Japonsko má opět loď jménem Kaga

Japonsko má opět loď jménem Kaga
Autor fotografie: JMSDF|Popisek: Loď třídy Izumo
24 / 03 / 2017, 07:15

Poprvé od roku 1942 bude moře brázdit japonská válečná loď pojmenovaná po provincii Kaga. Její jmenovkyně se účastnila útoku na Pearl Harbor v roce 1941.

22. března japonské námořní síly (JMSDF) zařadily svou druhou vrtulníkovou loď třídy Izumo JS Kaga (DDH 184), během slavnostního aktu v loděnicích JMU ve městě Yokohama. První loď třídy JS Izumo (DDH 183), byla zakotvena v sousedství Kagy.

Loď byla spuštěna na vodu v srpnu 2015. JS Kaga je dlouhá 248 m, široká 38 m, a její plný výtlak bude 24 000 tun. Loď je poháněna čtyřmi plynovými turbínami GE LM2500 v COGAG uspořádání, podle Jane´s Fighting Ships se maximální rychlost odhaduje na 30 uzlů. Posádku bude tvořit 520 důstojníků a řadových vojáků.

Kaga ponese mix protiponorkových vrtulníků Mitsubishi-Sikorsky SH-60K Seahawk a AgustaWestland / Kawasaki MCH-101 pro protiminové operace. Výzbroj je omezena na sebeobranné systémy krátkého dosahu - dva raketové systémy Raytheon Sea RAM a dva Vulcan Phalanx 20 mm.

Obě plavidla třídy Izumo jsou největší japonské válečné lodě zařazené do služby od konce Druhé světové války. I přes označení vrtulníkový torpédoborec, jedná se spíše o vrtulníkovou loď než torpédoborec.

Kaga první japonská válečná loď od druhé světové války, která nese tento název. Její jmenovkyně letadlová loď Kaga se podílela na japonském útoku na Pearl Harbor a byla ztracen v bitvě u Midway v roce 1942.

IJN Kaga

Původní letadlová loď vznikla přestavbou z plánované bitevní lodi třídy Tosa po Washingtonské konferenci. Loď se zúčastnila v roce 1932 tzv. Šanghajského incidentu a participovala i v druhé Sin-japonské válce na konci 30.let. Jako mnoho dalších japonských lodí se zúčastnila i útoku na Pearl Harbor, nebo útoku na Darwin v Austrálii, nebobojů proti holandským silám v Holandské východní Indii.

Její osud se naplnil během bitvy u Midway v červnu 1942, kdy byla loď poškozena útokem letadel z americké letadlové lodi Enterprise a následně byla potopena vlastními torpédoborci, aby nepadla do nepřátelských rukou. Japonsko u Midway přišlo o 4 velké letadlové lodě a tato katastrofa výrazně přispěla ke konečné porážce Japonska.

Zdroj: IHS Jane´s, Wikipedie

Tagy článku