Jak v budoucnu sestřelit F-22 či F-35? Rusko možná našlo cestu

Jak v budoucnu sestřelit F-22 či F-35? Rusko možná našlo cestu
16 / 08 / 2018, 11:15

Server nationalinterest.org se zamýšlí nad tím, jak by bylo možné v budoucnu sestřelit americké letouny F-22 či F-35. Potenciální řešení má název radiofotonický radar.

Již jsme informovali o tom, že Rusko pracuje v současné době na radiofotonickém radaru. Společnost RTI spouští v Rusku první technologickou linku pro výrobu polovodičového laseru VCSEL (Vertical-Cavity Surface-Emitting Laser), aby pomocí něho následně vznikl radiofotonický radar, který v sobě kombinuje optické a mikrovlnné prvky.

psali jsme: Rusko vyvíjí radiofotonický radar pro 6. generaci stíhačů

Server nationalinterest.org uvedl, že pokud by Rusko vyvinulo výkonný senzor v podobě radiofotonického radaru s daleko větším dosahem a rozlišením, než umožňují konvenční radary a především pak vytvořením 3D snímku vzdušného cíle, takový radarový systém, pokud by se osvědčil v praxi,  by pak mohl být zabudován právě do letounu (patrně již bezosádkového) 6. generace.

Specializovaný server defence-blog.com již dříve poukázal na to, že toto zařízení na ruských letounech 6. generace by  poskytl těmto strojům absolutní leteckou a pozemní převahu na dlouhou vzdálenost.

psali jsme: F-35 může zničit program ruského Su-57 bez jediného výstřelu

Radiofotonické radary budou podle společnosti RTI navíc schopné ,,vidět" dále než existující radary, poskytovat daleko větší a přesnější detaily o cíli. Je i možné, že tento nový typ radaru pak bude moci identifikovat i typ cíle.

Není zatím stanoven časový horizont, kdy by měly být radiofotonické radary hotové, nicméně vyvíjený radar má už za sebou fázi technického designu. Pokud by rusko dokázalo úspěšně vyvinout tyto funkční radary a v budoucnu zabudovat do letounu 6. generace, pak by to znamenalo nepochybně velkou výhodu nad nepřítelem a s největší pravděpodobností získání i letecké převahy. 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte ví

 

Zdroj: nationalinterest.org

 

 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace