Japonsko by mohlo koupit dalších 100 letounů F-35 za astronomickou částku. Chce čelit čínské rozpínavosti

Japonsko by mohlo koupit dalších 100 letounů F-35 za astronomickou částku. Chce čelit čínské rozpínavosti
13 / 12 / 2018, 11:30

Dalších 100 letounů F-35 pro Japonsko? I to je zvažovaná varianta, která by mohla mít velký mezinárodní dosah a především pak jasný účel - bránit v regionu čínské rozpínavosti, která může ohrozit Japonsko.

Podle serveru defensenews.com zvažuje Japonsko nákup až 100 letounů 5. generace F-35 za více než 8,8 miliard dolarů, což je vskutku astronomická částka. Země vycházejícího slunce sleduje především hlavní cíl - chce bránit čínské vojenské přítomnosti a rozpínavosti v problematickém regionu.

nepřehlédněte: Japonsko zvažuje přestavbu svých vrtulníkových nosičů na letadlové lodě

Japonsko se zavázalo k nákupu 42 letounů F-35 od USA. První stroj 5. generace pak převzalo v roce 2016. Japonská varianta amerického stíhače F-35 pak spatřilo světlo světa minulý rok. Podle serveru defensenews.com by Japonsko mohlo pořídit mix letounů F-35A a F-35B.

Izumo

Vrtulníkový torpédoborec třídy Izumo

Pro Japonsko je důležité, aby mohlo stroje F-35B, které jsou schopné přistávat vertikálně, mohlo provozovat ze svých dvou vrtulníkových torpédoborců - Izumo a Kaga, které jsou největšími plavidly Japonských námořních sil sebeobrany (JMSDF). Právě Kaga byla zařazena k nelibosti Číny do služby v roce 2017.

doporučujeme: Čína varuje Japonsko: Nestavte letadlové lodě z vašich vrtulníkových torpédoborců, ohrožujete mír

V současné chvíli pak Japonsko zkoumá, zda by to bylo proveditelné, a jaké by činily náklady s možnou konverzí těchto dvou lodí tak, aby bylo možné letouny F-35B provozovat.

F-2

Japonský stíhač Mitsubishi F-2

Jestliže by Japonsko k velkému nákupu dalších amerických strojů 5. generace přistoupilo, znamenalo by to s největší pravděpodobností konec úvah na výrobu a produkci domácí náhrady starších víceúčelových stíhačů Mitsubishi F-2.

psali jsme: Japonsko se chce vložit do sporu v Jihočínském moři. Do oblasti vysílá největší válečnou loď od druhé světové války

O tom, zda Japonsko uskuteční obří nákup letounů F-35, se má rozhodnout ještě v prosinci. Mluvčí japonského ministerstva obrany zatím nepotvrdil, zda je vláda rozhodnutá nakoupit 100 dalších strojů 5. generace, a vzkázal, že ,,vše, co se týká dalších nákupů, je zvažováno." Nicméně v září sdělil japonský premiér Šinzo Šinzó Abe americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, že pro Japonsko je nyní důležité posílit obranu. A není pochyb, že měl na mysli proti Číně, jejíž vojenská síla povážlivě roste.

 

Zdroj: defensenews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace