Jako uchem jehly, ukrajinští operativci dronů ničí tanky T-90 za pomocí precizně mířených ručních granátů

Jako uchem jehly, ukrajinští operativci dronů ničí tanky T-90 za pomocí precizně mířených ručních granátů
Autor fotografie: Defense Visual Information Distribution Service / Picryl|Popisek: Ruční granát M67
05 / 04 / 2024, 08:00

Na sociálních sítích se na začátku tohoto týdne objevilo video velmi přesné operace ukrajinského operativce FPV dronu, který přesně mířeným vypuštěním ručního granátu dokýzal vyřadit tank T-90 z provozu. Záběry jsou dokladem množství faktů současné reality na ukrajinském bojišti.

Účet ONSITtechnical zaměřující se na publikování videí a fotografií z ukrajinské fronty ve středu 3. dubna na svém profilu zveřejnil video velmi zdařilého útoku ukrajinského FPV dronu na ruský tank T-90M. K tomu mělo dojít v Doněcké oblasti ašak přesný den jeho provedení nebyl specifikován. Ukrajinský operativec FPV dronu podle záběrů provedl velmi dobrou operaci, při které méně než 10cm ruční granát M67 proletěl přibližně půl metrovým otvorem předního průlezu řidiče. Výbušnina svou explozí pravděpodobně kompletně zničila interiér stroje a možná také zabila jeho posádku. 

Ke zveřejněnému videu však nejsou dostupné informace mužích obsluhujících tank či celé situaci na pozadí operace. Je možné, že ukrajinský tým operující drony monitoroval situaci na hranici a využil okamžiku, kdy posádka tanku nebyla připravena nebo již stroj dříve opustila. Z velmi silného pancéřování složeného z několika vrstev ochrany se však zdá, že byl tank T-90M přímo připraven na hrozbu v podobě UAV. Na bocích tanku jsou viditelné desky reaktivního pancíře, na věži je posazena klec určená pro ochranu před sebevražednými FPV drony a kromě toho byl stroj nejspíš opatřen také kamufláží.

Od ledna 2024 přidalo Rusko k těmto ochranným opatřením pro své stroje na ukrajinské válečné frontě také různé druhy rušiček, mezi které patří také zařízení RP-377UVM1L Lesoček přímo určené proti dronům. Svým rušením totiž překazí spojení mezi FPV dronem a jeho operativcem a UAV se následně zřítí nebo je zneškodněno mimo svůj původní cíl. Jeho přední výhodou je především mobilita a nepříliš velká hmotnost a zařízení je proto možné umístit na široké množství zařízení. Na tank T-90 je běžně umisťována rušička TŠU-1 Štora-1 avšak ta slouží k rušení laserově naváděných střel.

Od počátku konfliktu na Ukrajině bylo zničeno nebo vyřazeno z provozu více než 120 variací tanku T-90, přičemž několik desítek z nich bylo na bojišti opuštěno posádkou. Podle informací Mezinárodního institutu pro strategická studia mělo v roce 2023 Rusko disponovat přibližně 300 kusy T-90. Ruská armáda proto postupně přichází o velkou část svého arzenálu tohoto typu tanku z 90. let a na tuto situaci reaguje množstvím vrstev pancéřování na stroji. To koneckonců dosvědčují samy záběry publikované na sociální síti. 

Na konci roku 2023 velké množství T-90 podlehlo hrozbě sebevražedných ukrajinských UAV. Operativci dronů se přímo strefovali do slabého místa mezi věží a trupem stroje a výbuchem často poškodili nebo vyřadili tank z provozu. Kvůli ubývajícím zásobám hlavních bojových tanků T-90 proto začalo Rusko na frontu nasazovat sovětské stroje T-54, T-55 a T-62 s vylepšeným pancéřováním. Podle ministerstva obrany Ruské federace tak dokázal těžký průmysl armádě v roce 2023 dodat až 1 500 tímto způsobem modernizovaných strojů. Je otázkou, jak velké množství z nich představovaly nové tanky Armata. 

 

Tagy článku