Jana Černochová: V době pandemie koronaviru si nemůžeme dovolit rezignovat na investice do vlastní obranyschopnosti

Jana Černochová: V době pandemie koronaviru si nemůžeme dovolit rezignovat na investice do vlastní obranyschopnosti
Autor fotografie: redakce |Popisek: Jana Černochová
30 / 04 / 2020, 08:00

Výbor pro obranu včera jednal mimo jiné o tom, jak se dotknou úspory v důsledku pandemie koronaviru strategických projektů ministerstva obrany. Předsedkyně Výboru pro obranu Jana Černochová prohlásila, že ČR nemůže rezignovat na vlastní investice do obrany i při současné situaci ovlivněné pandemií.

Na jednání výboru byl přítomen také ministr obrany Lubomír Metnar, který řekl svým kolegům, že i když byl snížen rozpočet resortu ministerstva obrany o 2,9 miliard korun, což byl důsledek sanace škod způsobeným koronavirem, neznamená to na druhé straně, že se cíle ohledně zakázek mění. Podle Metnara musí modernizace armády pokračovat dále, stejně jako se nemají revidovat klíčové strategické dokumenty.

Černochová na jednání prohlásila, že i přes komplikace dané pandemií koronaviru se nemůže ČR vzdát investic do vlastní obranyschopnosti. Tento apel byl pak vtělen do usnesení Výboru pro obranu, v němž se uvádí, že ,,v nejisté době způsobené pandemickou krizí si Česká republika nemůže dovolit rezignovat na investice do vlastní obranyschopnosti".

Předsedkyně Výboru pro obranu také apelovala na to, aby vláda nerušila klíčové modernizační projekty pro armádu, které mají zvýšit obranyschopnost země. Následné usnesení dnešního jednání stanovilo, že k případným změnám v oblasti vyzbrojování má vláda přistoupit jen na základě důkladné analýzy, která vezme v potaz nejen krátkodobé rozpočtové hledisko, ale především dlouhodobé potřeby naší obranyschopnosti.

V souvislosti s posílením obranyschopnosti ČR pak na jednání zaznělo, že se mají posílit investice reagující na nové hrozby. Tyo investice by pak měly plynout zejména do kybernetické obrany, bezpilotních prostředků, zpravodajských prostřekdů a ochrany proti chemickým a biologickým hrozbám.

Tagy článku