Jaký bude nový Leopard 2A8 a na co se může těšit AČR?

Jaký bude nový Leopard 2A8 a na co se může těšit AČR?
Autor fotografie: KNDS / Public domain|Popisek: Leopard 2A7+
31 / 05 / 2024, 06:00

Německé KNDS (bývalé KMW) pochopilo na základě zkušeností z Ukrajiny, že je nutné modernizovat jejich vlajkovou loď, MBT Leopard. Moderní UAV zcela mění podmínky boje a je nezbytně nutné na novou realitu tanky připravit.

Leopardy byly původně konstruovány jako protivníci obrovských tankových svazků sovětské armády. Poslední takto provedenou modernizací byl 2A6, který byl nasazen tureckou armádou v Sýrii a na bojišti utrpěl výrazné ztráty. Důvodem neúspěchu však nebyla chyba na straně vozů, ale problém spočíval v tom, že Ankara tanky špatně používala. MBT, uzpůsobené pro střelbu ve velké rychlosti a pronikání do formací nepřítele, byl používán jako stacionární dělostřelectvo a osádky Leopardů si navíc v bojové zóně dopřávaly siestu. Dokud nebyla provedena důkladná analýza, Turci sváděli vinu na kvalitu samotných MBT a nechtěli si připustit vlastní strategické pochybení.

 

Modernizace Leopardu 2A8 na základě zkušeností z Ukrajiny

 

Konflikt na Ukrajině výrAazně mění vojenské doktríny všech zemí na světě. Na scénu se vrátilo dělostřelectvo společně s chytrou municí, kterou je například Excalibur s radiově ovladatelnými roznětky a extrémním dostřel až 70 kilometrů. Kromě toho se navíc také zjistilo, že minový boj není minulostí. Zásadní změnu však přinesly ATGM, přenosné protipancéřové systémy, MANPADS, mobilní naváděcí protiletadlové komplety, a bezpilotní prostředky, UAV. Všechna zařízení mají svá navádění a proti moderním ATGM a MANPADS se současné stroje jen velmi těžko brání. 

Kumulativní střely jako Javelin nebo ruský Kornet jsou smrtelnou hrozbou pro všechny obrněnce, jejichž rozměry nejde donekonečna nafukovat. Americký Abrams již nyní váží přes 70 tun a Leopard 2A8 se této hmotnosti postupně blíží. Ruské tanky nikdy nepřekračují váhu 50 tun, ale mají užší pásy a západní MBT jako kompenzaci k váze používají pásy širší. Podle Sternu však u tanků bezpochyby dojde k zesílení modulárního pancéřování, ale vše směřuje také k přidání aktivní ochrany. Již s naprostou samozřejmostí se proto dá odhadovat, že na tanky budou instalovány izraelské systémy Trophy, které jsou aktuálně jediné na světě ověřené jako účinná zbraň proti moderním ATGM. 

Modernizované Leopardy 2A8 toto hledisko berou v potaz a budou izraelskými systémy vybaveny od první chvíle. Trophy se spoléhá na vysokorychlostní výpočetní technologie a radar Elta EL/M-2133 F/G. Jakmile radiolokátor zachytí střelu nebo zaměření, z výmetnic vyletí velké množsví malých penetrátorů, které by měly hrozbu včas zlikvidovat. Jde primárně o rychlost, protože u ATGM je předpoklad střelby ze značné blízkosti. Schopnost detekovat třeba laserové zaměření, kterou dnes mají všechny MBT, už je zkrátka a dobře nedostačující. Problém ovšem není pouze v ATGM, ale také UAV. Trophy je sice schopen zasahovat i bezpilotní prostředky, ale s naprosto nedostačující účinností. Společnost Rafael proto v současnosti tuto situaci řeší novým vývojem systému APS

 Leopard 2A6M

Aktuálně neexistuje autonomní systém pro obrněnce, který by se UAV mohl bránit. Zřejmě ho nebude mít ani Leopard 2A8. Věž tanku by měla být lépe chráněna proti kazetové munici. Dojde k zesílení pancíře horní části věže, což je také odpověď na zvýšené použití ATGM a UAV. Pancíř bude celkově opět vylepšený, zesílení nebude nijak výrazné, ale půjde o novou kombinaci oceli, wolframu, kompozitů a keramických komponentů. Zřejmě znovu zesílí “vana” tanku proti minám. Stroj dostane malý generátor, aby Trophy mohl běžet i při vypnutém motoru. Němci se tak poučí z útoku Hamásu na Izrael na konci roku 2023, kdy vypnuté Merkavy vůbec nereagovaly na UAV a tak při útoku teroristů k jejich zničení. 

 

Leopard 2A8 pro AČR

 

Leopard 2A8 také získá nový motor, který bude o 100 kW silnější než u modelu 2A7. Stroj by měl zvládnout překonat tři metry široký zákop, boční sklon o 30 procentech a vystoupat do 60% sklonu. To jsou poměrně standardní parametry. Uvažovalo se o novém 130mm kanónu, ale zůstane původní 120 mm/L55. Samozřejmostí je spřažený kulomet. Tank 2A8 nebude mít výzbroj pro boj s pěchotou a žádný slat. Předpokládají se však dodatečné způsoby ochrany proti UAV. Bundeshwer si již objednal prvních 18 kusů s opcí na dalších 123. První by měly dorazit v roce 2025. 

I Němci řeší objednávku AČR na 76 Leopardů 2A8. Esut.de uvádí, že PS České republiky již projednala pořízení německých tanků a také podpůrných vozidel. Leopardy se na Ukrajině osvědčují především z hlediska ochrany osádky a skvělým systémům palby v kombinaci se speciální municí. I vzhledem k blízkosti Německa je volba produktu KNDS zřejmě to nejlepší, co ČR mohla vybrat.

 

 

Tagy článku