Jana Černochová dnes byla uvedena do úřadu ministerstva obrany. Chce splnit spojenecký závazek 2% HDP na obranu a pokračovat v modernizaci armády

Jana Černochová dnes byla uvedena do úřadu ministerstva obrany. Chce splnit spojenecký závazek 2% HDP na obranu a pokračovat v modernizaci armády
Autor: FB Jany Černochové|Popisek: Jana Černochová
18 / 12 / 2021, 09:30

Symbolické střídání stráží nastalo dnes i na ministerstvu obrany, kam premiér Petr Fiala uvedl novou šéfku rezortu Janu Černochovou (ODS).

Jana Černochová dnes nastoupila na ministerstvo obrany, kde vystřídala Lubomíra Metnara, který vedl rezort od června 2018. Černochová po svém dřívějším setkání s prezidentem Milošem Zemanem prohlásila, že se vzda úřadu starostky Prahy 2 a plně se bude věnovat právě jí svěřenému rezortu.

Jak zmínila na tiskovém brífinku, mezi její priority patří především postupné naplnění spojeneckého závazku 2% HDP na obranu do roku 2025, a to i přes to, že to nebude podle jejích slov jednoduché vzhledem k napjatému státnímu rozpočtu.

Bývalá předsedkyně Výboru pro obranu chce pokračovat v další modernizaci armády, ale současně zmínila i překážky, které jsou v tomto procesu činěny. Černochová zmínila zákon o zadávání veřejných zakázek, který právě klade velké překážky modernizaci armády a bude se snažit zákon upravit tak, aby tomu tak do budoucna již nebylo.

S tím souvisí i podpora metody nákupu vojenského materiálu ,,vláda-vláda", jak to již dříve zmínila na setkání s prezidentem Zemanem v Lánech, protože tím by se pořízení nové moderní techniky urychlilo. Černochová řekla, že nová vláda by k tomu měla přijmout potřebnou legislativní úpravu.

Černochová ve své funkci hodlá podporovat domácí průmysl, český export a chce prohlubovat transatlantické vazby, protože ČR je silným spojencem Severoatlantické aliance, jak dodala. Bude usilovat i o rozšíření spolupráce s Aktivními zálohami, podporovat nové technologie a zkvalitnit výcvik nových rekrutů.

Co se týče armádních priorit, podle ministryně obrany je načase rozvinout debatu o aktuálních  zakázkách. Hovořila například o otázkách dalšího způsobu ochrany českého vzdušného prostoru, protože v roce 2027 končí smlouva na pronájem letounů Gripen. Na dotaz, co bude dál se zakázkou na pořízení 210 nových bojových vozidel pěchoty za 52 miliard korun, Černochová odpověděla, že se musí seznámit s veškerou potřebnou dokumentací a potom budou teprve přijaty příslušné kroky.

Vzhledem k tomu, že se poměrně dramaticky proměňuje bezpečnostní prostředí, bude chtít Černochová jednat s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou nad strategickými koncepcemi a jejich možnou úpravou, aby adekvátním způsobem odrážely realitu.

Nová ministryně obrany na tiskovém brífinku zmínila, že bude chtít spolupracovat se svým předchůdcem Lubošem Metnarem, který se má stát novým předsedou Výboru pro obranu. Jejich role se tak vystřídají, protože poslední volební období vedla Černochová Výbor pro obranu, zatímco Metnar zastával post ministra obrany. 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace