Jaké byly příčiny zničení tureckých Leopardů v Sýrii? Německé MBT dnes již s izraelskými systémy Trophy

Jaké byly příčiny zničení tureckých Leopardů v Sýrii? Německé MBT dnes již s izraelskými systémy Trophy
Autor fotografie: malcolm logan / Flickr|Popisek: Zničený turecký Leopard v Sýrii
29 / 12 / 2023, 07:00

Předpokládaná akvizice Leopardů 2A8 pro AČR od německé firmy KMW vyvolala celou řadu reakcí. Ty zahrnují i kritiku ohledně likvidace starší verze 2A4 v bojích na území Sýrie.

Tank od KMW má pověst jednoho z nejlepších strojů současnosti. Je srovnáván s americkými Abramsy, britskými Challengery či francouzskými obrněnci Leclerc. Jestliže je Abrams považován za nejlépe pancéřovaný MBT světa, Leopard 2A8 se mu kvapem blíží, minimálně váhou a bezpečností osádky. Nasazení tureckých 2A4 v Sýrii vyvolalo ovšem diskuze o jeho kvalitě, především ze strany Ankary. Ta začala zásadně kritizovat nedostatky stroje, při bližší analýze se situace ale jeví jinak. 

V roce 2000 prodal Berlín Turecku 354 vysloužilých Leopardů 2A4. Znamenaly zásadní modernizaci turecké armády, která do té doby používala již zcela zastaralé M60 Patton. Hodně se spekulovalo o tom, že součástí dohody mezi oběma zeměmi byla doložka, která Ankaře zakazovala jejich použití proti kurdským povstalcům v Turecku. Faktem je, že je Turci v Kurdy obývaných oblastech země nikdy nepoužili. Na podzim roku 2016 ovšem došlo k obratu. Leopardy z 2. obrněné brigády byly nasazeny proti ISIS na hranici se Sýrií. 

Důvod nasazení byl jednoduchý, do té doby bylo v lokaci zničeno dvanáct Pattonů pomocí PTŘS (řízená protitanková střela) a to ze strany ISIS, ale bohužel také syrských Kurdů. Předpokládalo se, že Leopardy budou odolnější. Verze 2A4 byla poslední studenoválečnou řadou, navržená tak, aby bojovala v koncentrovaných jednotkách proti případným masám tanků z východu. Neměly ochranu proti IED (improvizovaná výbušná zařízení) a ani kvalitní ochranu proti moderním PTŘS. 

Dnes již KMW automaticky instaluje na své stroje moderní APS (systémy aktivní ochrany) Trophy z Izraele. Ty jsou aktuálně jediné, které dokáží čelit moderním PTŘS jako je ruský Kornet nebo americký Javelin. 2A4 si navíc ještě uchovával hranatou konfiguraci věže, která hůře odolává protitankovým střelám. Mezi šestým listopadem 2016 a 23. únorem 2017 proběhla v oblasti syrského Aleppa bitva mezí více frakcemi najednou. Klíčový boj byl mezi Tureckem a ISIS o město al-Bab. Turci byli nakonec úspěšní a město obsadili. 

Právě zde byly nasazeny Leopardy 2A4. Podle fotografické dokumentace se odhaduje, že jich bylo zničeno deset. Dva z nich padly do rukou ISIS a později byly zničeny bombardováním. Další byl zničen kamikaze nákladním autem, které bylo napěchováno výbušninami. Ostatní zřejmě podlehly PTŘS. Teroristé pravděpodobně použili ruské 9K115 Metis a 9K113 Konkurs, předchůdce nejmodernějších Kornetů. Obě zbraně mají tandemové a kumulativní hlavice, navíc na fotkách je vidět zásah do spodní, méně pancéřované části tanku. 

Polský Leopard 2A4

Trophy by si s nimi dokázalo poradit. Problém ovšem nespočíval až tak v odolnosti tanků, ale jejich použití a chování osádek. Leopardy byly použity jako stacionární dělostřelectvo, tedy zcela mimo jejich určení. Byly pasivní. Navíc zcela osamocené, bez patřičné pěchotní podpory, která má za úkol mimo jiné i sledovat okolí a odhalovat případné protivníky s PTŘS. Posádky navíc byly ve většině případů mimo stroj a chovaly se jako na pikniku, dva kilometry od bojové linie! Hned po prvním zásahu zpanikařily a často se snažily úprkem zachránit. Důsledkem bylo zajetí oněch dvou strojů.

Je zcela jasné, že hlavní příčina zničení obou strojů spočívala v chybě osádek, následně ve způsobu jejich použití a až nakonec byly na vině slabší části pancíře 2A4. Již další verze Leopardů se začala zabývat ochranou proti IED a kumulativním minám. Navíc v současnosti již jsou zcela automaticky instalovány zmíněné APS Trophy. Ty jsou zase dnes napadány kvůli tomu, že neochránily izraelské Merkavy před útokem dronů ze strany Hamásu. Problém je v tom, že IDF útok opravdu nečekala a aktivní ochrana byla neaktivní, stejně jako je třeba fotkách zničených Merkav vidět, že měly i kryty na hlavních svých kanónů.

Zdroj: Bellingcat, National Interest

Tagy článku