontových ukrajinských důstojníků vyplývá jediné: Jsme na pokraji sil, nemáme munici, lidi, morálka je na nule a hrozí průlom v podstatě kdekoli a kdykoli. Ten je skutečně na spadnutí, neboť ze středečních, ač neověřených, zpráv agentury Reuters vyplývá, že ruské jednotky vstoupily na okraj města Časiv Jar v Doněcké oblasti.
Vysvětlení je jednoduché. Ukrajina se opírá o nestabilní „soudruhy“ v boji, jejichž ochota stojí mimo jiné na pravidelných demokratických volbách. Převážně evropské státy, které již dávno vyčistily své muničáky od procházejícího střeliva a techniky pamatující studenou válku (BVP-2) jsou skoupější a hlavně pomalejší. Nyní musí veškeré vojenské dodávky řešit příslušné vlády, ministerstva, parlamenty, vlastníci zbrojovek je musí zahrnout do plánu výroby a na dotaz, proč nevyrábíte víc, odpovídají, banky nám nechtěly dát úvěr na rozšíření montážních linek.
související: Poslanec Krejza: financování obrany nesmrdí – akcionáři bank mají často obavy z nevládních organizací a reputačního rizika
Zkrátka a dobře čím více článků v řetězu, tím větší pravděpodobnost chyby a zdlouhavější proces. Paragrafy zabijí, v tomto případě to platí bezezbytku, jelikož aktuální nedostatek klíčové dělostřelecké munice činí v poměru k ruským salvám 3 ku 1. Podle českého poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara mají dodávky velkorážové munice z takzvané české muniční iniciativy Petra Fialy dorazit na Ukrajinu nejpozději v červnu. Ale nebude to už pozdě? Zvláště když Rusové plánují mohutnou ofenzivu?
A podívejme se, o jaké spojence se opírá Rusko. Když necháme stranou, které státy se k Rusku neotočily ekonomicky zády a kupují od něj nadále ropu a plyn, a upustíme od samovýroby, nabízí se Severní Korea. To je sice zločinecký režim, ale na bázi čistokrevné diktatury, čili jak obecně známo tento typ zřízení funguje ve válce oproti demokracii efektivněji. Severokorejci podporují ruské tažení na rozdíl od spojenců Ukrajiny pravidelně a podle odhadů jihokorejské rozvědky dodali od července 2023 přibližně 6700 kontejnerů s municí výměnou za zásoby potravin. Podle USA se neštítí dodávek pro Rusi ani další totalita - Čína. Ta, byť sama sebe se snaží tváři neutrálně, vyváží do země vrtulníky, potřebné drony a optické zaměřovače. A pak samozřejmě věrý spojenec Írán, jehož drony Šáhid patří k absolutní současné špičce.
Podpora těchto režimů je bohužel pro Ukrajince a jejich spojence pravidelná, neohrožují ji v podstatě žádné volby, průzkumy veřejného mínění ani nálady obyvatelstva. Stojí na oboustranně výhodné ekonomické bázi, objednávka, dodávka, faktura. Tento model bude fungovat, dokud Rusku nevyschnou zdroje, což může trvat dalších x let na straně jedné a na straně druhé, dokud většina civilizovaných států nenasákne po volbách maďarským a slovenským oportunním přístupem.