Jak zajistit nepřetržitou výrobu ve zbrojním průmyslu i v dobách krize

Jak zajistit nepřetržitou výrobu ve zbrojním průmyslu i v dobách krize
Autor: Kinali|Popisek: Kobot, neboli kolaborativní robot
15 / 05 / 2020, 16:45

Klíčová výroba pro ozbrojené složky se nesmí zastavit ani v dobách krize nebo válečné ekonomiky. Pro zbrojní průmysl jsou slabým článkem právě zaměstnanci, kteří nemusí pokaždé ustát vyčerpávající tempo nepřetržité výroby nebo jsou zdrojem bezpečnostních komplikací a přerušování provozu. Množství chyb lze dnes efektivně snížit pomocí robotizace a kobotů!

Co je to kobot?

Kolaborativní roboti neboli koboti jsou konstruováni tak, aby mohli bezpečně pracovat po boku svých lidských kolegů na stejném pracovišti. Jsou schopni celé řady rozmanitých úkonů a s neuvěřitelnou přesností zvládnou opakovat i komplikované činnosti, skládající se z mnoha jednotlivých úkonů. Dají se snadno integrovat do již běžících provozů, neboť mají malou základnu a nezaberou příliš mnoho místa. Mohou být umístěni v horizontální poloze nebo na strop, aniž by to ovlivnilo kvalitu jejich práce.

Aubo

Spolehliví pracanti s oranžovou paží

Kolaborativní roboti jsou vyhlášení svojí přesností a nejvíce mezi nimi vyniká AUBO i3 z oranžové rodiny kobotů AUBO. S až 3kg materiálem dokáže manipulovat s opakovatelností nájezdu 0,03 milimetru. Díky precizně odváděné práci jsou právě oranžoví koboti skvělou volbou pro třídění a ukládání jednotlivých součástek podle předem určených parametrů nebo pro kontrolu kvality podle těch nejpřísnějších kritérií. Tam, kde je potřeba větší síly, vypomůžou kolaborativní roboti AUBO i10, kteří bez potíží unesou předměty o váze až deseti kilogramů.

Kamery a inteligentní vidění

Ve spojení se špičkovou optikou a nejmodernějšími technikami strojového vidění testují kolaborativní roboti vzorky nebo kontrolují kvalitu výroby. Jejich přísnému trojrozměrnému zraku nic neunikne, neboť dokáží rozlišovat v řádu mikrometrů. Výsledkem práce kobotů je nejen produkce bez výrobních vad, ale i objektivní statistické informace o kvalitě výroby samotné.

Nebezpečné práce se koboti nebojí

Kolaborativní roboti nedělají chyby a proto mohou pracovat s nebezpečnými látkami. Při manipulaci s jedy nebo výbušninami se jejich robotická paže nezachvěje ani o setinu milimetru. Plazmové řezání či obloukové svařování zvládnou vždy se stejnou přesností a nepotřebují k tomu ani zdaleka tolik ochranných pomůcek a bezpečnostních prvků jako člověk.

Aubo

Flexibilita i snadné učení

Kolaborativní robot AUBO má intuitivní programování a mnoho práce ho naučíte pouhým vedením jeho robotické paže. Nedělá mu problém dělat z hodiny na hodinu úplně jinou činnost nebo přejít na jiné pracoviště. Díky strojovému učení se lehce přizpůsobí novým podmínkám a bude neúnavně plnit své úkoly, dokud ho nepřidělíte zase jinam.

Spolehlivost z bezpečnostního hlediska

Pokud firma dodává součástky nebo kompletuje hotové výrobky pro ozbrojené složky, jsou na celý proces kladeny zvýšené bezpečnostní požadavky. Kolaborativní robot je pro takový provoz ještě větším přínosem, než pro běžný strojírenský závod.

Pracuje spolehlivě – nejenže nedělá chyby, ale nikdy nebude práci odbývat či dokonce sabotovat

Je loajální – nevyzradí výrobní tajemství, nezkopíruje technické výkresy

Zůstává na pracovišti – pracuje nonstop a nezatěžuje ochranku při cestách do práce a domů

Pracuje za všech okolností – v případě války nebo pandemie nebude ani povolán do zbraně, ani nepodlehne žádným nemocem.

Aubo

Varování dnešní doby

Současnost nám velmi názorně ukazuje, jak náchylné mohou být výrobní provozy, kde pracuje větší množstvím lidí. Zranitelnost vůči epidemiím je dalším z faktorů, na které budou muset výrobní firmy čím dál více brát zřetel. Implementací kolaborativních robotů na strategických místech dojde nejen k celkovému zvýšení efektivity výroby, ale i k zajištění plynulého provozu v případě různých krizí.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace