Jak sestřelit hypersonickou raketu? Pentagon dokončuje studii a chystá možná protiopatření

Jak sestřelit hypersonickou raketu? Pentagon dokončuje studii a chystá možná protiopatření
Autor: screenshot Youtube
24 / 03 / 2019, 08:00

Pentagon v současné době dokončuje studii, která by měla najít řešení, jak sestřelit nepřátelskou hypersonickou raketu. Vývoj raket se posunul do nové, hypersonické fáze a Pentagon chce adekvátně reagovat na tyto nové zbraně.

Hypersonické zbraně, kluzáky či rakety nejsou již jen hudbou budoucnosti, ale začínají být tvrdou realitou. Na jejich vývoji intenzivně pracuje Rusko, Čína nebo Japonsko. Pentagon v současné době dokončuje studii (,,Analýza alternativ"), která by měla přijít s návrhy řešení, jak zastavit nepřátelské hypersonické rakety. 

Ve studii je poukázáno na to, že jednou z nejvyšších priorit je obrana proti hypersonickým zbraním. Nejen ta, ale další nebezpečí a různé hrozby, které narůstají, budou od USA vyžadovat vývoj nových útočných a obranných zbraní. 

Ředitel Agentury raketové obrany (Agentury raketové obrany - Missile Defense Agency - MDA) Samuel Greaves prohlásil, že hypersonické zbraně patří k těm nejnebezpečnějším hrozbám, protože jsou velmi rychlé, mají větší manévrovací schopnost než ,,standardní" balistické rakety a dokáží tak proniknout skrz současné obranné systémy. 

Podle Greavese bude záležet na vyhodnocení zmíněné studie a až potom bude na pořadu dne otázka, jestli USA potřebují nový interceptor na zastavení hypersonických střel, který by byl dostatečně rychlý k eliminaci této rakety. ,,Je klíčové zhodnotit současně dostupné interceptory, jestli jsou dostatečně rychlé, aby mohly dostihnout cíl," řekl ředitel MDA. 

Greaves k tomu dodává, že možným řešením na zničení nepřátelské hypersonické rakety by kromě rychlého interceptoru mohla být i zbraně se směrovanou energií - laser. ,,Rychlé interceptory jsou jednou z možností, směrovaná energie (laser) pak druhou a jsou zde i jiné možnosti," prohlásil Greaves.

Pokud na základě studie vzejde konkrétní doporučení, bude právě zodpovědnost za obranu proti hypersonickým zbraním ležet na MDA. Je však nepochybné, že pro Pentagon představuje boj s hypersonickými zbraněmi, které přicházejí na scénu, jednu z nejvyšších priorit. 

 

Zdroj: breakingdefense.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace