Jak se z Turecka stala dronová velmoc

Jak se z Turecka stala dronová velmoc
Autor fotografie: Bayhaluk, CC BY-SA 4.0 |Popisek: Bayraktar TB2
16 / 03 / 2022, 11:00

Pokud něco Turecko umí vyrábět, tak jsou to právě drony, které mimo jiné v současné době odvádějí velmi dobrou práci na Ukrajině proti ruským invazorům.

Drony, technologie budoucnosti, účinný bojový prostředek na válečném poli. Toto spojení pochopilo Turecko, které bychom mohli směle zařadit do kategorie ,,dronových velmocí". V současné době provozuje kolem 130 dronů vybavených zbraňovými systémy, disponuje také několika typy průzkumných UAV. Turecko má tedy v tomto směru co nabídnout nejen pro vlastní ozbrojené síly. Zde připomeňme, že stejným směrem se vydalo i Polsko.

Ze známých UAV, které má Ankara k dispozici, můžeme jmenovat dron Anka, za jehož vývojem stojí společnost Turkish Aerospace Industries (TAI). První let stroje se uskutečnil v roce 2010. Je primárně určen k hlídkovým a průzkumným účelům. Zatím jich bylo vyrobeno 30. Turecko může využít řady variant dronu, které zatím vznikly - Anka +A, Anka-B, Anka-S, Anka-I, Anka-2.

V roce 2020 byl společnosti TAI udělen kontrakt v hodnotě 240 milionů dolarů na výrobu 6 dronů Anka-S s třemi pozemními stanicemi a přidruženými technologiemi. Anka-S je jakousi tureckou analogií k americkému dronu MQ-9 Reaper.

Turecko také provozuje dron Karayel od společnosti Vestel, jehož první let se uskutečnil v roce 2014. Zatím jich bylo vyrobeno 14 a Karayel může být použit jak k průzkumným misím, tak bojovým.

Důležitou součást ,,dronového parku" tvoří nový dron BAHA, představený v roce 2021, který je ve fázi prototypu. UAV je určeno pro budoucí potřeby pohraniční bezpečnostní služby. BAHA bude provozován z pozemního vozidla. Počítá se s tím, že jeho vývoj bude ukončen v polovině letošního roku.

,,Vývozním hitem" se pak stal Bayraktar TB2, který byl dodán Ukrajině, kde se velmi osvědčují proti ruským konvojům nebo palebným pozicím dělostřelectva. Bayraktar TB2 vstoupil do služby v roce 2014. Dron je využitelný jak v bojové verzi, tak průzkumné. Jeho maximální rychlost činí 222 km/h, operační dostup 7 300 m a Bayraktar může vydržet ve vzduchu až 24 hodin. Může být vybaven mimo jiné i protitankovými střelami.  Celkem se dronu vyrobilo již 257. Dron si pořizují Albánie i Polsko, dá se předpokládat, že se po něm budou poohlížet v budoucnu i další evropské státy.

Bayraktar TB3 je námořní verzí Bayraktaru TB2, která je v současné době ve vývoji, a drony mají podle plánu operovat z vrtulníkové výsadkové lodi TCG Anadolu. Ještě v roce 2022 by měl proběhnout první let této verze a následující rok se počítá s jeho vstupem do služby.

Drony představují důležitou součást turecké armády, o tomto není pochyb. Tyto vzdušné prostředky mají jasně měřitelné výsledky na bojištích, nyní převážně na Ukrajině. O turecké drony, především pak Bayraktar TB2 je poměrně velký zájem v zahraničí, a i to je důvod, proč na nich i dalších UAV bude Ankara pracovat dál.

Zdroj: National Interest

Tagy článku

-->