foto: Toyotama no Sato, CC BY-SA 4.0/PL-41 Aso
Podle informací listu Japan News, zahájila japonská vláda jednání o bezplatných dodávkách námořních vojenských plavidel šesti "podobně smýšlejícím" zemím. Dodávky by měly proběhnout v nadcházejícím fiskálním roce prostřednictvím programu oficiální bezpečnostní pomoci (OSA). V souvislosti s vyvíjejícími se geopolitickými výzvami se Japonsko snaží posílit námořní obranu zemí v důležitých strategických lokalitách. Jejich hlavním cílem je čelit zesíleným námořním aktivitám a růstu vojenského potenciálu Číny, která se netají svými ambicemi v regionu.
Pro rok 2024 byly v rámci programu OSA vyčleněny země jako Vietnam, Indonésie, Filipíny, Papua-Nová Guinea, Mongolsko a Džibutsko. První tři jmenované země vedou s Čínou spory v Jihočínském moři.
V Papui-Nové Guineji vliv Číny roste, zatímco Mongolsko přímo s Čínou, a také s Ruskem, sdílí dlouhé hranice. V africkém Džibutsku, které leží podél klíčových japonských námořních tras, se nachází základna japonských sil sebeobrany.
Psali jsme
Japonsko plánuje umístit systém protiraketové obrany země-vzduch Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) na dvou ostrovech v prefektuře Okinawa...
Aby posílilo dohled nad teritoriálními vodami a oblohou a pomohlo zajistit suverenitu výše uvedených států, zvažuje Japonsko vybavit tyto země hlídkovými čluny, radarovou technikou, drony a komunikačními nástroji. Konečné rozhodnutí o příjemcích pomoci a rozsahu pomoci bude stanoveno po konzultacích se zúčastněnými zeměmi a komplexním posouzení na místě.
Začátkem dubna byla stanovena politika, která omezuje pomoc OSA na oblasti s minimální pravděpodobností zapojení do mezinárodního konfliktu a zaměřuje se především na monitorování teritoriálních oblastí a plnění úkolů humanitární pomoci.
V roce 2020 uzavřely Japonsko a Vietnam dohodu o vývozu šesti plavidel určených pro vietnamskou pobřežní stráž (VCG), označovaných jako "hlídková loď TT-1500", v Japonsku jako třída Aso, jejíž tři jednotky vstoupily do služby v letech 2005 a 2006.
Lodě byly původně vyvinuty jako hlídková plavidla určená k zachycování špionážních lodí KLDR. Jde o vysokorychlostní (rychlost převyšuje 30 uzlů) a velké (s výtlakem 770 tun) hlídkové plavidlo, které se vyznačuje pestrou škálou schopností. Je vyzbrojené 40mm autokanónem Bofors L/70 se systémem řízení palby a dokáže se bezpečně vypořádat s těžce vyzbrojenými špionážními čluny KLDR, které do japonských vod často pronikají. Trup lodi se vyznačuje vysokou odolností proti střelám malých ráží.
Psali jsme
Třída Ósumi představuje třídu vrtulníkových výsadkových lodí postavených pro Japonské námořní síly sebeobrany. V této třídě vznikly celkem 3 jedn...
V zadní části bočního můstku má loď zobrazovací zařízení, pomocí kterého lze dát ostatním lodím pokyn k zastavení i v noci. Na nástavbě můstku je vybavena systémem LIDAR pro snímání cílů s vysokou přesností. Tento systém jim zároveň umožňuje bezpečněji provádět pátrací a záchranné mise.
V roce 2020 byla mezi Japonskem a Vietnamem podepsána dohoda o vývozu 6 plavidel pro vietnamskou pobřežní stráž. "TT" znamená "Tuần tra", tedy "hlídková", zatímco číslo "1500" značí výtlak třídy 1500 tun. Podle kusých informací, které jsou k dispozici, má TT-1500 o něco větší rozměry než původní třída Aso, je také vybavena přistávací plochou pro vrtulníky a celkový design je pravděpodobně inspirován novějšími projekty, jako je hlídková loď třídy Kunigami.
Zdroj: Japan News, globalsecurity.org, Navy Recognition
Tagy