Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: MQ-1L Predator se střelami Hellfire
Vývoj munice i dronů je stejně rychlý jako vývoj mobilních telefonů. Lídr teroristické skupiny Al-Káida Ajmán Zavahrí byl eliminován střelou Hellfire vypálenou z dronu s pravděpodobně laserovým nebo optickým navedením, ale bez výbušné hlavice. Cílem eliminace jedince je, aby nevznikly vedlejší ztráty (collateral damages). A toto je jeden z příkladů.
Střely Hellfire jsou známé svou značnou ničivou silou – a to je jejich název – „Pekelný oheň“, ale nikoliv u typu použitého na eliminaci Zavahrího. Je evidentní, že před finálním úderem probíhala velmi intenzivní operace, kdy bylo nutné vybudovat síť informátorů, Zavahrího najít, identifikovat, zadokumentovat jeho rutinu a zvolit způsob eliminace. Jistě by bylo možné mít kvalitní odstřelovací pušku a snipera k jeho eliminaci, ale i v zemích jako Afghánistán nebo Pákistán, kde jsou trhy se zbraněmi, někdo s dlouhou zbraní budí pozornost. A filmové skazky o smontování zbraně na místě – musí být kalibrována a nastřelena, tedy sesouladěna hlaveň se zaměřovači, mechanickými či optickými.
Vždy je trochu kontroverzní téma, že CIA, tedy zpravodajská služba, zabije nějakého darebáka kdekoliv na světě. Nebo vyvolá i státní převrat a dodává tam zbraně. Ale evropská morálka je jiná než americká, účel světí prostředek, hlavně pokud jsou dodrženy platné zákony.
Drony lze rozdělit do kategorií průzkumné (tedy nesoucí pouze senzory a předávající data), bojové (nesoucí munici), a sebevražedné (vybavené výbušnou hlavicí a určené k výbuchu v místě dopadu). Sebevražedné drony mohou fungovat jednotlivě, ale i ve skupině, což znamená, že je řídící dron, a skupina dronů ho následuje a pak je na programování či operátorovi či naprogramování, zda se všechny soustředí na jeden cíl, nebo se postupně rozdělí na skupinu cílů. (říká se tomu worming – tedy červ, letí článek za článkem). Tyto drony udeří a dojde k jejich zničení.
Bojové drony nesou munici, třeba střely Hellfire. A obvykle jsou řízeny operátorem s vizuální schopností vyhodnocení okamžité situace, tedy odpal munice nebo přerušení mise. A moderní střely mají i schopnost autodestruktoru, tedy pokud po jejich odpálení došlo k přehodnocení situace, jsou deaktivovány ale obvykle v autodestrukčním módu, aby se technologie nedostal do rukou protivníka.
Moderní dony mají schopnost vyhodnotit situaci v místě nasazení, takže pokud v rámci elektronického boje (EW) dochází k jejich komunikačnímu rušení nebo pokusu o převzetí, tak autonomně odlétají na záložní pozici nebo se vrací na základnu – opět aby protivník nezískal technologii.
Jistě se brzy najde někdo, kdo řekne, že čepelová eliminace Zavahrího byla nehumánní. Ale byly jím plánované pumové atentáty humánní? V tomto případě to byl nejhumánnější řešení, protože nikdo další nebyl zraněn. A upřímně řečeno, je jedno, jestli mu odstřelovač s puškou ráže 12,7 mm ,,ustřelí hlavu“, nebo ho rozmontuje čepelová střela, nikomu jinému se nic nestalo.
Kinetické či mechanické střely se opět dostávají do středu pozornosti. Třeba podkaliberní/kinetická protitanková munice eliminuje tank včetně osádky, ale nikoliv všechno živé v určitém okruhu jako tříštivo trhavá. I střela na Zavahrího, byť byl asi k nepoznání po zásahu, nepoškodila nikoho ani metr od něj.
A o tom je moderní boj, eliminovat cíl, nikoliv vyhladit vše v prostoru.
Zdroj: Analýza redakce, wsj.com