foto: flickr.com (public domain)/Dassault Rafale
Indonésii se otevírá nová možnost, kde nakoupit nové stíhače. Ty by nakonec nebyly dodány z Ruska ani z USA, ale z Francie. Řešením pro Jakartu by tak mohlo být pořízení víceúčelových stíhacích letounů Dassault Rafale.
Indonésie řeší dlouhodobě otázku pořízení nových stíhacích letounů a už se zdálo, že by konečně mohla najít nejvhodnější řešení. Na stole byla tak trochu ,,tajemná" nabídka ruských letounů Su-35, o níž některá západní média informovala, že už neplatí, naopak ta ruská uváděla, že kontrakt je platný. Nicméně skutečnost je s největší pravděpodobností taková, že se obě strany nedohodly na finančních podmínkách kontraktu a ten je tedy už passé.
Psali jsme
Francouzský prezident Emmanuel Marcon dal oficiálně zelenou stavbě nové jaderné letadlové lodi, která vzniká v programu PANG (Porte-Avions de Nouvelle...
Indonésie zkoušela i jiné možnosti, jako například pořízení stíhačů 5. generace F-35, což ovšem americká strana rázně zamítla a místo toho Jakartě nabídla stroj F-16 v nejnovější verzi Block 70/72 či jiný ekvivalent k F-16, čímž byl zřejmě míněn F/A-18 Super Hornet.
Nyní média informovala o tom, že všechno může být jinak a Indonésie se může přiklonit k francouzské variantě v podobě víceúčelového stíhacího letounu Dassault Rafale. Podle serveru La Tribune projevil indonéský ministr obrany Prabowo Subianto vážný zájem o letouny v říjnu během návštěvy Paříže. To, že Jakarta nakonec nedostane letouny ani z USA, ani z Ruska, ale právě z Francie, může svědčit i cíl obou zemí podepsat i dohodu o širší spolupráci v oblasti obranného průmyslu, neboť Indonésie projevila zájem nejen o letouny Rafale, ale také o ponorky třídy Scorpène, a ve ,,hře" může být také potenciální dodání dalšího vojenského materiálu.
Dohoda se má vztahovat na spolupráci v oblastech vědy, obranných technologií či protiteroristických operací. Subianto a jeho francouzský protějšek Florence Parlyová se pak společně zasazovali v říjnu o to, aby tato dohoda byla podepsána ještě do konce roku. Indonésie by pak ráda podepsala kontrakt o dodání letounů ještě do konce tohoto roku, otázkou zůstává, jestli se vše stihne, protože francouzská strana si vyžádala určitý čas na doladění dohody.
Pokud by se obě strany dohodly na dodání letounů Rafale Indonésii, pro Jakartu by to byl největší vojenský nákup, který v novodobé historii uskutečnila. Zároveň by se stala Indonésie největším zahraničním provozovatelem zmíněných francouzských stíhačů. Zatím nejsou známé finanční detaily, ale například Katar v roce 2015 zaplatil za 24 letounů Rafale zhruba 7 miliard dolarů včetně přidruženého vybavení, podpory či výcviku pilotů.
Zdroj: La Tribune, The Jakarta Post
Tagy