Jak ukrýt a ochránit cennou techniku - Saab na IDEB 2024 představil mobilní hangárové řešení DAM

Jak ukrýt a ochránit cennou techniku - Saab na IDEB 2024 představil mobilní hangárové řešení DAM
Autor fotografie: Saab, Public domain|Popisek: Deployable Maintenance Facility (DAM)
28 / 05 / 2024, 09:00

Na bratislavském veletrhu IDEB 2024 vystavovala stovka slovenských i zahraničních společností obranného průmyslu. Z hlediska klíčových oblastí, jejichž význam dnes a denně sledujeme v rámci probíhající ruské agrese proti Ukrajině, představila atraktivní expozici švédská společnost Saab: pozoruhodný systém DAM k podpoře operací a logistiky na předsunutých základnách, systémy MSHORAD, pokročilé protitankové zbraně, a také výcvikový simulátor.

DAM – Deployable Maintenance Facility

 

Společnost Saab si každý okamžitě spojí s bojovými letouny Gripen, které hrály spolu s americkým strojem F-35 hlavní roli v bouřlivých diskusích o budoucnosti českého nadzvukového letectva v uplynulém roce. Výsledek známe, smlouva byla podepsána se Spojenými státy; nicméně Gripeny z českého nebe nemizí určitě ještě jedno desetiletí. Oficiálně se s nimi počítá až do roku 2035. Švédské Gripeny se vyznačují řadou vlastností a výhod. Jedním z důležitých prvků švédského přístupu k obraně je schopnost vyhnout se prvním úderům potenciálního protivníka díky rozprostření sil mimo hlavní základny na záložní a provizorní letiště. Systémů vyvinutý k podpoře takové doktríny je tzv. Deployable Maintenance Facility (DAM), což lze přeložit jako rozvinutelné zařízení pro údržbu či volněji jako mobilní hangárové řešení.

DAM

DAM poskytuje zvýšenou kapacitu údržby v kombinaci s vynikající ochranou pro jakýkoli bojový letoun a může být rychle nasazeno, kdykoli a kdekoli je to potřeba. To umožňuje zvýšit operační dostupnost sil tím, že pozemní personál má díky němu k dispozici v podstatě tytéž podpůrné zdroje a možnosti údržby, jaké jsou obvyklé na standardní domovské základně. DAM poskytuje ochranu proti povětrnostním vlivům a současně proti sofistikovaným senzorům nepřítele. Zásadním způsobem tak může zvýšit flexibilitu nasazení prostředků snížením závislosti na stacionární infrastruktuře. Kromě letounů různých typů a určení může samozřejmě poskytovat podporu i pozemní technice.

Pro Security Magazín systém představil v krátkém rozhovoru na stánku společnosti Saab na IDEB 2024 obchodní ředitel společnosti pro Česko a Slovensko Petr Schleiss: „Mobilní hangárové řešení je systém, který je plně certifikovaný pro potřeby NATO. Je využíván členskými státy, zejména ve Švédském království, ale i v Itálii, Bulharsku nebo Maďarsku. Systém má multispektrální ochranu, což je v dnešní době velice citlivá záležitost. Je to mobilní systém, nicméně certifikovaný jako standardní statické budovy. Systém je designovaný a certifikovaný jak pro stíhací letectvo, tak samozřejmě je využitelný například i dopravním letectvem či vrtulníky, a nově uvedené modely hangárů jsou určené pro pro obrněná vozidla, nebo běžná taktická vozidla, stejně jako pro ochranu dalších cenných prostředků. Systém jsme připraveni nabídnout v rámci jednání také Armádě České republiky, a to nejen pro potřeby vzdušných, ale i pozemních sil.

 

MSHORAD: Polský Piorun vs švédský RBS 70 NG

 

Protivzdušná obrana je dnes nevyhnutelně v centru pozornosti. Na podzim loňského roku Slovensko oznámilo zájem o izraelský systém středního dosahu BARAK MX od společnosti IAI, jejíž nabídka tří odpalovacích systémů za 128 milionů Eur (3,2 miliardy korun) byla vyhodnocena jako lepší než SPYDER od společnosti Rafael pořizovaný Českou republikou, IRIS-T od německé společnosti Diehl Defence a VL MICA od francouzské společnosti MBDA. Cílem je moderní náhrada za starý sovětský systém středního dosahu S-300 dodaný na Ukrajinu a, stejně jako u nás, dosluhující 2K12 Kub. Paralelně s tím s ohledem na končící životnost z ramene odpalovaných protiletadlových raket Igla-1 hledají Ozbrojené síly Slovenské republiky (OSSR) adekvátní náhradu i v oblasti systémů krátkého dosahu.

Již po volbách, které proběhly na konci září 2023, oznámila odstupující vláda, že po vyhodnocení nabídek dává přednost polskému systému Piorun před švédským RBS 70 NG, což vzbudilo určitou pozornost. Podle zveřejněných výsledků totiž právě švédský systém, který je ve výzbroji také Armády České republiky, získal nejlepší hodnocení 86,18 %. Pro porovnání Piorun získal 75,36 %. Ačkoli byly předem stanovené váhy jednotlivých parametrů, rozhodnutí padlo na Piorun, jehož polský výrobce, společnost Mesko patřící do skupiny PGZ, nabídl celkem 36 kusů za až 65,8 milionu Eur (1,6 miliardy Kč), zatímco švédská nabídka byla stanovena na 39,5 milionu Eur (977 milionů Kč), ovšem jen za 12 kusů. Slovenské ministerstvo tento ekonomický argument podpořilo tvrzením, že Piorun je lehčí a podobnější dosluhujícím Iglám. V zásadě tedy zcela popřelo původní výsledky studie proveditelnosti. Definitivně rozhodnuto však není a nová vláda může v rámci vyjednávání dospět k jinému rozhodnutí.

RBS 70 NG

Svou roli v něm může hrát kromě argumentu, že RBS 70 NG je zaveden v České republice, také zájem o mobilní systém MSHORAD, přičemž je z pochopitelných důvodů zajímavá možnost využít stejného systému. Opět, stejně jako v České republice, i slovenská armáda může mít zájem o již existující řešení v podobě vozidla MARS S-330, který spoléhá právě na švédský systém RBS 70 NG od Saabu umístěný na platformě obrněného vozidla 4x4 od české společnosti SVOS. Švédské řešení MSHORAD v tomto provedení pro rychlou a účinnou identifikaci a potírání vzdušných hrozeb spojuje pokročilý a velmi účinný radar Giraffe 1X, komunikační platformu C2 pro velení a řízení a mobilní palebnou jednotku RBS 70 NG, kterou lze jednoduchým způsobem využít i jako přenosný raketový systém.

Výhoda RBS 70 NG spočívá především v tom, že jej nelze rušit protiopatřeními, a to především díky tomu, že při optickém sledování může operátor na zemi kdykoli po odpálení střely použít ruční ovládání a změnit tak cílový bod, což je podpořeno zdokonalenými zaměřovacími pomůckami a automatickým sledováním cíle. Cenou za tyto pokročilé vlastnosti a výhody je relativně vyšší hmotnost, která ovšem není na překážku v případě instalace systému na mobilní platformu. Při nasazení v roli přenosného systému MANPADS jde o taktiku nasazení, podporu, a to při zvážení efektivity a možností, které systém poskytuje. K dnešnímu dni jej pořídilo již celkem 19 států, včetně řady zemí NATO. Dodáno bylo více než 1600 kusů RBS 70 a RBS 70 NG, a více než 18 000 střel.

Technologie pro výcvik a simulaci – interoperabilita a realismus

Pro moderní ozbrojené síly, které se podílejí na mezinárodních stabilizačních operacích, se interoperabilita a spolupráce s ostatními státy staly klíčovým faktorem. Stále více armád je zvažuje při tvorbě výcvikové doktríny a Výcviku technik a postupů (TTP – Training, Techniques and Procedures). Společnost Saab má v této oblasti desítky let zkušeností a její systémy využívají kromě domácí švédské armády také ozbrojené síly v Polsku, Belgii či Německu, kde Saab pro roky 2020–2026 podporuje provoz centra bojového výcviku Bundeswehru Gefechtsübungszentrum (GÜZ) v oblasti správy a údržby. Kromě německé armády systém GÜZ pravidelně využívají také Nizozemsko, Rakousko, Česká republika, 7. armáda USA se svým systémem DISE (Deployable Instrumented System Europe) a nově také britská armáda.

Klíčovým parametrem pro efektivitu výcvikového a simulačního systému je realismus. Výcvikové systémy musí přesně kopírovat všechny vlastnosti příslušných zbraňových systémů. Simulované zbraně a vybavení mají za úkol odrážet vlastnosti, tvar a funkci živého zbraňového systému. Stejně tak je nesmírně důležitý výkon zbraňového systému, jako je dostřel, balistika a doba letu. Kromě zvukové zpětné vazby by neměl být mezi střelbou ze simulační a skutečné zbraně žádný rozdíl. Plynulý přechod mezi simulačními a skutečnými zbraněmi umožňuje uživateli rozvíjet dovednosti a optimalizovat výkon ve spojení s principy TTP příslušných armád.

 

Ukrajina potvrzuje zásadní význam ručních protitankových zbraní

 

Anders Wahlström, jeden z expertů na pěchotní boj společnosti Saab, říká: „Pozemní válka bude existovat vždy. I když jsou již k dispozici přesné operace na velké vzdálenosti pomocí bezpilotních letounů a jejich počet se bude dále zvyšovat. K obsazení a/nebo obraně oblasti jsou stále zapotřebí vojáci. S univerzálními zbraňovými systémy, jako jsou Carl-Gustaf, NLAW a řada AT4, poskytujeme armádám po celém světě rozhodující výhodu. Modulární systémy zajišťují, že výrobky Saab budou efektivní a spolehlivé i v roce 2040 a později.“ Všechny zmíněné systémy byly návštěvníkům IDEBu 2024 na stánku Saabu prezentovány.

Carl Gustaf

Carl-Gustaf je víceúčelový zbraňový systém přenosný jedním člověkem, který poskytuje vojákům ve všech prostředích vysokou taktickou flexibilitu a efektivitu. Nejnovější varianta M4 nabízí vyšší rychlost a manévrovací schopnosti. Kompatibilita s pokročilým systémem řízení palby a programovatelnou municí ráže 84 mm zajišťuje, že se vojáci mohou na své vybavení spolehnout. Systém již je i ve výzbroji Armády České republiky, a sice ve verzi M3 u 601. skupiny speciálních sil.

NLAW je lehká protitanková zbraň další generace schopná eliminovat i nejmodernější tanky. Je nejlepší ve své třídě pro jednotky působící ve všech prostředích, včetně zastavěných oblastí. NLAW střílí dokonale v omezených prostorech a má možnost volby útoku shora (Overfly Top Attack – OTA) proti obrněným cílům a přímého útoku (Direct Attack – DA) na lehce pancéřované a nepancéřované cíle nebo jednotkám uvnitř budov.

Řada AT4 je jednou z historicky nejúspěšnějších protipancéřových zbraní společnosti Saab. Jde o lehké a snadno přenosné efektivní jednorázové zbraně vyznačující se vysokou efektivitou a jednoduchostí obsluhy.

Tagy článku