Japonská stíhací letadla zachycují nad mořem velké čínské drony – počet ostrých startů stoupá

Japonská stíhací letadla zachycují nad mořem velké čínské drony – počet ostrých startů stoupá
Autor: Japonské ministerstvo obrany, mod.go.jp|Popisek: Ostrý start stíhacího letectva
11 / 09 / 2021, 13:00

Společný štáb japonského ministerstva obrany zveřejnil záběry záchytu nových čínských bezpilotních letounů dlouhého dosahu nad neutrálními vodami. Drony letěly k japonským hranicím nad Východočínským mořem.

V sérii srpnových oznámení společný štáb japonského ministerstva obrany uvedl, že japonské stíhací letouny několikrát vyrazily k zachycení nových typů čínských bezpilotních letounů s dlouhým dosahem ve střední výšce. Podle nedávné tiskové zprávy úřadu společného štábu piloti stíhaček Japonských vzdušných sil sebeobrany (Japan Air Self-Defense Force, JASDF) vizuálně identifikovali čínské bezpilotní letouny jako TB-001 a BZK-005, ačkoli neposkytli další podrobnosti kromě pozorovaných drah letu těchto vzdušných prostředků.

TB-001, přezdívaný „Dvouocasý škorpion“, je bezpilotní průzkumný letoun se schopností nést zbraně, který zkonstruovala společnost Sichuan Tengden. Jedná se o dvoumotorový dvouocasý bezpilotní letoun. Má maximální vzletovou hmotnost 2,8 tuny, dolet asi 6000 km a možnost nést dvě 220 kilogramové bomby nebo rakety.

video: youtube

Druhý bezpilotní letoun BZK-005 je dronem pro střední výšku s dlouhou vytrvalostí (Medium-Altitude, Long-Endurance, MALE) navržený Pekingskou univerzitou aeronautiky a astronautiky a společností Harbin Aircraft Industry (Group) Co., Ltd. Tento víceúčelový dron dokáže vystoupat do výšky 8000 metrů s maximální vytrvalostí 40 hodin, což jsou výšky a dosahy podobné jako u amerického letounu MQ-1 Predator.

Podle otevřených zdrojů se zdá, že hlavním úkolem BZK-005 jsou mise ISR  (zpravodajství, pozorování a průzkum - intelligence, surveillance and reconnaissance). BZK-005 je pravděpodobně vybaven elektrooptickými, infračervenými, radarovými senzory se syntetickou aperturou a zpravodajskými senzory a je vybaven satelitními komunikačními systémy, které umožňují přenos dat v reálném čase.

V červenci 2021 dosáhl dosavadní celkový počet zásahů provedených Vzdušnými silami sebeobrany 30 000. V roce 1983 činil 10 000. V roce 2006 jich bylo zaznamenáno 20 000. V posledních 15 letech vykazoval rychlý nárůst. Podle prohlášení ministerstva obrany a Sil sebeobrany budou i nadále přijímána veškerá možná opatření proti narušení vzdušného prostoru, a to 24 hodin denně, 365 dní v roce, k ochraně japonského území, teritoriálních vod a vzdušného prostoru v náročném bezpečnostním prostředí.

Jak se potvrdilo v konfliktu na Ukrajině, mezi Arménií a Ázerbajdžánem stejně jako v Afghánistánu, význam bezpilotních prostředků narůstá, a to vzhledem k jejich menšímu radarovému odrazu, schopnosti nést stejné technologie jako pilotované prostředky a zároveň delší dobou operačního nasazení. Lze předpokládat, že Čína, Rusko, USA i další aktéři globálních  i regionálních konfliktů budou bezpilotní/dálkově ovládané prostředky stále více využívat.

Zdroj: defence-blog.com; mod.go.jp

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace