Turecku jsou podle plánu dodávány ruské protivzdušné komplety S-400 a obě strany si pochvalují jejich hladký průběh. Nicméně to může mít i stinnou stránku, za kterou může Turecko poměrně draze zaplatit.
Je zřetelné, že mezi Tureckem a Ruskem se dále prohlubuje čilá vojensko-tecnhická spolupráce, která se netýká jen dodávek ruských protivzdušných kompletů S-400 tureckému partnerovi. Ruský prezident se nechal slyšet, že chce s Tureckem vyvíjet hi-tech zbraně, s čímž nemá ani problém jeho protějšek Recep Erdogan. Na druhé straně může Turecko jakožto člen NATO za spolupráci s Ruskem ve vojensko-technické oblasti poměrně draze zaplatit. Jako hlavním sporný bod se jeví právě ruský protivzdušný systém S-400.
Ankara vytrvale ignoruje USA a jejich spojenců, aby přerušila dodávky systémů S-400 a zrušila kontrakt. To však kategoricky vyloučil Erdogan, který prohlásil, že je kontrakt je ,,nezrušitelný". Turecko tak riskuje další sankce ze strany USA, které se hlavně týkají dodávek letounů 5. generace F-35. USA hrozí, že Turecku při současném kurzu nemusí z letounů vidět už ani jeden.
Početná skupina zákonodárců v americkém Senátu pak Turecku před časem vzkázala, že pokud nezruší kontrakt na dodávky S-400, respektive v nich bude pokračovat dál, ,,Turecko už neuvidí žádnou F-35". A co více: Turecko může být vyškrnuto z programu Joint Strike Fighter.
Podle této skupiny zákonodárců je zatím Turecko důležitým partnerem v programu F-35, ale není nenahraditelným. Server Defense News k tomu uvedl, že důsledky kontraktu s na dodávku protivzdušných systémů S-400 pak mohou nabýt podoby sankcí na turecký průmysl v souvislosti se společnostmi, které participují na dodávkách systémů S-400.
Turecko jako partner v programu F-35 se závazalo k nákupu více než 100 letounů F-35, turecké společnosti vyrábějí komponenty letounu v rámci tohoto programu. Nicméně není vůbec vyloučeno, že Turecko bude z něho vyřazeno a z více než plánovaných 100 letounů F-35 neuvidí ani jeden. A zatím to k tomuto scénáři nezadržitelně směřuje.
Zdroj: defensenews.com