foto: Japonské ministerstvo obrany, mod.go.jp/Ostrý start stíhacího letectva
Společný štáb japonského ministerstva obrany zveřejnil záběry záchytu nových čínských bezpilotních letounů dlouhého dosahu nad neutrálními vodami. Drony letěly k japonským hranicím nad Východočínským mořem.
V sérii srpnových oznámení společný štáb japonského ministerstva obrany uvedl, že japonské stíhací letouny několikrát vyrazily k zachycení nových typů čínských bezpilotních letounů s dlouhým dosahem ve střední výšce. Podle nedávné tiskové zprávy úřadu společného štábu piloti stíhaček Japonských vzdušných sil sebeobrany (Japan Air Self-Defense Force, JASDF) vizuálně identifikovali čínské bezpilotní letouny jako TB-001 a BZK-005, ačkoli neposkytli další podrobnosti kromě pozorovaných drah letu těchto vzdušných prostředků.
Psali jsme
Největší čínský vojenský dron Caihong-5 úspěšně prošel testy.
TB-001, přezdívaný „Dvouocasý škorpion“, je bezpilotní průzkumný letoun se schopností nést zbraně, který zkonstruovala společnost Sichuan Tengden. Jedná se o dvoumotorový dvouocasý bezpilotní letoun. Má maximální vzletovou hmotnost 2,8 tuny, dolet asi 6000 km a možnost nést dvě 220 kilogramové bomby nebo rakety.
video: youtube
Druhý bezpilotní letoun BZK-005 je dronem pro střední výšku s dlouhou vytrvalostí (Medium-Altitude, Long-Endurance, MALE) navržený Pekingskou univerzitou aeronautiky a astronautiky a společností Harbin Aircraft Industry (Group) Co., Ltd. Tento víceúčelový dron dokáže vystoupat do výšky 8000 metrů s maximální vytrvalostí 40 hodin, což jsou výšky a dosahy podobné jako u amerického letounu MQ-1 Predator.
Podle otevřených zdrojů se zdá, že hlavním úkolem BZK-005 jsou mise ISR (zpravodajství, pozorování a průzkum - intelligence, surveillance and reconnaissance). BZK-005 je pravděpodobně vybaven elektrooptickými, infračervenými, radarovými senzory se syntetickou aperturou a zpravodajskými senzory a je vybaven satelitními komunikačními systémy, které umožňují přenos dat v reálném čase.
V červenci 2021 dosáhl dosavadní celkový počet zásahů provedených Vzdušnými silami sebeobrany 30 000. V roce 1983 činil 10 000. V roce 2006 jich bylo zaznamenáno 20 000. V posledních 15 letech vykazoval rychlý nárůst. Podle prohlášení ministerstva obrany a Sil sebeobrany budou i nadále přijímána veškerá možná opatření proti narušení vzdušného prostoru, a to 24 hodin denně, 365 dní v roce, k ochraně japonského území, teritoriálních vod a vzdušného prostoru v náročném bezpečnostním prostředí.
Jak se potvrdilo v konfliktu na Ukrajině, mezi Arménií a Ázerbajdžánem stejně jako v Afghánistánu, význam bezpilotních prostředků narůstá, a to vzhledem k jejich menšímu radarovému odrazu, schopnosti nést stejné technologie jako pilotované prostředky a zároveň delší dobou operačního nasazení. Lze předpokládat, že Čína, Rusko, USA i další aktéři globálních i regionálních konfliktů budou bezpilotní/dálkově ovládané prostředky stále více využívat.
Zdroj: defence-blog.com; mod.go.jp
Tagy