Jaké další možnosti mají drony - Zavahrí se dostal do čepelového mlýnku na maso

Jaké další možnosti mají drony - Zavahrí se dostal do čepelového mlýnku na maso
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: MQ-1L Predator se střelami Hellfire
10 / 08 / 2022, 13:00

Vývoj munice i dronů je stejně rychlý jako vývoj mobilních telefonů. Lídr teroristické skupiny Al-Káida Ajmán Zavahrí byl eliminován střelou Hellfire vypálenou z dronu s pravděpodobně laserovým nebo optickým navedením, ale bez výbušné hlavice. Cílem eliminace jedince je, aby nevznikly vedlejší ztráty (collateral damages). A toto je jeden z příkladů.

Střely Hellfire jsou známé svou značnou ničivou silou – a to je jejich název – „Pekelný oheň“, ale nikoliv u typu použitého na eliminaci Zavahrího. Je evidentní, že před finálním úderem probíhala velmi intenzivní operace, kdy bylo nutné vybudovat síť informátorů, Zavahrího najít, identifikovat, zadokumentovat jeho rutinu a zvolit způsob eliminace. Jistě by bylo možné mít kvalitní odstřelovací pušku a snipera k jeho eliminaci, ale i v zemích jako Afghánistán nebo Pákistán, kde jsou trhy se zbraněmi, někdo s dlouhou zbraní budí pozornost. A filmové skazky o smontování zbraně na místě – musí být kalibrována a nastřelena, tedy sesouladěna hlaveň se zaměřovači, mechanickými či optickými.

Vždy je trochu kontroverzní téma, že CIA, tedy zpravodajská služba, zabije nějakého darebáka kdekoliv na světě. Nebo vyvolá i státní převrat a dodává tam zbraně. Ale evropská morálka je jiná než americká, účel světí prostředek, hlavně pokud jsou dodrženy platné zákony.

Drony lze rozdělit do kategorií průzkumné (tedy nesoucí pouze senzory a předávající data), bojové (nesoucí munici), a sebevražedné (vybavené výbušnou hlavicí a určené k výbuchu v místě dopadu). Sebevražedné drony mohou fungovat jednotlivě, ale i ve skupině, což znamená, že je řídící dron, a skupina dronů ho následuje a pak je na programování či operátorovi či naprogramování, zda se všechny soustředí na jeden cíl, nebo se postupně rozdělí na skupinu cílů. (říká se tomu worming – tedy červ, letí článek za článkem). Tyto drony udeří a dojde k jejich zničení.

Bojové drony nesou munici, třeba střely Hellfire. A obvykle jsou řízeny operátorem s vizuální schopností vyhodnocení okamžité situace, tedy odpal munice nebo přerušení mise. A moderní střely mají i schopnost autodestruktoru, tedy pokud po jejich odpálení došlo k přehodnocení situace, jsou deaktivovány ale obvykle v autodestrukčním módu, aby se technologie nedostal do rukou protivníka.

Moderní dony mají schopnost vyhodnotit situaci v místě nasazení, takže pokud v rámci elektronického boje (EW) dochází k jejich komunikačnímu rušení nebo pokusu o převzetí, tak autonomně odlétají na záložní pozici nebo se vrací na základnu – opět aby protivník nezískal technologii.

Jistě se brzy najde někdo, kdo řekne, že čepelová eliminace Zavahrího byla nehumánní. Ale byly jím plánované pumové atentáty humánní? V tomto případě to byl nejhumánnější řešení, protože nikdo další nebyl zraněn. A upřímně řečeno, je jedno, jestli mu odstřelovač s puškou ráže 12,7 mm ,,ustřelí hlavu“, nebo ho rozmontuje čepelová střela, nikomu jinému se nic nestalo.

Kinetické či mechanické střely se opět dostávají do středu pozornosti. Třeba podkaliberní/kinetická protitanková munice eliminuje tank včetně osádky, ale nikoliv všechno živé v určitém okruhu jako tříštivo trhavá. I střela na Zavahrího, byť byl asi k nepoznání po zásahu, nepoškodila nikoho ani metr od něj.

A o tom je moderní boj, eliminovat cíl, nikoliv vyhladit vše v prostoru.

 

Zdroj: Analýza redakce, wsj.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace